Ağustos 2015 ~ Evde Ek İş İmkanları

26 Ağustos 2015 Çarşamba

Ev Temizlik Şirketi Kurmak

Ev Temizlik Şirketi Kurmak

Kendi evinizi temizlemek ile bu işi profesyonel olarak yapmak tamamen farklıdır. Kendi evinizi sürekli temizlediğiniz için bu işi bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz fakat bu işi profesyonel olarak yapabilmeyi öğrenmek çok fazla vaktinizi alacaktır. Çünkü müşterileriniz, size evlerinin her köşesini temizlemeniz, düzenlemeniz ve her tarafı güzel kokutmanız için para ödeyecektir. Bazi insanlar için başkalarının evini temizlemek kolay ve eğlenceli ve kazançlı olabilir.

Ev temizlik şirketi kurmak konusunda kararlıysanız hizmetinizi, arkadaşlarınız, aileniz ve etrafınızdaki diğer insanlar üzerinden tanıtmalısınız ve bu şeklide yavaş yavaş bir müşteri potansiyeli oluşturmalısınız.

Temizlik işine uygun olup olmadığınızı değerlendirmek

1. Yeni iş kurmakla uğraşıyorsanız, bu işe başlamadan önce temizlik işinin sizin için uygun bir iş olduğundan emin olun: Temizlik işi, en kolay kurulabilen işlerden biri olması, sabit giderlerinin çok az olması ve herkes tarafından yapilabilir olması nedeniyle tecih edebilirsiniz. Fakat temizlik işi zordur ve fiziksel güce dayanır. Bu işi yapabilmek için fiziksel kondusyon, eğilerek ya da diz çökerek çalışabilme, yüksek yerlere ulaşabilme ve bu hareketleri hatırı sayılır bir zaman tekrarlayabilmek gerekir. Eğer geçmişte fiziksel bir rahatsızlık geçirdiyseniz mutlaka doktorunuza danışın ve bu işi yapabilmek için yeterli olup olmadığınızı öğrenin.

2. Ofis becerilerinizi dikkate alın: Bu işi yapabilmek için basit ofis ve muhasebe bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Bu yolda ilerlemek için çok iyi organizasyona ve sisteme sahip olmalısınız. Müşterileriniz, randevu zamanına uymamanızı ve evlerinin bazı bölümlerini temizlemeyi unutmanızı hoş karşılamazlar.

3. İnsanlarla iletişiminiz iyi olsun: Müşterilerinizle olan iletişimizin iyi olması onların isteklerini anlamanızı ve onlarla bağ kurmanızı sağlar. Eğer bu yeteneğe sahip değilseniz mutlaka öğrenmeniz gerekecektir. İnsanlarla zaman içindeki iletişiminizi üst düzeyde tutmalısınız.

4. Adli geçmişinizi dikkate alın: Bir çok potansiyel müşteriniz, adli sicili iyi olmayan birini evine almaz ve çocuklarına yaklaştırmak istemez. Bu işe başlamadan önce adli sicilinizin temiz olmasına dikkat edin.

5. Yedek bütçeniz olsun: Eğer bu işi tam zamanlı yapmayı düşünüyorsanız minumum 6 ay idare edebileceğiniz yedek bütçenizin olması gerekir. Aksi takdirde, mevcut işinizi bırakmadan temizlik işini part time olarak yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Temizlik işinizi planlayın

1. Herhangi yeni bir iş fikri gibi iş planınızı yapın.

Bu planı yaparken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda açıklıyoruz:

Hangi tür temizlik işi yapamak istiyorsunuz? Genel ev temizliği mi ya da parti sonrası, kiraya verilen ev, kirası biten ev, bahçe temizliği, baca temizliğ vb gibi özel durum temizliği mi yapacaksınız? Daha fazla spesifik temizlik araştırması da yapabilirsiniz. Etrafınızı gözlemleyin.

