Haziran 2015 ~ Evde Ek İş İmkanları

27 Haziran 2015 Cumartesi

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Tavsiyeler

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Tavsiyeler
Ünlü iş adamları, imparatorluklarını kurarken aldığı tavsiyeleri ve çıkardığı dersleri paylaşarak faydalı bilgiler sunuyor.

Başarılı bir işi hiç yoktan var etmek kolay değildir ve kimse bunu yalnız başına yapamaz.

Bunu başaran girişimciler için pes etmek ve en zor zamanlarda bile direnmek arasındaki ince çizgi, aynı yollardan geçmiş insanların tavsiyelerine kulak vermekle belirlenir.

15 farklı iş adamından bugüne kadar başlarından geçen tecrübelere dayanarak çıkardıkları dersleri ve aldıkları en iyi tavsiyeleri sizlerle paylaşıyoruz:

1. Kestirme yol yoktur

”Çok çalışıp işinize herkesten daha fazla kafa patlatın. Başarılı olmak için kestirme yol arayarak zaman kaybetmeyin.”

2. İşinizle ilgili her ayrıntıya hakim olun

Çoğu insan bakar ama göremez. Hem büyük resmi görmeyi hem de işinizle ve müşterilerinizle ilgili her ayrıntıyı görmeyi öğrenin. Her çatlağı her detayı görün.

3. Para peşinde koşmayın

Paranın kölesi değil, efendisi olun!

”Eskiden, yaptığım her işi zengin olma isteğiyle yapardım. Çoğunlukla o işlerim hep başarısızlıkla sonuçlandı. Sonrasında ise yalnızca severek yaptığım gelişigüzel olan işler büyük başarı gösterdi.

Yani aslında o dedelerimizin, ninelerimizin eski deyimleri kısmen doğru çıkıyor. Bunu öğrenmem yıllar sürdü. Belli bir servet sahibi olduktan sonra ise birçok kez başarısızlığa uğradım ve bu deneyimlerimle bana çocukken öğütlenen birçok sözü pekiştirmiş oldum.”

4. Rekabet üstünlüğü en önemli şeydir

”Rekabette üstünlüğünüzü kaybetmek, iş dünyasında alınacak en büyük risktir. Eğer insanlar rakiplerinizi es geçip size gelecek bir sebep bulamıyorsa, piyasada var olamazsınız.”

Eğer yaptığınız işler bazı insanları heyecanlandırabiliyorsa, ve bazı insanlar işinizde en iyisi olduğunuzu düşünüyorsa tamamdır. Başarılı olmuşsunuz demektir. Elbette herkesin böyle düşünmesini beklemeyin.

”Sizden başka kimsenin daha iyi yapamayacağı iş nedir? Bütün olay bunu çözmekte.”

5. Aldığınız en iyi tavsiye düpedüz bir hakaret olabilir
 

İsterseniz buna ters psikoloji deyin ama bazı girişimcileri hırslandırarak başarılı olmalarını sağlayan şey bir hakaret olabilir.

” Bu biraz tuhaf. Şimdiye kadar aldığım en iyi tavsiye, duyduğum en kötü laftı. İlk işimi kurduğum zamanlarda bu hakaret, o zamanki sevgilim ve aynı zamanda iş ortağım olan kişiden gelmişti. Onsuz asla başarılı olamayacağımı söylemişti bana. Bu duymak beni çok kırdı. Ama iyi ki bana bu onur kırıcı lafı söylemiş çünkü bunları duymasam daha büyük bir iş asla kurmazdım. O benim başarısızlığımı görüp keyif almasın diye elimden gelen herşeyi yaparak insanüstü bir çaba gösterdim. Yani aldığım en iyi tavsiye bir hakaretti. ”

6. Asla vazgeçmeyin

Piyasada çok rekabet olabilir, bu yüzden asla pes etmeyin.

”Çok derin anlamlar içermeyen bir tavsiye gibi görünebilir ama süreklilik ve mücadele ruhu, bir işletmenin ayakta kalmasını ve başarılı olmasını sağlayan en önemli etkendir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun oldup mücadele ruhuna sahip olmayan kişiler yok olup giderlerken, ilkokul mezunu mücadele ruhuna sahip kişiler dünyanın en zenginleri arasında yerini alabilirler.

7. İşletmeniz, herkese kazanç getirmeli

” Başkasının sepetini ağzına kadar doldurun. İşte o zaman para kazanmak basit bir mesele haline gelir. “

Çalışanlarına piyasa ortalamasının iki katı kadar maaş verebilir, tedarikçilerinizi sömürmek yerine onların da başarı kazanması için elinden geleni yapabilirsiniz.

” İş hayatınızdaki davranış ve tutumlarınız, aslında sandığınızdan çok daha önemli. Yarattığınız etkinin farkında olur ve duyarlı davranırsanız, iş dünyasında çok büyük üstünlük sağlayabilirsiniz. “

8. Yardım istemekten çekinmeyin

”Her şeye hakim olamazsınız, insanlardan yardım isteyin. İnsanlar yardımcı olmaktan zevk alır. İnsanlara güvenmelisiniz çünkü her şeyi kendiniz halledemezsiniz.”
İnsanlara güvenebilmeyi ve kontrolü devredebilmeyi öğrenmiş olmanız, başarınızda çok önemli rol oynuyor.

9. Kiminle çalışıyorsanız O’sunuz

” En sık işbirliği yaptığınız 5 kişinin ortalamasına göre değerlendirilirsiniz. ”
Çevrenzdeki insanları ve birlikte çalışacağınız işletmeleri seçerken, hatta beraber yemek yiyeceğiniz insanlara kadar bu tavsiyenin ışığında ilerleyin.

10. Büyük oynayabileceğiniz bir işe girin

” Gireceğiniz sektörde büyük bir firma olabilecekseniz sektöre girin. Eğer küçük bir yer edineceksiniz girmeyin. Fark yaratabileceğiniz ve önemli bir yere sahip olabileceğiniz bir sektöre girmelisiniz. ”


11. Reklam sektörü girişimcisi Sara Rotman: Konfor ve rahatlık bizim düşmanımız

” İş kurarken elinizde yalnızca zar zor ayakta durabilmeye yetecek kadar nakit para bulunsun. Asla rahat hissedeceğiniz kadar çok para almayın. Başlangıç için hep tedirgin hissetmek önemlidir. “

”Gerçi bu hissi tedirginlikten ziyade açlık olarak tanımlayabiliriz. Ben bu tavsiyenin çok doğru olduğunu düşünüyorum. Kariyeriniz boyunca bu açlığı içinizde hisetmeye devam edin. Unutmayın, rahatlık sizin düşmanınız. Aç kalmak, sizi ayakta kalmaya, büyümeye ve gelişmeye zorluyor.

12. Basit ve sade olun

” Sadelik cidden önemli. İşiniz basit olmalı. Bazen bir şeyi basitleştirmek için gerçekten çok ama çok uğraşmanız gerekebilir. Daha sonradan karmaşık bir hal alsa dahi siz onu basit görünümüyle sunmak zorundasınız. Bilhassa onu satın alacak insanlara sunarken basit olmalısınız. İnsanlar ders dinlemek istemezler sadece satın almak isterler. “

13. Vakit nakittir

” 1 gün hepimiz için yalnızca 24 saattir. Bizi diğerlerinden ayıran şey bu 24 saati nasıl kullandığımızdır. Kaybetttiğiniz zamanı asla geri alamazsınız.”

14. Eğer sürekli olarak hayır cevabını almıyorsanız, şansınızı yeteri kadar zorlamıyorsunuz demektir

”Eğer gün içinde yeteri kadar hayır cevabını duymuyorsanız o halde bu işi ya doğru yapmıyorsunuzdur ya da gerektiği kadar çaba göstermiyorsunuzdur.”
Başarılı girişimciler için ‘hayır’ cevabını almak gayet normal ve iyi bir durum. Bu demek oluyor ki yapmaya çalıştığınız şeyler bazıları için çığır açıcı ve rahatsız edici. Elbette karşı çıkanların sayısı çok olacaktır.

15. Hayır demeyi öğrenin ve en iyi yaptığınız işe odaklanın

” Odaklanmak son derece önemli. Muhteşem fikirler ortaya çıkarabilmeniz için harika fikirlere hayır diyebilmeniz gerekir. Bir girişimci olarak zaman zaman nereye gittiğinizden emin olmayabilirsiniz.

Attığınız her adım başka yollarla kesişecektir. Yolunuzdan şaşmamak zor olabilir.

Nasıl İş Kurulacağını Öğrenmenin 6 Pratik Adımı

Nasıl İş Kurulacağını Öğrenmenin 6 Pratik Adımı
Her akademik kuruluş girişimcilikle ilgili kurslar veriyor olsa da bunun okulda öğrenilebilecek bir şey olduğunu düşünmüyoruz. Tabii ki, bu yolla temel ilkeleri öğrenebilirsiniz ancak problem şu ki başarı için gerekli olan uygulanabilir kurallar, öğretim görevlilerinin takip edemeyeceği kadar hızlı değişiyor. Okulda öğrenebileceğiniz en iyi şey nasıl öğrenebileceğinizdir.

Başarılı girişimciler öğrenmeye devam ederler ve hızlı pazar değişimini problem olarak değil, değişen dünyada kalabalıkların ilerisinde olma fırsatı olarak görürüler. Büyük paralar kazanmak kafalarındaki son şeydir ve çoğu evlerinde oturup ev yemeği yemekten keyif alır.

İş değişimlerini öğrenmenin bir sürü yolu vardır ve fırsatlar her an değişebilir. İşte her yeni girişimcinin avantajlarından faydalanabileceği 6 pratik adım:

1 – Bu yollardan geçmiş tanıdıklarınızla iletişim kurun

Bunun en yaygın ifadesi network kurmaktır. Ancak yeni girişimcilerin birçoğu fikirleri ile ilgili son gelişmelerden bahsetmekten hoşlanırlar ve dinleme konusunda başarısız olurlar. Konuşurken hiçbir şey öğrenemezsiniz. Başarılı girişimciler paylaşmayı severler ancak daha iyi cevaplar vermek için anlatmaktan çok dinlemeyi tercih ederler.

2 – Başarı hikayelerini ve rol modelleri araştırın

İnternet herhangi bir kütüphane veya üniversiteden daha iyidir çünkü gerçekleri takip etmek için her gün değişir ve interaktiftir. En sevdiğiniz bloglar ve sosyal medyada takip etmekten keyif aldığınız kişiler için her gün zaman ayırın, sosyal ağlar oluşturun ve şahsi ilişkilerinizi geliştirin.

3 – Bir akıl hocası ve aynı zamanda bir arkadaş bulun

Akıl hocası size duymanız gerekenleri söylerken, bir arkadaş duymak istediklerinizi söyler. Aslına bakacak olursanız ikisine de ihtiyacınız vardır. Bütün girişimciler birbirlerine fikirler vermenin avantajlarından faydalanırlar ve eşsiz bakış açıları gerçek değer katar.

4 – Fırsatları bulmayı öğrenin

Buna okuldaki örnek olay çalışmaları ve takım alıştırmaları dahildir ancak akademik dünyadan, profesyonel ve sektörel seminerlere doğru genişlemeniz gerekiyor. Bugünkü ihtiyaçlarınızla örtüşen fırsatlara odaklanın, çünkü gelecekte neye ihtiyacınızın olacağını asla bilemezsiniz.

5 – İlgi alanınızla alakalı kuruluşlara yardımcı olmak için gönüllü olun

Motivasyonun pozitif olduğu bir ortamda çalışmak kadar bakış açınızı genişleten ve gerçekleri anlamanızı sağlayan daha iyi bir yol yoktur. Uzun vadeli yükümlülükler ve finansal baskılar olmadan gerçek liderlik tecrübesi yaşayabilir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

6 – Küçük işletmenizi kurun

Şirket kurma ücretleri, ödeyeceğiniz vergiler, şirket kurmak için gerekli belgeler, şirketinizin internet sitesini açma konularını araştırın. Riske girmeden önce iş kurmanın bütün zorluklarını öğrenin.

Kendi kendine öğrenme herkes için uygun değildir. Bir şeyler öğrenmek için yapılandırılmış kurslardan ve her yıl birkaç hafta boyunca bir sınıfta zaman harcamaktan hoşlananlardansanız bir yaşam tarzı olarak girişimcilik size göre değildir. Çünkü yeni ve yenilikçi bir iş kurmak, sürekli kendinizi güncelleyip geliştirmeniz gereken bir süreçtir.

Son olarak, girişimci olmak için gerekli olan motivasyonunuzu kontrol etmeniz her zaman faydalı olacaktır. Girişimciliği kolay yoldan para kazanmak ve aile baskısından veya var olan iş stresinden kaçmak olarak görürseniz gerçek bir girişimci olamazsınız.

Bu hayatta sevdiğiniz bir şeyi yapmanın ve yaptığınız şeyi sevmenin yerine geçecek başka bir şey yoktur. Şunu da unutmayın ki: Öğrenmeyi sevmeyi öğrendiğiniz zaman siz de başarılı bir girişimci olabilirsiniz.

Kendinize İnanmanın Muhteşem Gücü

Kendinize İnanmanın Muhteşem Gücü
Hayatta başarılı olabilmek, kendinize ve yeteneklerinize inanmak ile mümkündür.

Kendisine inanmadan başarılı olan bir kişi bile bulamazsınız. Bu imkansızdır. Steve Jobs, Martin Luther King, Jr., Michael Jordan, Elon Musk ve Mark Cuban kendilerine inanmaları sayesinde harika başarılar elde eden insanlardan sadece birkaçıdır. Yine de, benim söylemek istediğim bu insanların başarı seviyeleri ile ilgili değildir.

Sürekli denemeleri ve başarısız olduklarında dahi pes etmemeleri bu insanların rüyalarını gerçekleştirmeleri konusunda en büyük yardımcıları olmuştur.

Onlar karşılarına çıkan bir çok engele rağmen devam ettiler, hatalarından ders çıkarttılar ve tecrübe kazandılar. Bu hata ve kazanılan tecrübeler harika fikirlerinin alt yapısını oluşturdu. Kendilerine de her zaman inandıkları için başarı kaçınılmaz oldu. Kendinize inanmak büyük bir vizyon yaratır, önünüze çıkan engellere aldırmazsınız ve eninde sonunda varmak istediğiniz hedefe ulaşırsınız.

Özellikle, bir işletmeniz var ise ya da girişimciyseniz, kendinize inanmadığınız sürece başarısız olacağınız kesindir. Daha önce olmadıysa bile eninde sonunda olacaktır. Bunu cesaretinizi kırmak için söylemiyoruz, hayat bu şekilde.

Eğer kendinize inancınız güçlüyse; başarısız olmak, gerilemek gibi şeylerin sizi etkilemesi çok daha az olur. Kendinize inanmak, oynadığınız oyunun gerçek ismidir.
Aşağıda açıklamalar kendinize inanma konusunda size yardımcı olacaktır:

Başarılarınızı hesaplayın

İnsanoğlu genelde başarısızlıklarının ve olumsuz yönlerinin hesabını tutar ve kaybettiklerini hatırlar. Aslında yapılması gereken; başarıların hesaplanması ve hataların bile iyi yönlerinin çıkartılması olmalıdır.

Her günün sonunda kazandığınız başarılardan bir liste oluşturun. Ne zaman olduğu önemli değil sadece başarılarınızın hatırlanması ve geçmişte yakaladığınız başarıların size vereceği güzel hisler önemlidir. Bu listeye bakmanız, motivasyonunuzu yükseltecek ileride daha büyük başarılar kazanmak için yolunuza ışık tutacaktır.

Küçük ya da büyük olmaları önemli değil, sadece başarılarınızın listesini tutun.

Kendiniz ile şampiyon gibi konuşun

” Kendinizi dinlediğinizden daha çok kendiniz ile konuşun “. Sadece bir hafta, kendinizi bir kurban gibi dinlemek yerine, kendinizle bir şampiyonmuş gibi konuşun. İyi sonuç alacağınızı garanti ederim.

Kendinizle konuşmak biraz garip gelebilir ama deneyin, bu garipliğe değdiğini görecekseniz.

Olumlu düşünmek ve bu düşüncelerinizi güçlendirmek zamanla fayda sağlar fakat kendinizle şampiyonmuş gibi konuşmanın etkisini anında hissetmeniz mümkündür. Kendinizle şampiyon gibi konuşmayı alışkanlık haline getirirseniz, olumsuz ve cesaret kırıcı düşüncelerden kurtulmuş olursunuz.

İnancınızı güçlendirmek için bu sözleri tekrarlayabilirsiniz: ” Bu işi en iyi ben yaparım “, ” Kendime inandığım zaman yapamayacağım hiç bir şey yok “, ” Sıradan biri değilim, ben bir şampiyonum “.

Kendinize inanmazsanız, başkalarının size inanmasını bekleyemezsiniz. Kendinize inanmazsanız, çalıştığınız yerdeki patronunuzun size inanmasını bekleyemezsiniz. Girişimciyseniz, bir yatırımcının fikrinize inanmasını bekleyemezsiniz.

Kendine inanmanın gücünü keşfeden biri dünyayı değiştirebilir.

Hayatta başarılı olmak istiyorum diyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

İşinizi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural

İşinizi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kuralİş hayatınızdaki zor durumlardan, zekice çözümler bularak kurtulmak kadar insani tatmin eden başka bir şey yoktur. Zor durumlarda aceleyle ve düşünmeden verdiğiniz kararlar size pahalıya mal olabilir.

Örneğin; binlerce lira harcadığınız web sitesi altyapısının yasal olmadığını farketmeniz ya da saatlerce yatırımcılara anlattığınız fikrinizin 6 ay önce başka biri tarafından düşünülüp piyasaya sürülmüş olması. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

İş dünyasında, düşüncesiz ve hızlı hareket etmek sizi felakete sürükleyebilir. İşinizi ilerletmek ilk önceliklerinizden biri olsa da, işinizi sağlam temellere oturtmak ve ayakta kalmasını sağlamak daha önemlidir. İlk günlerde karmaşıklık içinde olabilirsiniz. İşiniz ile ilgili kararlar verirken, operasyonlarınızı ve ekibinizi seçerken bu kararların size yarınki etkisini değil 5 sene soraki etkisinin ne olacağını hesaplayın.

Aşağıda, işinizi kurarken dikkat etmeniz gereken 5 maddeyi açıklıyoruz.

1. Zamanlamanıza dikkat edin

İş kurmak, evinizi satmaya benzemez. Eviniz çok etkileyici ve değerli olsa bile piyasa kötüyken satmaya kalkarsanız size zarar ettirebilir. İş dünyasında çok parlak bir fikriniz olsa bile insalara bunu duyurmak için doğru zamanı beklemeniz çok önemlidir.

Sinyallere odaklanın; potansiyel alıcılarınız nelere dikkat ediyor, hedeflediğiniz pazarın ürününüze gerçekten ihtiyacı var mı ? Bu sinyaller size iş fikrinizi ya da ürününüzü ne zaman piyasaya sürmeniz gerektiğine yardım edecektir. Böylece yapacağınız erken bir hamlenin sizi iflasa sürüklemesini önlemiş olursunuz.

2. Kaliteye harcama yapın

İşinizi kurarken, size en hızlı ve en ucuz ürün sağlayan firmalar ile çalışmak çok cazip gelir. Araştırmalara göre bu yaklaşım size faydadan çok zarar verebilir. Başka bir deyişle; kısa vadede başarılı olmak uğruna kaliteden ödün vermemelisiniz.

Yüksek kalitedeki ürünlere yatırım yapmak, uzun vadede daha kaliteli malzemeler üretmenize ve daha memnun müşteri potansiyeline sahip olmanız anlamına gelir. Ortaklarınızla ya da ürününüzle ilgili kararlar alırken her zaman en iyi şartları oluşturmaya çalışın.

3. Dokümantasyon herşeydir

İşiniz ne olursa olsun, şirketinizin bir yönetim planı olması gerekir. İşe yeni giren çalışanlarınız şirket politikanızı ve yönetmeliğinizi bilmelidir. Eğer bunları sadece kendi kafanızda tutarsanız yeni işe girmiş çalışanlarınızın adepte olması ve efektif çalışması zordur.

Evrak işleri sıkıcı olarak görünür fakat işletmenizin kurulma aşamasında titizlikle tutulmuş kayıtlar ilerlemenizde size çok faydalı olacaktır.

4. Her kuruşun nereye gittiğini bilin

Girişimciler için fizibilite ve muhasebe ilk önceliklerden olmalıdır. Böylece yapmayı düşündüğünüz işin uygunluğunu anlayabilirsiniz. Eğer bu işleri kendiniz yapabilecek durumda değilseniz, mutlaka sizin için yapabilecek birilerini işe almalısınız. Bunu da karşılayabilecek durumda değilseniz en azından kayıt tutabilecek birini işe alın.

Yatırımclılara şirketinizin gelişime açık, büyüme potansiyeline sahip ve bunlar için finansal kapasiteniz olduğunu göstermelisiniz. Şirketinizin büyüme aşamasında şeffaf olması ve ortaklarınıza ya da hissedarlarınıza her an hesap verebilecek durumda olması çok önemlidir.

5. Çalışanlarınızı destekleyin

Çalışanlar, karışık ve zor hayat mücadelesinde güvende olduklarını hissetmek isterler. Bir yere kadar maceraya da atılmak isterler. Çalışanlarınızın daha sıkı ve motivasyonlu çalışabilmeleri için işlerini kaybetme korkusu olmamalıdır. Çalışanlarınıza karşılıklı beklentilerinizi çok açık ifade edin.

İş yönetmeliği ve iş tanımlarını açıkca yapın. Projelerinizi anlatmak, motivaston ve kutlama amaçlı toplantılar düzenleyin. Bunlar çalışanlarınızın sadakatini ve aidiyet duygusunu arttırır.

Girişimcilik duygularınız harekete geçtiğinde önerilerimizi dikkate alın. Zamanı iyi ayaların ve stabil olun. Zor durumları fırsata çevirmenin en iyi yolu denge skalanızdan şaşmamaktır.

Solo Girişimci Nasıl Olunur?

Solo Girişimci Nasıl Olunur?
Bugün gördüğünüz küçük ölçekli girişimlerin birçoğu solo yani tek kişilik faaliyetlerdir. Günümüzde iş fikrinizi minimum başlangıç sermayesi ile kolayca hayata geçirebilir ve bir taraftan düzenli işinize devam ederken bir taraftan da hafta sonları ve geceleri kendi işiniz için çalışabilirsiniz.

Peki nasıl başlayacaksınız? Kendi işinizi ister tam zamanlı olarak yapmak isteyin, ister de bir süreliğine daha düzenli işinize devam etmek isteyin. Aşağıda yer alan ipuçları solo girişimci olarak başarılı olma şansınızı arttıracaktır.

Tutkunuzun peşinden gidin

Sırf bir iş kurmak için iş kurarsanız kötü bir başlangıç yaparsınız. Yapmaktan keyif alacağınız bir şey bulun ve bunu iş fikrinizle birleştirin. Ürününüze karşı tutkulu olursanız müşterileriniz, yatırımcılar ve iş ortaklarınız da aynı tutkuyu hissederler.

Hırslı bir balıkçıysanız buluşunuz amatör balıkçıların en iyi balık avlama noktasını bulmalarına yardımcı olan yeni bir uygulama olabilir. Arabaları seviyorsanız, müşterilerin araçlarıyla etkileşime girmelerini sağlamanın yeni bir yolunu bulabilirsiniz.

Vizyon oluşturun

Başlangıçtan itibaren, kafanızda yeni şirketinizle ilgili bir vizyon olmalıdır. Hazır olduğunuzda bu vizyonu iş planınızla birleştirebilirsiniz. Ancak daha da önemlisi bu vizyonu çalışırken her zaman aklınızda tutmanızdır. Vizyonunuz ulaşılabilir hedeflerinizi de kapsamalıdır. Mevcut bir planınız olursa bir sürü zorlukla karşılaşsanız bile ilerlemeye devam edersiniz.

Bütçe hazırlayın

Pazarlama ve işinizi geliştirme amacıyla paraya ihtiyacınız olacaktır. Kenara para koyun ve bu ihtiyaçlar için bir bütçe hazırlayın. Bu sayede girişimcilik dünyasına girmeden önce krediye, yatırım sermayesine veya para biriktirmeye ihtiyacınızın olup olmadığını anlarsınız.

Bir rutininiz olsun

İşinizi bir rutine oturtun ve bu rutinden taviz vermeyin. İşinizi büyütmek ve başarılı olmak istiyorsanız süreklilik hayati önem taşır. Başlangıç aşamasında belli bir süre boyunca tatmin edici paralar kazanamayabilirsiniz. Bunun şevkinizi kırmasına izin vermeyin ve çalışmalarınızı aksatmayın.

Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın

Girişimci olarak, her şeyi kendinizin halledebileceğini düşünebilirsiniz. Bu tutum kısa sürede pilinizin bitmesine neden olur çünkü bu stres seviyesi uzun süre devam eder. Bütçeniz büyük olasılıkla harcamalarınızın birçoğuna yetmeyeceğinden, ara sıra dış kaynak kullanımına gitmeniz gerekebilir.

Stajyer olarak üniversite öğrencileri alabilirsiniz veya ilk başlarda yardımcı olmaları için aile üyelerinizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Girişimci olmak istiyorsanız net bir vizyon ve doğru kaynaklar size doğru yönü gösterecektir. İlk başta tam zamanlı ilerlemek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Geceleri ve hafta sonları biraz sıkı çalışırsanız bir süre sonra hazır olursunuz.

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak
Düşük sermayeli bir iş kurmak istiyorsanız temizlik şirketi sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

Yine de aklınızda bulundurmanız gerekir ki; bu basit işte rekabet fazladır ve bu alan birçok küçük işletme tarafından domine edilmektedir. Bununla birlikte doğru adımları attığınız takdirde uzun vadede yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Temizlik şirketi kurmak istiyorum, ne yapmalıyım ve nerden başlamalıyım diyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre.İşte temizlik şirketi kurarken izlemeniz gereken adımlar:

1. Hangi alanda faaliyet göstereceğinizi belirleyin

3 temel temizlik şirketi tipi vardır.

Ev temizliği:

Ev temizliği yapan işletmelerdir. Genelde bu temizlik, müşteriler işteyken yapılır. Güven en önemli faktördür. Müşterileriniz işteyken eşylarının güvende olduğunu bilmek isterler. Bu temizlik metodunda temizlik malzemeleri genelde müşterileriniz tarafından tedarik edilir.

Ticari alan temizliği:

Ticari alan temizliği yapmak için bir takıma ihtiyacınız vardır. Bu alanlar büyük ofisler olabilir. Sizin rolünüz yerleri temizlemekten ziyade yönetim şeklinde olmalıdır.

Özel temizlik:

Bu alan, gökdelen camı temizliğinden inşaatı yeni bitmiş binalara kadar uzanan çok geniş bir alanı kapsar.

Yeteneklerinizi değerlendirin ve hangi alanın size en uygun olduğunu tespit edin.

2. Araştırın. Araştırın. Araştırın.

Yukarıda da belirtildiği gibi; araştırma yapmak hangi alanda temizlik işini yapacağınıza karar vermeniz açısından çok önemlidir.

Eğer ev temizliği yapmayı planlıyorsanız, çevrenizdeki insanların ev temizliklerini başkalarına yaptırmak için finansal güçleri var mı? Ya da ticari alan temizliği planlıyorsanız etrafınızda yeterince potansiyel işyeri var mı ?

Piyasa araştırması yapmak fiyatlarınızı belirlemenizde de önemlidir. Profesyonel gözükün ve fiyatlarınızın diğer temizlik firmalarıyla rekabet edebileceğinden emin olun.

3. İş modelinize karar verin. Franchising bir seçenek olabilir mi ?

Başlangıçta, işletmenizin uzun vadeli planlarını düşünmeniz önemlidir. Tek başınıza uzun vadede yavaş yavaş büyümek istiyorsanız muhtemelen çok yalnız hissedecek ve duygusal anlamda hassas olacaksınız.

Bu durumda dibe vurmak yerine franchising modelini dikkate alabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren bir çok temizlik firması bulabilirsiniz. Yatırım maliyetiniz yaklaşık 25 bin tl civarında olacaktır.

4. Temizlik malzemeleri alabilmek için bütçeniz uygun mu ?

Temizlik malzemelerinin fiyatları çok değişkendir. Ev temizliği yapacaksanız bile bazen malzemeleri kendiniz satın almak zorunda kalabilirsiniz. Eğer ticari alan temizliği yapacaksanız bazı temel ekipmanlara sahip olmalısınız.

Malzeme arabaları: 500 – 800 tl
Profestonel elektrikli süpürge: 250 tl ve üstü
Süpürme makinesi : 500 – 5000 tl
Kamyonet: 10000 tl ve üstü

Para harcadığınız malzemelerin size fayda sağlayacak malzemeler olmasına dikkat etmelisiniz.

5. Plan hazırlamak

Malzemelere harcadığınız para kadar piyasa yapmak için de bir miktar ayrımalısınız. Temizlik işine başlarken (aslında bir çok iş için böyledir) en önemli nokta müşteri potansiyeli yaratmaktır. İşinizin yapısına göre bazı geleneksel reklam kampanyaları, online tanıtımlar vb. yapın.

Şirketinizin isminin online arama motorlarında çıkması size müşteri kazandıracaktır. Ayrıca, kapı ziyaretleri yapmaktan da çekinmeyin. Temizlik işi kişisel bir iştir ve potansiyel müşterilerinizle yüz yüze görüşmeniz size fayda sağlayacaktır.

6. Güçlü bir marka yaratın ve itibarinizi arttırmaya çalışın

İşinize başladıktan sonra, gurur duyacağınız markanızın tanıtımını yapmamız gerekir. Reklam giderlerinizden bağımsız olarak hizmetinizden memnun olan müşterilerinizin sizi çevrelerine tavsiye etmeleri sayesinde müşterilerinizin artması kaçınılmazdır.

Bir marka yaratmak için önce bir logo tasarlamanız ve personelinize bu logonuzun basılı olduğu kiyafetler almanız gerekir. Ticari organizasyonlara üye olmanız itibarınızı arttıracağı gibi müşteri portföyünüzü de genişletecektir.

Broşürler hazırlayın ama hazırladığınız broşürlerde sadece fiyat listeniz olmasın. Temizlik işine verdiğiniz önemin altını çizin.

7. Nakit akışınızı ve ödemelerinizi planlayın

Yeni başladığınızda nakit akışınızı önceliğiniz olmayabilir fakat özellikle ev temizliği yapıyorsanız müşterilerinizin size tam olarak ne zaman ihtiyaç duyacaklarını bilemezsiniz. Tatiller, hastalıklar vb durumları dikkate almalısınız.

İlave olarak sizin çalışanlarınıza da ödeme yapmanız gerekecektir. Genelde yapılan iş üzerinden çalışanlara ödeme yapılır fakat sizin nakit akışınıza göre başka bir ödeme sistemi de uygulayabilirsiniz.

8. Eğitim ve kurallar

Temizlik işi yapmanız için bir lisansa ihtiyacınız yoktur fakat emniyetten alınan temiz bir sabıka kaydı sizin ve çalışanlarınızın imajlarına olumlu katkı yapar. Egitim bu iş için gerekli olmasa da tanınmış firmalardan sertifikalar almanız size faydalı olacaktır.

Eğer personel alımı yapacaksanız bazı kuralları aklınızdan çıkartmamalısınız. Temizlik işi çalışanlar için çok kazandıran bir iş değildir. Bu yüzden çalışanlarınızın ücretlerini belirlerken asgari ücreti dikkate almalısınız.

Ayrıca çalışanlarınızı sigortalatmak da sizin sorumluluğunuzdadır. Sağlık ve güvenlik konularında da yönetmeliklere uygun hareket etmeniz gerekir çünkü temizlik işi zararlı kimyasallar kullanılarak yapılan bir iştir.

Az miktarda sermayesi olan girişimcilere özel kazançlı iş fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Rafting Tur Şirketi Kurmak

Rafting Tur Şirketi Kurmak

Başarılı bir girişimci olmak için gerekli olan yaratıcılığa ve azme sahipseniz rafting yolculukları ve turları işine girebilirsiniz. Aşağıda yer alan samimi ve kapsamlı makaleyi okuyarak bu eğlenceli ve kazançlı işte nasıl başarılı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Rafting yolculukları ve turları işine mi girmek istiyorsunuz?

Başarılı bir başlangıç yapmak için ihtiyacınız olan şeyleri biz size söyleyelim. İşte sizlere başarılı bir rafting şirketinin nasıl kurulacağıyla ilgili ipuçları:

Yeni rafting şirketleri için ön koşullar

Rafting popüler bir eğlencedir. Tüketicilerin su sporları sevgisini beyaz sularla birleştiren rafting sporu ailelere ve arkadaş gruplarına günlük veya bir günden fazla süren deneyimler sunar.

Ancak nehirde yaşam kolay değildir, özellikle de önemli başlangıç gerekliliklerini yerine getirmeyen girişimciler için. İlk olarak yılın bütün zamanı veya çoğu zamanı su seviyesini koruyan bir nehre erişiminizin olması gerekiyor.

Bir diğer önemli başlangıç gerekliliği de rafting envanteridir. Başlangıç sermayeniz kısıtlı olsa bile ucuz malzemeler almaktan kaçının. Rafting botunun kalitesi güvenlik konusudur. Kaliteli ekipmanların yatırım getirisi çok daha iyidir çünkü uyduruk şişme botlara göre daha dayanıklıdırlar.

Rafting girişimcileri için risk yönetimi ipuçları

Rafting girişiminizin mali sorumluluk sigortasını düşündünüz mü? Henüz düşünmediyseniz en kısa sürede düşünmeniz gerekiyor. Rafting girişimlerinin ve diğer riskli eylemlerin yükümlülük kapsamları daha zorludur. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki yeterli bir sigorta korumanız olmazsa girişiminiz başarısız olur.

Diğer taraftan faaliyet boyunca kapsamlı güvenlik politikaları uygulamak zorundasınız. Can yelekleri, kasklar ve diğer güvenlik ekipmanları iyi bir başlangıçtır. Ancak aynı zamanda diğer standart güvenlik prosedürlerini tanımlamak için sektörü de araştırmanız gerekiyor.Rafting turları için rehberler bulmak

İyi donatılmış bir rafting faaliyeti, nitelikli rehberlerden oluşan bir ekip ve destek personeli olmadan başarılı olamaz. Girişiminiz için rehberler bulmak kolay olmayacaktır. İnsanların birçoğu rafting deneyiminin olduğunu söylese bile deneyimli adayları tanımlamak ustalık ve dikkat gerektirir.

Yerel ağlar nitelikli rehberler bulmanın en iyi yoludur. Gazetelerdeki iş ilanlarından ve internet üzerindeki iş arama motorlarından faydalanabilirsiniz. Ancak önemli olan bulunduğunuz bölgeyle ilgili bilgi birikimi olan rehberler bulmaktır.

Rafting deneyiminin yanı sıra adayların uyuşturucu ve alkol politikalarına da uyması gerekir. Girişiminizin ihtiyacı olan son şey müşterilerinizin hayatlarını tehlikeye sokacak sarhoş rehberlerin neden olduğu negatif tanıtımdır.

İş planı hazırlamak

Yeni işletme sahiplerinin yaptığı ortak hatalardan biri iş planı hazırlamadan şirket kurmaktır.
İş planı yazmanın en önemli faydası iş planının hem çerçeve hem de yol haritası olarak kullanılmasıdır. İş planınız yoksa uzun vadede liderliğiniz yetersiz kalır ve rafting işinizin başarı şansı kısıtlanır.

Misyonunuzu tanımlayarak başlayın. Misyon bildirisini yazma süreci karmaşık olmak zorunda değildir. Misyondan sonra planın diğer parçaları yerli yerine oturur.

Rekabeti araştırın

Bulunduğunuz bölgede rafting işine başlamadan önce rekabetin ne kadar güçlü olduğunu araştırın.
Var olan şirketlerin pazarda kendilerini nasıl konumlandırdıklarına ilişkin bilgi sahibi olun ve daha sonra kendinizi nasıl farklılaştırabileceğinizi tasarlayın.

Deneyimli girişimcilerden tavsiyeler alın

Rekabeti değerlendirdikten sonra bu işi yapan kişilerle konuşmalısınız. Yerli rakiplerinizin size tavsiye vereceğini düşünüyorsanız fazla iyimsersiniz demektir. Size işi öğretmeleri için delirmiş olmaları gerekir.

Diğer taraftan, ülkenin diğer ucunda rafting işiyle uğraşan kişiler doğrudan rakip olmadığınızı anladıkları anda sizin için harika bir bilgi kaynağı olacaklardır. Aslına bakacak olursanız size tavsiyeler ve bilgiler vermekten memnuniyet duyacaklardır.

Var olan bir şirketi almanın avantajları

Yüzdeleri temel aldığımızda, girişimcilerin birçoğu var olan bir işi almak yerine sıfırdan bir iş kurmayı tercih ediyorlar. Ancak sıfırdan bir iş kurmak kolay değildir ve çoğu ilk yılda iflas eder.

Peki, var olan bir işletmeyi mi almalısınız yoksa sıfırdan bir iş mi kurmalısınız? Bu noktada dikkate almanız gereken bir sürü faktör olacaktır. Var olan bir rafting işletmesini satın alırsanız yatırımınızın geri dönüşünü kısa sürede alırsınız çünkü kanıtlanmış operasyona ve var olan müşteri tabanına sahip olursunuz.

Başarılı Bir E-Ticaret İşi Nasıl Kurulur?

Başarılı Bir E-Ticaret İşi Nasıl Kurulur?

Yapılan bir araştırmaya göre e-ticaret satışları geleneksel offline satışlara göre daha hızlı bir şekilde artmaktadır.

Böyle bir durumda acemi girişimcilerin ve var olan fiziki işletmelerin iş fırsatı olarak e-ticarete el atmaları oldukça yerinde bir girişim. Ancak e-ticaret işinin, içinde birçok değişkeni ve dallanıp budaklanan yapısı ile oldukça ciddi bir iş olduğu unutulmamalı.

Sizin de e-ticarete başlamakla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki ipuçlarını ve tavsiyeleri okuyun.

Ne yapmak istediğinize karar verin ve nişinizi belirleyin

Ne satacağınızı, nasıl satacağınızı ve kime satacağınızı bilmeniz iş planının en önemli bölümüdür.
Olası rekabeti azaltmak ve doğru hedef kitleye ulaşmak için yeteri kadar spesifik olmanız gerekir.

Hakkında araştırma yapmaktan keyif aldığınız veya bir parçası olmaktan memnuniyet duyduğunuz şeyleri düşünün ve nişinizi bulun.

Ürün satışı yaparken kargo, depolama ve ürünü toptancıdan veya perakendeciden alma gibi lojistik unsurları da hesaba katın.

Plan yapın

Ne tür bir işe başlarsanız başlayın belgelendirilmiş bir plana ihtiyacınız olacaktır. Plan olmazsa odaklanamazsınız, fazla harcama yaparsınız ve daha en baştan yanlış adımlar atarsınız.
Planınız olmazsa er yada geç problemlerle karşılaşırsınız. Bir sonraki adımınızın ne olacağını bilemezsiniz.

İşinizi en düşük maliyetten finanse edin

E-ticaret sitesi açmak maliyetli olacak diye bir şey yoktur.

Satacağınız ürünleri depolamadığınız sürece krediye ihtiyacınız olmayacaktır. Bunu yaptığınız taktirde online işiniz neredeyse masrafsız olur.

Pratik ve gelir akışı kazanana kadar borç almamaya çalışın.

İnternet sitesi kurun

İnternet sitesinin başarınızdaki etkisi oldukça büyüktür. Ancak bütün internet siteleri aynı değildir. Bir internet sitesi için bir sürü para harcayabilirsiniz. Güzel ve kalabalık gözükebilir ancak ürününüzü satmanıza yardımcı olmayabilir.

İnternet sitenizin trafiğini arttırın

İnternet sitenizin trafiğini arttırmanız ve arama motoru optimizasyonu yaptırmanız çok önemlidir ve bunları yapmanız online işlerin en ustalık gerektiren yönlerindendir.

Teknik olarak, online mağazanıza girebilecek 3 milyondan fazla olası müşteriniz vardır. Ancak bir şekilde promosyon yapmazsanız sizi fark etmezler. Sitenize yüksek hit almanın çeşitli yollarını araştırın. Paranız varsa size yardımcı olmaları için SEO firmaları ile de çalışabilirsiniz.

Facebook, twitter gibi sosyal ağlar sayesinde de bilinirliğinizi arttırabilir ve birçok müşteriyi sitenize çekebilirsiniz.

Kuralları takip etmeyi unutmayın

İş kurarken belirli temel adımları takip etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sanat Galerisi Açmak

Sanat Galerisi Açmak

Sanat galerisi açmak, sanatseverler ve sanat dünyasını içine alan zorlu bir süreçtir. Birçok sanat galerisi, sadık koleksiyoncular ve arkadaş çevrelerine sürekli olarak sattıkları kaliteli sanatsal malzemeler ile ayakta kalır. Bu piyasada yeni müşteriler kazanmanız için mevcut koleksiyoncularınızın referansları çok önemlidir.

Galeri satışları hisse usulü olur. Hissenin bir kısmı galeriye diğer kısmı ise sanatçıya verilir. Galeri sahipleri yatırımcılar, sanatçılar, koleksiyoncular ve medya ile iyi ilişkiler kurmak zorundadır. Sanat galerisi işletmeciliği; sosyal, bağımsız ve ticari akla sahip bir insanın çok hareketli olan bu piyasada kendine yer edinebilmesi için girişeceği zorlu bir kariyer planlamasıdır.

Eğer bu özelliklere sahipseniz bir iş planı yapın ve galeriniz kar etmeye başlayana kadar çok sıkı çalışmaya hazır olun. Sanat galerisi işletmeciliğiyle ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyun.

Sanat Galerisi Nasıl Açılır?

1. Sanat dünyası ile iletişim kurun.

Bu iletişim; galerinizin bulunduğu yerdeki koleksiyoncular, sanatçılar ve medya üzerinden başlayıp genişlemelidir. Bunu yapmanız yıllarca dahi sürebilir. Sanat okullarında, sanat içerikli mesleklerde ve galericilik ya da müzecilikte kendinizi kabul ettirmeniz uzun bir sürectir.

2. Sanata ve galeri açma konusundaki arzunuza bağlı kalın.

Modern sanat dünyasındaki genel inanış; ” bu işte başarılı olabilmek için bu işi sevmelisiniz ” yönündedir. Sanatsal ürünlerin satışları çok dengesizdir. Bazı aylar hiç gelir elde edemeyip, bazı aylar çok fazla kazanabilirsiniz.

3. Ne tür sanatsal ürünler satacağınıza ve müşterilerinizin kimler olacağına karar verin.

Örnek olarak; çağdaş, soyut, heykel, baskılar, mobilya ya da farklı türlerin karışımı. Sanat galerileri çeşitli olabilir ama sanatsal kararlarınızın arkasında bir ana temanızın olması ve bu temayı muhafaza etmeniz size sadık müşteriler kazandırır.

Ticari kazanç gütmeyen bir galeri tipi seçebilir ve hayır kurumlarına bağış toplayabilirsiniz. Kendiniz sanatçıysanız, kendi özel galerinizi açabilirsiniz. Ya da ticari bir galeri açıp düşük, orta ve yüksek fiyatlı sanat ürünlerini satabilirsiniz. Yatırım bütçenizi belirlemeden ve sanatçılarla görüşmeden önce hangi tür galeri açacağınıza karar vermelisiniz.

4. Detaylı bir iş planı hazırlayın.

Bir iş planı; 1 ile 5 yıl arasında başarılı ve karlı bir işletme yaratmak üzerine inşa edilir. Her basamağın detaylı değerlendirmesi gerekir. Sanatçıların planı, tanıtım planı ve yatırım bütçenizin planını yapmalısınız.

5. Bütçenizi oluşturun.

Başarılı bir iş planı, sanatçılarla olan anlaşmalarınızı, bankaları ya da ortaklarınızı karlı bir iş yaptığınıza ikna etmenizi sağlayabilir. Eğer bir ortak alacaksanız, sanat dünyasından birini seçmeniz size büyük fayda sağlayacaktır.

6. Sanatçılarla sözleşmeler yapın.

Sanatçılarınızı seçerken, koleksiyoncular ve müze yöneticilerinden tavsiyeler alabilir ya da başvuruları yüz yüze görüşerek kendiniz değerlendirebilirsiniz. Satışlardan alacağınız komisyonu yazılı olarak sözleşmenizde belirtin. Sanat dünyasına yeni girmiş sanatçılardan en yüksek komisyonu alabileceğinizi unutmayın.

7. Merkezi veya kolay ulaşılabilir bir yerde galerinizi açın.

Sanat galerisi açmak için yüksek kira bedeli ödemeye hazır olun. Konumuzun kolay ulaşılabilir olması özellikle şehir dışından gelecek koleksiyoncuların ve ziyaretçilerin size ulaşabilmesi için önemlidir. İyi seçilmiş bir mekan gösteri ve açılışlarınızın daha karlı olmasını sağlayacaktır.

8. Güvenilir personel çalıştırın.

Sanat galerisi personelinin sanat eğitimi almış olması, sanat dünyasını bilmesi ve satış ve pazarlama tecrübesi olması gerekir. İdeal personel; bu işte tecrübeli olanlar ya da güzel sanatlar okulu mezunlarıdır. Personelinizin, özellikle başlangıçta çoklu görev yapabilme yeteneğine sahip olması gerekir.

9. Galerinizi sigorta yaptırın ve güvenlik sistemleri kurun.

Hırsızlığa ve hasar durumlarına karşı korunuyor olmanız başlıca önceliğiniz olmalıdır. Sanatçılarınız da galerinizde çalışmak için sizden sigorta kanıtı isteyecektir.


Sanat galerisi işletmeciliğinde başarılı olmak için

1. Mevcut işinizi hemen bırakmayın.

Özellikle büyük şehirlerdeki birçok galerici, galerileri kar edene kadar mevcut işlerinin yanında ek iş olarak yaparlar. Bilgili, güvenilir ve siz yokken işleri idare edebilecek bir personel alın ve galerinize tüm zamanınızı ayıracak duruma gelene kadar çok sıkı çalışın.

2. Online mevcudiyetinizi yaratın.

Günümüzdeki galerilerin başarılı olabilmeleri ve yeni müşteriler kazanabilmeleri için mutlaka web sitesi, sosyal medya hesapları, blogları, ve e- mail hesapları olmalıdır. Sanatçılarınızın listesini, bazı ürünlerinizi, lokasyonunuzu ve iletişim bilgilerinizi içeren etkileyici bir web sitesi yatırımı yapın.

3. Düzenli olarak gösteriler organize edin ve promosyonlu açılışlar yapın.

Sanat dünyasındaki bağlantılarınızı kullanarak müşterilerinizin katılacağı gösteriler düzenleyin. Bu gösterileri, e-mail, sanat dergileri, gazeteler ve yazılı davetiyelerle insanlara duyurun.

4. Satış izleme, satın alma ve sanatçı yüzdelerini kayıt altına alacak bir yazılım kullanın.

Eğer küçük ölçekli bir galeriyseniz bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Yapmak istemiyosanız yarı zamanlı bir muhasebeci tutmanızda fayda var.

5. Sanat dergilerine tanıtım reklamı verin ve sanat fuarlarında stand satın alın.

Tanıtım reklamları ve sanat fuarlarında açacağınız standlar, sanat dünyası ile olan ilişkinizi geliştirecek ve size yeni müşteriler kazandıracaktır. Sanat dergilerine reklam vermek pahalıdır fakat galerinizin aylık ve yıllık gösterilerinde bu dergileri tanıtma fırsatı vererek indirim isteyebilirsiniz.

6. En az 2 ya da daha fazla müşteri tipine hitap edin.

Yeni sanat ürünleri almayı seven ve özel komisyon veren koleksiyoncuların listesini yapın. Ayrıca, ucuz sanat ürünleri ile ziyaretçileri veya genç koleksiyoncuları etkileyebilirsiniz.

7. Cana yakın olun.

Kapınızından giren kişilerin koleksiyoncu olup olmadıklarını asla bilemezsiniz. Kibirli ve kendini beğenmiş gözükmeyin. Tüm potansiyel müşterilerinize karşı iyi bir izlenim bıraktığınızdan emin olun.

20 Haziran 2015 Cumartesi

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

İnternetten para kazanmanın en popüler yollarından biri olan yotube’dan para kazanma konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Sizlerden gelen yoğun talep üzerine yotube’dan para kazanma ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz.

Bu yazımızda, sizler için en çok sormuş olduğunuz “YouTube’dan ne kadar para kazanabilirim?” sorusunu irdeleyeceğiz.

Öncelikle bu soruya net bir cevap vermek doğru değildir. Her 1,000 görüntülenme de 1 dolar ya da her 1 görüntülenme de 5 dolar kazanabileceğinizi duymuş olabilirsiniz. Gerçek şu ki, görüntülenme sayınıza göre sabit bir para kazanmazsınız.

İnsanların reklamla ilişki kurmasına bağlı olarak para kazanırsınız. Buradaki ilişki reklamın tıklanması veya 30 saniyeden fazla izlenmesidir. YouTube reklamcılık Adwords platformundan yönetilir. Reklamcılar tıklama başına maliyet veya izlenme başına maliyet reklamlarını seçerler.

Reklam türleri

Tıklama başına maliyet

Tıklama başına maliyette reklamcılar tıklama başına ödeme yapar. Yani eğer belirli bir anahtar kelimenin tıklama başına maliyeti 3 dolarsa ve birisi bu reklama tıklarsa reklamcı 3 dolar öder. Bu metin reklamları ekranın aşağı tarafında birden belirir ve aynı zamanda kare banner olarak kanalınızın sağ tarafında görünür.

İzlenme başına maliyet

İzlenme başına maliyette reklamcılar izlenme başına ödeme yapar. Reklamcı için izlenme birisinin reklamı en az 30 saniye izlemsidir veya reklamın yarısını izlemesidir. Bu kişi reklama 50 kere tıklarsa bile para kazanamazsınız çünkü reklamcı tıklama için değil izlenme için ödeme yapar.

TrueView: yayın öncesi, arama ve yayın içi reklamlar

Yayın öncesi reklamlar, video başlamadan önce gösterilir ve 5 saniye sonra atlanır.

Arama reklamları, arama sonuçlarında çıkar ve açık sarı kutu ile çevrilidir.

Yayın içi reklamlar YouTube’un önerilen video alanının sağ tarafında gösterilir.

Dikkat nereye kayarsa reklamlar oraya gider

Reklamcılar sadece birisi bir reklamı tıkladığında veya bir reklamı 30 saniye izlediğinde ödeme yapar. İşte bu nedenle sadece görüntülenmeye göre para kazanamazsınız. Videonuz on milyon kere görüntülense bile kimse reklamları izlemezse veya reklamlara tıklamazsa para kazanamazsınız.
Reklamcılar kendilerini belirli ve hedeflenmiş izleyicilerin önüne çıkaranlara büyük paralar öderler.

YouTube kanallarımdan birinde belirli bir hedef kitleye uygun video içerikleri sunuyorum. Bu kanal işletme sahiplerine mali durumlarını nasıl organize edeceklerini, giderlerini nasıl takip edeceklerini ve vergilerden nasıl tasarruf edeceklerini öğretiyor. İşletme sahiplerine ulaşmak isteyen herhangi bir şirket bu kanala reklam yerleştirmek istiyor çünkü aynı hedef kitleyi hedefliyoruz. Benim kanalımı görüntüleyenler onların potansiyel müşterileri.

YouTube kanalından daha fazla para kazanmanın yolları

Youtube’dan daha fazla para kazanmanızı sağlayacak ve şimdiden uygulamaya başlayabileceğiniz birkaç yol vardır. Bunlar:

1 – Sniper yaklaşımını benimseyin

Reklamcılar tanımlı hedef kitleleri olan hedeflenmiş YouTube kanallarını isterler. Reklamlarını rastgele kullanıcılar yerine belirli türdeki kullanıcıların kanallarına koyarlar.

Videolarınızı belirli insan türlerine göre hazırlayın. Bu temel reklamcılıktır; hedef kitlenizi tanımlayın. Hedef kitlenizin 21-55 yaş arasındaki kadınlar olduğunu söylemeyin. Bu fazla genel ve belirsiz olan “shotgun” yaklaşımıdır. 21 yaşındaki bir kızla 55 yaşındaki bir kadınla konuşur gibi konuşur musunuz? Tabii ki hayır. Hedef kitlenizi tanımlayın ve onları hedefleyen videolar hazırlayın.

2 – Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri hedefleyin

Belirli anahtar kelimelerin diğerlerine göre daha çok kazandırdığını aklınızdan çıkarmayın. Reklamcılar “ev kredisi” ( tıklama başına maliyeti 17.63 dolar) kelimesine “ucuz telefon kılıfları” ( tıklama başına maliyeti 1.38 dolar ) kelimesine göre daha çok ödeme yaparlar çünkü dönüş daha yüksektir. Ev kredileri 5,000+ dolarken ucuz telefon kılıfları sadece 5-10 dolardır. Tıklanma oranı %0.01 olan ve bir milyon görüntülenmesi olan telefon kılıfını videosundan mı kazanç sağlarsınız, yoksa tıklanma oranı %0.08 olan ve sadece 10,000 kez izlenmiş ev kredisi videosundan mı?

Aşağıdaki senaryoları gözden geçirin:

Senaryo 1

Yeni iPhone ile ilgili hazırladığınız videonun reklam tıklama oranı % 0.1 olduğunu ve 1,000,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 1,000 kişi reklama tıklamış olacaktır. Tıklama başına maliyet 1.38 dolarsa toplam kazancınız 1,380 dolar olur. Google %45’ini aldığından net kazancınız 759 dolar olur. Yani 1,317 görüntülenmede 1 dolar kazanırsınız.

Senaryo 2

Ev kredileri ile ilgili hazırladığınız videonun reklam izlenme oranı % 0.8 ve 10,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 80 kişi reklama tıkladı. Tıklama başına maliyet 17.63 dolarsa 1,410 dolar olur. Google %45’ini aldığından net kazancınız 776 dolar olur. Yani 13 görüntülenmede 1 dolar kazanırsınız.

Not: Bu senaryolardaki rakamlar, konunun net anlaşılması için varsayım üzerine oluşturulmuştur.

Sonuç: Bu örnek senaryolar, youtube’dan ne kadar para kazanacağınızın; videolarınızın içeriğine, görüntülenme sayısına ve reklamların tıklanmasına bağlı olarak değişeceğini gözler önüne sermektedir . Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri içeren nişleri hedeflerseniz para kazanmak için milyonlarca görüntülenme almanıza gerek yoktur.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. İnternetten para kazanmak isteyenlere özel hazırladığımız en güvenilir ve kanıtlanmış para kazanma yollarını paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

İnstagram’dan Para Kazanmak

İnstagram’dan Para Kazanmak

İnstagram ilk çıktığında sadece görüntü temeline dayanan bir ağdı. Ancak 7 saniyelik videoların yayınlandığı Vine uygulaması çıktıktan sonra işlevselliğini genişleterek uygulamaya 15 saniyelik videolar ekledi. Eklenen bu yeni özellik sayesinde online olarak para kazanmak isteyenler veya kazananlar işlerini daha iyi pazarlar hale geldi. Bu makale de size Instagram üzerinden e-posta listesi genişletmeyi, ürün satmayı, hizmet sunmayı, internet tabanlı seminerlerin reklamını yapmayı ve affiliate ürünlerin pazarlamasını yapmayı anlatacağız.

Unutmayın Instagram’daki linkler tıklanamaz ancak Instagram yayınlarınızı Twitter, Facebook ve Tumblr’da paylaşırsanız tıklanabilirler. İnstagram uygulamasındaki yayınlarınızın görüntülenmesi için linklerinizin akılda kalıcı olmasına ve kısa olmasına dikkat edin ve hedef sayfanın mobil olarak kullanıldığından emin olun.

Linklerin kısa ve akılda kalıcı olmasının bir diğer sebebi de görüntü ve video tanımlarını mobil telefonunuza elle girmek zorunda olmanızdır.

Takipçi listenizi genişletin

Öncelikle takipçi listenizi genişletmekle işe başlayın. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki İnstagram’daki özelleştirilmiş sayfanızda yer alan görüntü ve videoların hepsinin takipçi listenizle uyumlu olması gerekir. Aslına bakacak olursanız aşağıdaki bütün ipuçları hedef kitlenizle uyumlu olmalıdır.

Görüntüler veya videolar kullanarak kişileri kendinize çekin. Örneğin e-kitap satacaksanız kitap kapağının fotoğrafını paylaşın. Eğitim videoları hazırlayacaksanız bunun 15 saniyelik videosunu paylaşın.

Üyelik davetinizde kullanmak için kişisel bir mesaj hazırlayın. Üye olacakların e-posta listenize neden katılmaları gerektiğini anlatan 15 saniyelik bir karşılama videosu hazırlayın.

Memnun olan kişilerden geri dönüş mü aldınız? Bu kişilerin geri dönüşlerini kanıt olarak kullanıp kullanamayacağınızı sorun. İzin verdikleri takdirde geri dönüşlerinin ve isimlerinin olduğu bir görsel hazırlayın ve bunu İnstagram’da paylaşın.

Ürünler satarak para kazanmak

Öncelikle fiziki ürünler mi yoksa dijital ürünler mi satacaksınız karar verin. Örneğin bayanlardan oluşan bir takipçi listeniz varsa kozmetik, kıyafat, takı ve sağlık ürünleri satışı yapmayı düşünebilirsiniz.

İşte İnstagram üzerinden ürün tanıtımını yapmanın birkaç yolu:

Yeni ürününüzün tanıtıcı resimlerini ve videolarını kullanarak ön lansman yapın yani ürünü tamamen göstermeyin. İnsanlarda yeteri kadar merak uyandırdıktan sonra ürünü tamamen gösterin. Heyecanı arttırmak için özelleştirişmiş ürün hashtagleri ( # ) yani ürün etiketleri kullanın.

Ürününüzle ilgili 15 saniyelik reklamlar hazırlayın. Ürününüzün hangi özelliklerini vurgulamak istiyorsanız bu kısımları gösterdiğinizden emin olun.

Müşterilerden gelen ürün görüşü videoları mı var? En iyi görüşlerden oluşan 15 saniyelik bir video hazırlayın ve bunu Instagram’da paylaşın.

Belli bir hastag kullanarak ürün fotoğraflarınızı paylaşan fanlarınız mı var? Bu fotoğrafların en iyi olanlarını seçerek bir kolaj hazırlayın ve sayfanızda paylaşın.

Müşterilerinizinİnstagram fotoğraflarından oluşan bir albüm hazırlayın ve internet sitenizde paylaşın. Tabi ki öncelikle izin alın. Potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi kullanan insanların nasıl mutlu olduklarını gösterin. Bunu yapmanız satışlarınızı arttıracaktır.

Hizmetler sunarak para kazanmak

İster web tasarımcı olun ister muhasebeci olun İnstagram hizmet tabanlı işinizi tanıtmanız için size bir sürü fırsat sunar. İşte bazı ipuçları:

Müşteriler için yaptığınız işlerin yer aldığı portfolyonuzu Instagram’da kullanın. Bu bir grafik tasarımın ekran resmi olabilir, en son çektiğiniz düğün fotoğraflarından biri olabilir veya memnun kalmış bir müşteri mektubu olabilir.

Hedef kitlenizi takip edin ve işlerini gözden geçirin. Bir ürün tasarımcısı kolaylıkla büyük markaları takip edebilir ve en güncel ürün paketlemeleriyle ilgili fikirlerini paylaşabilir.

Hizmetlerinizin reklamını yapın. Bir problem tanımlayın ve ürününüzün bu problemi nasıl çözdüğünü gösteren 15 saniyelik video hazırlayın.

Benzer problemi yaşayan kişilerin özel bir hastag kullanarak problemle ilgili fotoğraf paylaşmalarını isteyin. Bunu bir yarışmaya dönüştürün ve kazanana 30 dakikalık bedava danışmanlık hizmeti verin.

Kazanan kişi büyük olasılıkla hizmeti almak isteyecektir ve kazanamayanlarda aynı şekilde hizmetinizle ilgilenecektir.

Müşteri görüşlerinden oluşan görseller hazırlamanız sosyal kanıtınızın bir parçası olacaktır.

İnternet tabanlı seminerlerin tanıtımını yapın

İnternet tabanlı seminerler ürün satmanın en iyi yollarından biridir çünkü dönüşüm oranları e-posta patlamalarından ve sadece satış yapılan sayfalardan daha yüksektir. Ne kadar çok insan katılırsa o kadar iyi olur.

İşte İnstagram’da internet tabanlı seminerlerin tanıtımını yapmak için bazı ipuçları:

İnternet tabanlı semineriniz için 15 saniyelik ön izleme videosu hazırlayın.

Seminer gününü hatırlatan grafikler gönderin. Aynı zamanda seminerin canlı olduğunu anlatan grafiklerde hazırlayın.

Daha önceki seminerlere katılanlardan güzel geri dönüşler aldıysanız bu görüşleri bir görsel içinde toplayın ve bir sonraki seminer başlamadan önce paylaşın.

Birden fazla konuşmacınız varsa bu kişilerin vesikalık fotoğraflarını bir araya getirerek kolaj oluşturun ve paylaşın.

Sadece katılımcıların bedava katılabileceği etkinliklerin görsellerini paylaşın.

Affiliate ürün satarak para kazanmak

Affiliate pazarlamacı olarak Instagram’ı kullanarak affiliate satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Paylaşacağınız linklerle ilgili iki seçenek vardır:

1- Affiliate ürünle ilgili görüşlerin yer aldığı link,

2- Doğrudan affiliate linkleri.

Sattığınız ürünle ilgili heyecanınızı gösterin. Takipçilerinizi heyecanlandırmak için çoklu görseller ve video güncellemeleri kullanın.

Belli affiliate ürünlerle ilgili sonuçları gösteren görseller ve videolar paylaşın. İnsanlar ölçülebilir sonuçlarlar elde eden diğer insanları gördüklerinde etkileneceklerdir.

İnsanları daha fazlasını öğrenmeye teşvik edecek 15 saniyelik videolar hazırlayın.

Online para kazanmakla ilgilenen takipçileriniz varsa başvuru linklerinizi paylaşın ki sizin altında affiliate olsunlar ve sizde onlar sayesinde komisyon kazanın. İnsanları programla ilgili etkilemek için en son aldığınız affiliate komisyonlarının ekran görüntülerini paylaşın.

Affiliate linkiniz aracılığıyla alışveriş yapanlara bonuslar verin. Bonuslar için görseller veya 15 saniyelik videolar hazırlayın.

Sonuç

Artık İnstagram’ın sadece yemek, hayvan veya çocuk fotoğraflarından ibaret olmadığını anlamışsınızdır. Doğru takipçilerle ve mesajlarla Instagram sizin için harika bir para kazanma yeri olacaktır.

İnternetten para kazanmak isteyenlere özel birbirinden güzel internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

Twitter’dan Para Kazanmak

Twitter’dan Para Kazanmak
Twitter 2006 yılından beri faaliyet gösteren 300 milyondan fazla kullanıcısı olan bir sosyal medya ağıdır. Twitter kullanıcılarının birçoğu da işletmelerdir. Bu işletmeler Twitter’ı müşterilerini takip etmek ve müşterilerine markaları ve kampanyaları hakkında bilgi vermek için kullanırlar.

Eğer bir twitter hesabınız ve hatırı sayılır takipçi kitleniz varsa Twitter’dan hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz. Ancak bunu ciddi bir ek iş olarak düşünerek mümkün kılabilirsiniz. Günde 1 ya da 2 saatinizi twitter hesabınızı için ayırır ve doğru adımlar atarsanız ortalama 2-3 ay sonrasında aylık 300- 500 TL gibi rakamlarda ek geliriniz olabilir. Bu yazımızda sizlere Twitter’dan para kazanma yollarını ve dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlatacağız.

Twitter’dan nasıl para kazanılır?

1- Uzman bir Twitter kullanıcısı olun. Twitter kullanma becerileri gelişmemiş birisi Twitter’dan para kazanamaz. Takipçi sayınızı artırabilmeli, birden çok hesabı yönetebilmeli ve çekici twitler atabilmelisiniz.

2- Pazarlama konusunda deneyim kazanın. Para kazanmak için internet pazarlama planları, aday müşteri yaratma ve satış ortaklığı ( affiliate marketing ) gibi konseptlerden anlamalısınız. Bir internet siteniz olmalıdır.

3- Twitter’ı ticari hesabınız için kullanın. Sosyal medya hesapları internet sitelerinin müşteri veya talep yaratmalarında kullanabilecekleri ideal bir araçtır. Arama sonuç stratejileri kullanın veya kullanıcı Twitter linkine tıklarsa ve hesap açarsa kampanya, bedava içerik ve ücretsiz deneme hizmetleri sunun. Müşterilerin ilgi alanlarına uygun ürün tekliflerini e-postalarına göndererek para kazanabilirsiniz.

4- Bloğunuzu ve Twitter hesabınızı satış ortağı ( affiliate marketer ) olmak için kullanın. İnsanların bloğunuzda okudukları ve ilgilerini çeken ürünleri bulun. Daha sonra bu ürünleri satan firmalarla temas kurarak internet sitenizde ürünlerin linkini paylaşın.
İnsanlar satış ortaklığı sistemiyle internet sitelerinde ürünlerin reklamını yaparak ürün satışlarından pay alırlar. Pazarlama faaliyetleri doğru yapılırsa ürünleri üretenlerin reklamı yapılırken satış ortakları da satışlardan aylık olarak yüzde alır.

5- İnternet arama motorları aracılığıyla sponsorlu twitleri araştırın. Firmaların çoğu ürünlerini sayfalarında paylaşacak olan popüler Twitter kullanıcılarını ararlar. Firmayla temas kurun, anlaşma yapın ve twit başına ödeme sistemi aracılığıyla para kazanın.

Yazılı anlaşma yapmayı unutmayın ve attığınız twitleri kanıt olarak firmaya sunun. Aynı zamanda sponsor twitlerinizi takipçilerinizi rahatsız etmeyecek şekilde belli aralıkla yayınlayın. Sık yayınladığınız taktirde takipçi kaybedersiniz, potansiyel satışlarınız azalır ve sponsor reklam anlaşmanız iptal edilebilir.

6- Sponsorlu twitler için Ad.ly, Magpie, TwitPub veya Twittad gibi platformlara üye olun. Bu siteler sponsor twitlere ihtiyacı olan firmalarla bu twitleri kendi sayfalarında paylaşacak Twitter kullanıcılarını bir araya getirir. Bir hesap açın ve reklamı belli aralıklarla twitleyin. Ödemeler genellikle PayPal aracılığıyla yapılır.

7- Kendi ürünlerinizi satın. İnsanların çoğu gittigidiyor müzayedelerindeki ürünlerin tanıtımını yapmak için Twitter’ı kullanır. Kısaltılmış linki kolaylıkla Twitter hesabınızda paylaşabilirsiniz ve kişisel dokunuşlarla daha çok teklif alabilirsiniz.

8- Hizmetlerinizi Twitter aracılığıyla satın. Profesyonellerin çoğu Twitter’ı sektördeki diğer kişilerle iletişim kurmak için kullanır. Bu yeni tür ağ sistemi ilişkiler geliştirmenize, ortaklıklar kurmanıza ve işleriniz aracılığıyla kendinizi satmanıza yardımcı olur.

Kendinizi profesyonel bir hesap üzeriden tanıtmaktan utanmayın çünkü bu genel bir uygulamadır. Kendi kendinizin reklamını yapmanız kısa sürede işlerinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Uyarılar

Twitter hesabınızı sadece para kazanmak için değiştirmeyin. Twitter topluluğa odaklanır. Eğlenceli, ilginç veya sempatik twitler atmayı bırakırsanız takipçi kaybedersiniz, profesyonel gelişim şansınızı kaybedersiniz ve eninde sonunda Twitter aracılığıyla para kazanma şansınızı kaybedersiniz.

İhtiyacınız olanlar

 • Pazarlama deneyimi
 • Satış ortaklığı anlaşmaları
 • Sponsor twitler
 • İnternet sitesi veya blog

Twitter’dan hemen kazanmak için

Eğer 2.000 ve üzeri takipçisi bulunan bir twitter hesabınız var ise günde 3-4 tweet atıp hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Teklif almak ve reklam verenlere ulaşmak için twitter hesabınızın adresiyle birlikte yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

İnternetten para kazanma yollarını ve ek iş fırsatlarını sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Facebook’tan Para Kazanmak

Facebook’tan Para Kazanmak
Facebook bulunmayı bekleyen gizli bir para kaynağı değildir ancak biraz çalışarak ve doğru bir yaklaşım benimseyerek ekstra gelir elde etmenin güvenilir bir yoludur. Aşağıdaki adımları okuyarak Facebook’tan nasıl para kazanılacağını öğrenebilirsiniz.

Temel öğeler

1 – Duvarınızda güzel şeyler paylaşın. Sosyal medyadan para kazanmak için başarılı bir plan yapmanız gerekir. Facebook’tan para kazanmak istiyorsanız her gün ilginç linkler, görseller ve güncellemeler paylaşmanız gerekir.
 • Niş araştırın ve nişinizi kaliteli içerikle doldurun. Nişinizin anlaşılır olması gerekir. Örneğin kedi sevenler, anneler veya belli politik görüşlerdeki insanlar için içerikler paylaşabilirsiniz. Bir ürünün pazarlamasını hesabınız aracılığıyla yapmayı planlıyorsanız ürününüzle ilgili linkler paylaştığınızdan emin olun.
 • Başka bir Facebook hesabı açarak kişisel Facebook hesabınızı ayırabilirsiniz. Bu hesabı içeriklerinizi yayınlamak için kullanabilirsiniz ve kişisel Facebook hesabınızdan da linkler paylaşarak insanların bilmesini sağlayabilirsiniz. Kullandığınız yaklaşıma bağlı olarak çoklu hesaplar kullanabilirsiniz.
 • Zaman verin. Hesabınızın dikkat çekmesini istiyorsanız her gün güncel ve bağlantılı içerikler paylaşmanız gerekir.
2 – Kazanmak için taahhütte bulunun. Facebooktan güvenilir şekilde para kazanmanın yolu kalıcı işler yapmaktır. Diğer işlerde olduğu gibi çalışma programı hazırlayın.
 • Organize edin. Hangi stratejiyi takip ederseniz edin gün içerisinde birçok şeye dikkat etmeniz gerekecektir. Yapacaklarınızı önceden planlayın.
 • Pazarı doyurun. Facebookta pazarlama maliyeti yoktur sadece zaman ayırmanız gerekir. İstediğiniz kadar pazarlama yapabilirsiniz.
 • Agresif olun. Ziyaretçi sayınızı arttırmanın en iyi yolu insanlara sürekli olarak arkadaşlık talebi göndermektir. Çoğu kişi kabul etmez ancak kabul edenler de olacaktır.

Affiliate reklam aracılığıyla para kazanmak

1 – Bir tane affiliate ( satış ortaklığı ) program bulun. Affiliate programlar size bir ID ve pazarlama malzemeleri verir. Daha sonra yaptığınız satışa göre komisyon öderler.
 • İnternet sitelerinin çoğu bu tür programları kullanır. Affiliate programlara katılmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz ve birden fazla siteye üye olabilirsiniz.
 • Tanınmış markalarla başlayın. Amazon da rekabetçi affiliate programlar vardır. Hatta bazı programlar ürünle ilgili verdiğiniz linklerin tıklanmasına karşılık bile ödeme yaparlar. Apple’in İTunes programı da bir affiliate programdır.
 • Daha küçük programları da ekleyin. Gün içinde daha az para kazandırsa da programları çeşitlendirerek affiliate gelirinizi arttırabilirsiniz.
2 – Hesap açın. Affiliate aracılığıyla bir firmayı pazarlamaya karar verdiyseniz firmanın internet sitesini araştırın ve gerekli formları doldurun. Bu formlar genellikle ücretsizdir ve birkaç dakikanızı alır.
3 – Hesaplar ekleyin. Her affiliate program için ayrı bir Facebook hesabı açın. Bu sayede insanlar bir sürü farklı reklam görmek zorunda kalmaz ve ilgilendikleri sayfayı takip edebilirler.
 • Daha öncede belirttiğimiz gibi kendi kişisel hesabınızı diğer hesaplarınızdaki gönderileri yeniden yayınlamak için kullanabilirsiniz.
4 – Programların tanıtımını yapın. Her programla ilgili günlük olarak yayınlar yapın ve hesaplarınızı titizlikle yönetin. Hesabınızı dikkatli bir şekilde yönetirseniz takipçi sayınız artacaktır. İnsanlar gönderilerinize tıkladıkça ve ürünlerden birini aldıkça sizde para kazanacaksınız.

E-kitaplar aracılığıyla para kazanın

1 – Bir e-kitap yazın. E-kitaplar elektronik olarak dağıtılan kitap formatındaki yayınlardır. E-kitapların yayınlama maliyeti yoktur.
 • Bu işi ağırdan alın. Kağıt ve mürekkep kullanılan kitapların aksine e-kitabınızda sayfa numaraları olmak zorunda değildir.
 • Geneli ilgilendiren bir konu seçin. Kurgu yerine kurgusal olmayan düz yazıları seçin. İşin tuhaf tarafı şu ki insanlara e-kitaplardan nasıl para kazanılacağını anlatan e-kitaplar oldukça popülerdir.
 • İddialı olabileceğiniz ve bilgi birikiminizin olduğu alanlarda yazın. Kimlik belirtmek zorunda değilsiniz.
2 – Yayınlama seçeneği seçin. E-kitabınızı yayınlamanın farklı yolları vardır.
 • En temel seçenek kitabınızı PDF dosyası olarak kaydedip, bir şifre ile kilitleyip kitabınızı alan kişilere göndermektir. Gönderilen dosyanın içerisine şifre de eklenir ve okuyucu şifreyi girdikten sonra kitabı açabilir.
 • ReaderWorks e-kitapları Microsoft Reader formatında yayınlayabildiğiniz bir programdır ve internet üzerindeki en yaygın e-kitap formatıdır. Programın temel versiyonunun koruma özelliği yoktur ancak bedavadır ve öğrenmesi oldukça kolaydır.
3 – E-kitabınızı Facebookta satın. Akıllıysanız ve hedef kitleniz için uygun bir kitap yazdıysanız oluşturduğunuz kişisel hesabınız aracılığıyla hazır olan takipçilerinize kitabınızı satabilirsiniz.
 • Günde birkaç kez hem aşikar bir şekilde hem de gönderilerin altında kitabınızın reklamını yapın. Yaratıcı olun ve okuyucularınızla ilgilenin. Onları heyecanlandırın.
 • Başka hesaplarınız varsa ( affiliate hesapları gibi ) kitabınızın tanıtımını bu hesaplarda da yapın.
 • Her zaman kitabı alabilecekleri sayfanın linkini paylaşın.

Facebook’tan para kazanmak için ipuçları

Sosyal medya pazarlamasına karşı büyük bir talep vardır. Sosyal medya konusunda uzman olan kişiler kolaylıkla para kazanabilir.

Çok çalışmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Okur sayınızı artırmak ve devamlılığını sağlamak için zaman ayırırsanız gerisi kendiliğinden gelecektir.

Takipçilerinize sadece e-kitap satmak zorunda değilsiniz. Yaratıcı olun ve reklamlar aracılığıyla başka ne şekilde para kazanabileceğinizi düşünün.

İnternetten para kazanmak isteyenlere özel internette para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan Para Kazanmak

Evde ek iş arıyorum ne yapabilirim diyenlere özel ek iş imkanlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam ediyoruz.

Birkaç gün önce İngiliz bir aile çocuklarıyla ilgili 57 saniyelik bir video paylaştı ve sadece bu video sayesinde 150,000 dolar kazandı. Siz neden bu kazançlara seyirci kalasınız? İster bir ek iş olarak görün isterseniz de hobi…

Youtube’a sadece videolar yükleyerek hiç tahmin edemeyeceğiniz kazançlar elde edebilirsiniz.

İnsanların çoğu Youtube’dan nasıl para kazanılacağı ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyor. Sizde konuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edin.

Kısaca özetlersek Youtube ortağı olarak Youtube’dan para kazanabilirsiniz. Videolarınıza reklamlar eklersiniz ve bu reklamlar tıklandıkça elde edilen gelirin belli bir yüzdesini almaya hak kazanırsız. Her 1,000 izlenmede 3 ile 10 TL arasında para kazanabilirsiniz.

Youtube ortağı olmak Adsense yayıncısı olmak gibi sıradan bir şey değildir. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı gösteren basit adımlar vardır:

1 – AdSense hesabı açtığınızdan emin olun

Youtube videolarınıza eklenen reklamlardan elde edilen kazanç ve istatistikler Adsense hesabınızda görüntülenir. İşte bu nedenle bir hesap açmanız gerekir.

Teoride Adsense hesabı açmadan önce da Youtube ortağı olabilirsiniz. Ama size tavsiyemiz önce Adsense hesabı açmanız ve daha sonra da Youtube ortağı olmanızdır.

2 – Youtube’daki izleyici sayınızı arttırın

Youtube kullanıcıları uygulamanızı değerlendirirken en önemli kriter olarak Youtube’da kaç izleyiciye ulaştığınıza bakar. Yaklaşık olarak aşağıdaki rakamları önemserler:
 • En az 1,000 abone
 • Bütün videoların en az 1,000 kere görüntülenmesi
 • En az 10,000 kanal görüntüleme
Bunlar minimum rakamlardır. Biz sizin yerinizde olsak bu rakamları beş ile çarparız.

3 – Düzenli olarak videolar yükleyin

Videolarınız viral olsa bile sadece bir veya iki tane video yüklemeniz kabul edilme şansınızı düşürür. İşte bu nedenle Youtube uzun süreli çalışabileceği insanları arar.

Daha sık ve daha düzenli videolar yüklemeniz başarı şansınızı arttırır. Örneğin her gün yeni videolar yükleyen birinin şansı iki haftada bir yükleyenlere göre daha yüksektir.

Youtube ortağı olmak için başvurmadan önce en az 100 video yüklemesi yaptığınızdan emin olun. ( bazıları 50 videonun yeterli olacağını söylemektedir )

4 – Marka oluşturun

Bu adım çok gerekli değildir ancak kabul edilmenize yardımcı olabilir. Şunu unutmayın ki siz teknik esasları halletseniz bile Youtube ortağı olup olmayacağınıza başkaları karar verecek. Bir diğer ifadeyle ne kadar profesyonel gözükürseniz şansınız da o kadar artacaktır.

Pratik ipuçları:

Videolarınızı yayınlamak ve izleyicilerinizle daha çok etkileşimde bulunabilmek için bir internet sitesi açın.

Güzel bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanın.

Videolarınızda logonuzla birlikte filigranda kullanın.

Videolarınız için profesyonel bir intro düşünün.

Daha profesyonel gözükmesi için Youtube kanalınızı özelleştirin.

İçeriğinizde telif hakkı ile korunan materyaller olmadığından emin olun.

Başvurunuzun geri çevrilmesine neden olabilecek en önemli etkenlerden biri telif hakkı ihlalidir. Bu nedenle videolarınızın telif hakkı ile korunan materyaller içermemesi gerekir.

Buna görseller, grafikler, logolar, video klipler ve işitsel öğeler de dahildir. Örneğin izin almadan kullandığınız arka plan müziği bile reddedilmenize neden olabilir.

6 – Youtube ortağı olmak için başvuru yapmak

Bahsettiğimiz adımları takip ettiyseniz başvuru için hazırsınız demektir. Bu işlemi Youtube ortak programı sayfasından yapabilirsiniz. Bir sürü insan başvuru yaptığından başvurunuzun kabul edilmesi zaman alabilir ancak bir kere kabul edildikten sonra videolarınızda reklamlar kullanılmaya başlayacaktır.

Youtube, internetten para kazanmak isteyenler için harika bir ek gelir fırsatıdır. Bizden size tavsiye bu ek gelir fırsatını değerlendirmek için zaman kaybetmeyin. İyi şanslar!

Evde ek gelir arayanlar için ek iş fırsatlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

Son Yılların En İyi 5 Trend İş Fikri

Son Yılların En İyi 5 Trend İş Fikri

Eko sistem değişmeye başladığından beri müşteriler ve trendler de değişmeye başlamıştır. İşte sizlere son yıllarınların 5 trend iş fikri.

Mobil Ödeme Sistemleri

Mobil ödeme sistemleri son bir yıldır ciddi anlamda büyüme kaydetmiştir. Ancak bu araçlarla ilgili kullanılmaya başlanan ikinci ve büyüyen bir yön daha vardır. Herkesin elinde konum belirleme katmanlı ve ödeme sistemleri etkinleştirilmiş akıllı telefonlardan olursa ne olacak?

Büyük firmalar kullanıcıların akıllı telefonlar aracılığıyla ödeme yapmalarını sağlayan teknolojiler geliştirmeye başlamıştır. Bu konuyla ilgili minimal hizmetler sunan firmalar vardır. Bu firmalardan biri olan Wrapp.com konuyla ilgili ihtiyaçlara cevap vermeye başlamıştır. Ancak bu alandaki fırsatlar çok olduğundan önümüzdeki iki yıl boyunca daha birçok firma konuyla ilgili piyasaya rahatlıkla girebilir.

Freemium Fiyatlandırma Modelleri

Freemium bir ürün veya servisin en basit ve özelliksiz halini tüketicilere ücretsiz olarak kullandırıp, daha gelişmiş özellikleri için para isteyen modeldir.

İstediğiniz kadar Facebook, Twitter veya diğer platformlardaki “ücretsiz” gibi gözüken bu uygulamaları kınayın. Tüketiciler “freemium” kelimesine alışkındır ve ödeme yapmak zorunda olduklarını bilirler. Fiyatlandırma yapmak girişimcilerin en çok zorlandığı konulardan biridir.

Fiyatları yüksek tutarsanız müşterilerinizi korkutabilirisiniz. Fiyatları düşük tutarsanız da karınız azalabilir. Başlangıçta online reklamlar sayesinde bedava hizmetler sunabilir, reklam gösterimleri ve tıklanma oranlarıyla gelir elde edebilirsiniz. Facebook veya Yahoo değilseniz ilk atışta başarılı olmanız reklam destekli fiyatlama modellerinde pek mümkün değildir.

Diğer taraftan müşteriler ürünleri veya hizmetleri bedava kullanmak veya en azından bedava denemek isterler. Bu işin çözümü şudur: Freemium fiyatlandırma modelini oluştururken ne tür bir online hizmete sahip olduğunuzun bir önemi yoktur. Sıralı yapısı olan ve birçok farklı seviyeden oluşan bir ürünü veya hizmeti piyasaya çıkarabilirsiniz. Sunduğunuz ürün veya hizmetin en düşük seviyesini bedava yaparsınız. Daha fazlasını isterlerse en uygun ücreti talep edersiniz. Buradaki kilit nokta yaratıcı olmaktır ve müşterilerin daha fazlasını istemelerini sağlamaktır

Müşteri Veri Tabanları

Veri depolama ve analizi hizmeti vermek de gelecek yıllarda büyük artış gösterecek iş fikirlerinden.

Önceden büyük ölçekli müşteri veri tabanları büyük firmaların elindeydi. İnternet optimizasyonu yükselişe geçtiğinden beri en basit banka hareketleri, facebook durumları ve online siparişler kayıt altına alınmaya ve ölçülmeye başladı.

Günümüzde küçük işletmeler maliyetinin çok altında bu bilgilerden fayda sağlayabiliyor. Bugün küçük işletmeler fiyatlandırma, sosyal pazarlama ve müşteri hizmetleri konularında daha büyük firmalarla aynı seviyede rekabet edebiliyor.

Niş Sosyal Ağlar

Facebook ve Twitter’ın yerini almaya çalışmak pratik olarak imkânsızdır. Bu büyük bir problem olmasına rağmen şunu fark ettik ki bu size farklı fırsatlar sunabilir. Yükselişe geçen son trendler niş sosyal medya ve ağlarda kendini göstermektedir. Bu yeni trendde daha küçük ve daha özel grupların hobilerine ve ilgi alanlarına odaklanılmaktadır. Oyuncular, spor bağımlıları vb. hedeflenmektedir.

Belirli gruplar için alanlar yaratarak kendilerini büyük bir grubun içinde yalnız hisseden insanları çekebilirsiniz. Etkili bir pazarlama kampanyası düzenleyerek potansiyel müşterileri çekebilirsiniz.

Bahçıvanlardan doktorlara kadar odaklanabileceğiniz bir sürü grup vardır. Hedef kitlenizi seçip ve kendi sosyal ağınızı kurmak size çok kazandırabilecek bir iş fikri.

Tek İşlevli Ürünler

Bundan on sene önce firmalar müşterilerin ne var ne yoksa bütün problemlerini çözen ürünler üretmeye çalışırdı. Bugün bu tür ürünler pazarı terk etmeye başladı çünkü kullanıcıların bu ara yüzlerden dolayı kafası karışmaya başladı. İstatistikler gösteriyor ki kullanıcılar tek bir problemi çözen ürünler için daha çok ödeme yapıyor.

Bu tür tek işlevli ürünler sunan başlangıç aşamasındaki firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır ve gelecek yıllarda büyük firmaları gölgede bırakmaları beklenmektedir.

En trend iş fikirlerini zaman zaman sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Romantik İş Fikirleri

Romantik İş Fikirleri

Romantik fikirlere dayanan hizmet odaklı bir iş kurmak istiyorsanız işte sizin için hazırladığımız romantik iş fikirleri:

Düğün planlayıcı

Bir düğünden daha güzel ve heyecan verici ne olabilir ki? Romantik fikirler gelinler, çiçekler ve dünya evine girmek ile ilişkilendirilmiş olsa da bir düğün organize etmek oldukça ciddi ve zor bir iştir. Yiyecek ve içeceklerin, düğün yerinin, düğün tedarikçilerinin, fotoğrafçıların, hosteslerin, düğün şarkıcılarının, konukların, gelin ve damadın ve bazen düğün planlarının nasıl olması gerektiğini anlatan çiftin arkadaşlarının ve ailelerinin organize edilmesi gerekir.


Düğün planlamacı olmak istiyorsanız fazlasıyla düzenli olmalı ve en ufak detayları bile gözden kaçırmamalısınız. Gelinlikte oluşabilecek en ufak bir aksiliğin bile fotoğrafın güzelliğini bozmasına izin vermemelisiniz. Tabii bu biraz abartı oldu ancak siz ne demek istediğimizi anlıyorsunuz.

Birisinin hayatındaki en önemli günlerden birinin bozulmasına engel olacak kişi sizsiniz. Dakik olabilmek için büyük zahmetlere katlanmanız gerekecektir ve ayrıca tedarikçilerin de dakik olmasını garantiye almalı ve misafirlerin ve çiftin düğünden memnun kalmalarını sağlamalısınız. Düğün tedarikçileriyle ağ kurarak işe başlayın ve yakında evlenecek olan arkadaşlarınıza bedava hizmet verin. Bu sayede güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Müşterilerinize içerisinde nişan partisi planlaması veya evlenme teklifi planlaması da olan düğün paketleri sunun.

Özel dans eğitmeni

Bazıları der ki aşkın diline en iyi eşlik eden şey danstır. Özellikle çiftlere dans dersleri paketleri sunabilirsiniz. Müşterilerin kalp atışlarını hızlandıran ve birbirlerine daha fazla âşık olmalarını sağlayacak dans hareketleri öğretin. Örneğin salsa, rumba, vals, mambo, swing, tango ve yavaş danslar öğretebilirsiniz. Müşterileriniz daha cesur ve yetenekliyse Dirty Dancing filminden esinlenerek nefes kesen dans figürlerini öğretebilirsiniz.

Kendinizi tanıtmak için YouTube’a dans becerilerinizi sergilediğiniz videolar koyabilir ve izleyenlerin dansa olan isteklerini arttırabilirsiniz.

Fotoğrafçı/Videocu

Sanatsal yeteneklerinizin yanında teknik takip yeteneğiniz de varsa fotoğrafçı veya videocu olarak çiftlerin hayatındaki özel günleri kayıt altına alabilirsiniz. Çiftlere nişan, düğün ve ilk bebeğin doğumu için bütün paketler sunabilirsiniz. Çiftler yaptığınız işten memnun kalırsa çocuklarının doğum gününde, mezuniyetlerinde, evliliklerinin yıl kutlamalarında ve hayatlarının diğer önemli kilometre taşlarında da sizinle çalışmak isteyeceklerdir.

Bütün başlangıçların veya küçük işletmelerin başarısı kurulan iyi iletişime dayanır. Bir cevapsız arama veya müşteriyle olan iletişim eksikliği sebebiyle iyi organize edilmiş planlar kısa sürede karmaşaya dönebilir.

Romantizmi seven girişimcilere özel romantik iş fikirlerini ve iş alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Para Kazandıran 10 Müthiş Hobi

Para Kazandıran 10 Müthiş Hobi

Tam zamanlı küçük ölçekli bir işletme kurmak oldukça yorucu bir süreçtir. Bunun yerine bir hobinizi kullanabilir ve yaptığınız işten keyif alabilirsiniz. Aşağıdaki 10 yetenekten birine sahipseniz ceplerinizi parayla doldurabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

Dijital günümüzde çok önemli bir noktaya geldiği için fotoğraf çekmekte daha heyecan verici bir hale geldi. Profesyonel fotoğrafçılık çaba gerektiren bir meslektir ancak daha sıradan olan stok fotoğrafçılıkta tatmin edicidir. iStockphoto gibi internet sitelerini araştırın ve kendi dijital ürünlerinizi satışa çıkarın.

Bahçıvanlık

Bitkilerden anlıyorsanız ve bahçeniz her geçen yıl daha da güzel oluyorsa sebzelerinizden, meyvelerinizden ve çiçeklerinizden para kazanabilirsiniz. Hobi bahçeciliğinden çok para kazanamasanız da ailenize veya arkadaşlarınıza ekstra ürünler satarak para kazanabilirsiniz. Herhangi bir satış yapmadan önce dikkatli bir araştırma yapın.

Alışveriş yapmak

Alışveriş yapmaya karşılık ödeme almak mı? Kulağa hayalmiş gibi geliyor değil mi? Beklentilerinizi düşük tutarsanız ve sadece belli yerlerden alışveriş yaparsanız gizli müşterisi olduğunuz firma bir sonraki alışverişte alışveriş merkezine gitmeniz için size benzin parası verir. Saat başı ücret 6 TL ve 14 TL arasında değişirken ara sıra öğle yemeği için de para verilir.

Bloglama

Blog yazarlarının çok küçük bir bölümü büyük paralar kazansa da en alçakgönüllü olanlar bile temel reklamlar ve affiliate satışlar aracılığıyla aylık 100 dolar ve 1000 dolar arasında kazanır. Ancak sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın çünkü blogunuzu oturtmanız zaman alacaktır.

Düzenleme

Birçok insan bundan hoşlanmasa da siz bir şeyleri düzenlemekten, tablolar oluşturmaktan veya plastik kutuları istiflemekten hoşlanıyor olabilirsiniz ve yarı zamanlı olarak sanal asistanlık yapabilirsiniz. Günümüz dünyasında insanların elinde bir sürü eşya ve bilgi vardır ( ve bunlar için yeterli yerleri yoktur). Haftada birkaç saatinizi başkalarına yardım etmek için ayırırsanız becerileriniz sayesinde saat başı 10 dolar ve 25 dolar arasında para kazanırsınız.

Müzik aleti çalmak

Amatörler, profesyonel müzisyenler kadar iyi para kazanmasa da bütçesi kısıtlı gelin ve damatlar 100-200 dolar arası ödeme yaparlar. Düğünlerde piyano ve başka müzik aletlerini çalarak para kazanabilirsiniz. Daha önce yaptığınız işlerin listesini tutmayı unutmayın.

Dikiş dikmek

Eşsiz el işi ürünlerinizi bazı internet siteleri aracılığıyla satarak para kazanabilirsiniz ancak zanaatkarların çoğu daha çok pratik becerileri sayesinde para kazanır. Bazı insanların ailelerinde dikiş diken yoktur ve bu nedenle perdelerin birleştirilmesi, gömleklerin onarılması veya çarşafların kısaltılması için başkalarına para öderler. Son dakika işleriyle mücadele edebilecekseniz ve dikiş konusunda hızlıysanız en basit dikişlerden bile 20-100 lira arası para kazanabilirsiniz.

Pastacılık

Dükkanınızı açmadan önce ilgili resmi kurumlara başvurarak yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz. Reklam yapmaya başlamadan veya ilk pastanızı satmadan önce işletme ruhsatı ve izinler almanız gerekebilir. Lezzetli cupcakeler veya pastalar yapabiliyorsanız 30-150 lira arası para kazanabilirsiniz.

Oyun oynamak

Online rekabetin yüksek olduğu oyunlara ciddi zaman ayırırsanız tamamladığınız her görev için ücret alabilirsiniz veya üyeliğinizi satarak kar elde edebilirsiniz. Nelerin satıldığını öğrenmek için forumlarda ve oyun konuşmalarının yapıldığı diğer online alanlarda aktif olun. Online işlerle kıyaslandığında oyunlardan kazanacağınız para düşük kalacaktır. Ayrıca oyunların çoğu bazı ödeme faaliyetlerini resmi olarak yasaklamıştır.

Dans etmek

Kadınlar eşlerini her zaman dans stüdyolarına götürmeye çalışırlar. Ancak erkekler ya utandıkları için ya da pahalı olduğunu düşündükleri için dans kurslarına katılmak istemezler. Dans eğitiminiz varsa, sabırlıysanız ve tempolu dansları biliyorsanız boş zamanlarınızda dans dersleri verebilirsiniz. Ders başı 50-150 lira para kazanabilirsiniz. Çift sayısını arttırdıkça kazancınız da artacaktır.

Kısacası başkalarıyla paylaşacak becerileriniz, tutkularınız veya eşsiz yetenekleriniz varsa hobiniz aylık bütçe açığınızı kapamanıza yardımcı olacaktır.

Keyifli zaman geçirerek para kazanmak isteyenlere özel para kazandıran hobileri ve iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Akıllı Telefonları Fotoğraf Baskı Makinesine Dönüştüren Kılıf


Akıllı Telefonları Fotoğraf Baskı Makinesine Dönüştüren Kılıf


Prynt, kullanıcıların herhangi bir dijital çekimi bir dakikadan az bir sürede fiziksel kopyaya dönüştürmesini sağlayan akıllı bir telefon kabıdır.

Polaroid, 2008 yılında bütün şipşak film üretimlerini durdurduğunu, üç fabrikasını kapattığını açıklamıştı. Nostalji güçlü bir şeydir.Bugün sizlere nostalji ile teknolojiyi buluşturan yeni bir iş fikrinden bahsedeceğiz. Prynt isimli akıllı telefon kalıbı sayesinde dijital olarak çektiğiniz fotoğrafları bir dakikadan az bir sürede basabileceksiniz.

Fransa merkezli bir girişim iPhone 6 veya 4.7 inç ekranı olan Android cihazlarda kullanılabilecek bir kap üretti. Prototip aşamasında olan bu fikir de kullanıcılar basmak istedikleri fotoğrafı telefonlarından seçiyor. Telefon kabı Bluetooth aracılığıyla telefonla bağlantı kuruyor ve istenilen fotoğrafı basıyor. Şu aşamada bir fotoğraf yaklaşık olarak 50 saniyede basılıyor ancak ekip Apple cihazlara “Lightning connector” ekleyerek zamanı 30 saniyeye düşürmeyi planlıyor. Pryn’in 10 ila 30 arası fotoğraf kağıdı kapasitesi olacak.

Yazdırma kapasitesi yetersiz gibi görünse de Prynt her baskıyı arttırılmış gerçeklik unsuruyla bütünleştiriyor. Prynt uygulaması aracılığıyla bir fotoğraf çekerken aynı anda küçük bir video klip çekiliyor ve cloud’a yükleniyor.

Aşağıda yaratıcı iş fikrinin tanıtım videosunu bulunmaktadır:Ürünün fiyatının ise 100 dolar bandında olması beklenmektedir.

Nostalji ile teknolojiyi buluşturan sizce başka ne gibi iş fikirleri hayata geçirilebilir?

16 Haziran 2015 Salı

Network Marketing ile Para Kazanmak

Network Marketing ile Para Kazanmak

Bir zamanlar network marketingin kötü bir şöhreti vardı ve insanlar bu programlardan bulaşıcı bir hastalıkmış gibi uzak dururlardı. Zaman değişti ve bu sahalar temizlendi.
Bugünlerde en başarılı işletmelerden bazıları network marketing konseptlerini kullanmaktadır. Ve internet reklamlarının avantajlarını da hesaba katarsanız neden insanların online olarak para kazanmak için network marketinge dönüş yaptığını kolayca anlarsınız.

Network marketing ile nasıl para kazanılır?

Network marketing  ile 2 şekilde para kazanabilirsiniz:
1- Üreticinin ürünlerinin tanıtımından, 
2-Şirkete kazandırdığınız kişiler üzerinden satış yüzdesi alırsınız. Ne kadar çok insanı üye yaparsanız ve ağınızı ne kadar çok genişletirseniz o kadar çok para kazanırsınız.
İnternetin olmadığı zamanlarda bu network marketing programlarının birçoğu sadece üye sayısını arttırmaya odaklanıyordu ve şirkete yeni üyeler getirdiğinizde ödeme alıyordunuz. Hiç kimse ürünlerin satılmasına odaklanmıyordu. Sonunda bu şirketler satış olmadığı için iş yapamamaya başladılar ve gerçek şu ki sadece en tepede olanlar para kazandı.
Sizin de network marketing sistemine ilişkin bir takım korkularınız olabilir. Örneğin ilginizi çeken bir network marketing fırsatının yasal ve iş yapmak için kazançlı bir yol olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Aslına bakacak olursanız sizin de tanıdığınız birkaç isim vardır. Örneğin Avon ,network marketing iş modelini en iyi şekilde uygulayan firmalardan biridir. Benzer şekilde Herbalife, Oriflame, Huncalife, Farmasi ve başka binlerce tanınmış isim vardır. Ve bütün bu işler online olarak yürütülür.
Network marketing şirketlerinin birçoğu internet tanıtımları ve reklamlarıyla tanınmıştır. Eğitim malzemelerinin ve ürün paketlerinin yanı sıra sizin için bir internet sitesi açarlar ve nasıl kullanacağınızı gösterirler. Bununla birlikte sadece internet sitesi ile başarıyı garantileyemezsiniz.
Birçok durumda sizi üye yapan insan spesifik işlerle ilgili internet trafiği almanıza yardımcı olmak için sizi yönlendirir ve eğitim verir. Ancak satışları arttırmak ve daha çok üye bulmak için bazı şeyleri kendi kendinize yapmanız gerekir:

Network marketing ile para kazanmanın yolları

Kendi blogunuzu açın: 
İnternet sitenize bağlı bir blogunuz yoksa açmanız iyi olacaktır. Okuyucularınıza ürünlerin kullanılması ile ilgili ipuçları ve tavsiyeler verin. Aynı zamanda blogunuzu yeni üyeler bulmak ve ağınızı genişletmek içinde kullanın. network marketingcılarının birçoğu birisi alıcılar çekmek için ve diğeri de üyeler çekmek için olan iki ayrı blog kullanır. Blog açmanın en büyük avantajlarından biri okuyucularla temas kurmanıza ve daha güçlü bağlar geliştirmenize yardımcı olmasıdır. Bu sayede satışlarınız artar ve ağınız daha güçlü ve geniş olur.
Sosyal paylaşım sitelerine üye olun:  
Facebook ve Twitter kullanmak neredeyse bir zorunluluktur. Hemen hemen herkes sosyal paylaşım sitelerini kullanmaktadır. Kendinize ait bir hesap veya fan sayfası açın ve insanlarla bağlantı kurmaya başlayın. Online olarak çalışıyorsanız ya ürünlerinizi kullanacak ya da ürünlerinizi satacak insanlar bulmaya konsantre olun.
E-posta listesi oluşturun
Blog veya internet sitesi açtıktan sonra e-posta listesi oluşturmalısınız. Ürün satışlarından ve yeni üyeler üzerinden para kazanacağınız için iki liste hazırlayabilirsiniz. Bu sayede her iki gruba da farklı bilgiler gönderebilirsiniz. Yeni bir aday sitenizi ziyaret edebilir ve ilgilenebilir ancak tam olarak emin olamayabilir.  Bu kişilerin isimlerini e-posta listenize ekleyebilirseniz şirketinizin avantajları ve katılmaya karar verirlerse ne tür yardımlar sunacağınızla ilgili e-postalar gönderebilirsiniz.
Online network marketing fırsatları bulmak oldukça kolaydır. Arama motorlarında araştırma yaptığınızda onlarca sonuçla karşılaşırsınız. Bazıları diğerlerine göre daha iyidir ancak bu tür online sitelerle çalışmanın en büyük avantajlarından biri işinizi evinizden ve bilgisayar başından yürütebilecek olmanızdır. Online network marketing para kazanmak güvenlidir ve kendi online imparatorluğunuzu kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Top