İşiniz farklı tür temizlik hizmeti verebilir mi ? Belki de işiniz zamanla daha çok tür temizlik anlayışını içinde barındarabilir.
Malzemelerinizi kendiniz mi tedarik edeceksiniz yoksa müşterilerinizin malzemelerini mi kullanacaksınız ? Eğer kendiniz tedarik edecekseniz; bu durum planınızın temelini oluşturmalıdır. Müşterilernizin istediği özel malzeme ve ürünleri de tedarik etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda esnek olmasınız çünkü temizlediğiniz ev sizin eviniz değil.

İşinizin lokasyonunu seçin. İş yapmayı planladığınız yerde mevcut temizlik şirketlerini araştırın. Piyasanın size ihtiyacı var mı ? Yeterince temizlik şirketinin bulunduğu bir bölgede size ihtiyaç olmayabilir.

Ulaşımı nasıl sağlayacaksınız ? Ailenizin arabasına güvenmeyin. Kova, paspas ve temizlik malzemeleri ile dolu bir araba ailenizi rahatsız edecektir. Ayrıca, diğer aile üyelerinin arabaya ihtiyacı olduğu anlarda arabanın sizde olması sorun yaratır. Eğer müşterlerinizin malzemelerini kullancaksanız toplu taşıma araçları bir alternatif olabilir.
Fiyat skalanızı belirleyin. Mevcut fiyatları araştırın. Bir süre piyasanın altında fiyat vermeyi göze alabilir misiniz ? Aşağıda bu konuyu daha detaylı açıklıyoruz.

2. Muhasebe sisteminizi kurun: Faturalar, ödemeler, vergiler vb. durumları nasıl takip edeceksiniz? Bunun için bir bilgisayar yazılımı kullanabilirsiniz. Bu yazılımı kullanmayı öğrenin ve iş ile ilgili dökümanlarınızı ayrı bir yerde muhafaza edin. Böylece kişisel dökümanlarınızla karışmasını önlermiş olursunuz. Eğer kendinize güvenmiyorsanız bir muhasebeciyle anlaşabilirsiniz.

3. Fiyatlarınızı makul tutun: Hizmetinizin kalitesi fiyatlarınızı belirlemenizde önemlidir. Eğer fiyatlarınız çok düşükse müşteriler işinizin kalitesinden ve tecrübenizden şüphe duyarlar. Eskilerin dediği gibi: Ödediğiniz kadar hizmet alırsınız. Tabii ki fiyatlarınızı yüksek tutmanız da birçok potansiyel müşteri kaybına neden olacaktır. Birçok insanın ödeyebildikleri oranda temzlik hizmeti aldığını unutmayın.

Bazi işletmeler saat üzerinden, bazıları oda ya da kat üzerinden, bazıları da m2 üzerinden fiyatlandırma yaparlar. Hepsi de makul gözükse de ev bazından fiyatlandırma yapmanız ( evin büyüklüğünü dikkate alarak) kafa karışıklığını önleyecektir. Ayrıca, müşterileriniz ev bazında ödeme yapacaklarını bildikleri için işi kaç satte bitirdiğinizle ilgilenmeyeceklerdir. Birçok müşteri toplamda ne kadar ödeyeceğini bilmek ister ve ekstra masraflardan hoşlanmaz fakat fırın temizliği ya da evin bir bölümünde sıradışı bir kirlilik söz konusuyla ekstra ücret talep etmeniz doğal karşılanır.

Ev bazında fiyat belirlerken sadece evin m2 olarak büyüklüğüne bakmamalısınız. Evde kaç kişinin yaşadığını ve evcil hayvan olup olmadığını göz önünde bulundurun. Evin m2 olarak büyüklüğü, detaylı ya da rutin temizliğin kaç saatte biteceği konusunda kesin bilgi vermez.

Bütün evler aynı değildir. Bu yüzden ev bazında sabit bir fiyat uygulamayın. Bir süre temizlik işini kendiniz yapın böylece temizleme sistemi ve zamanı hakkında tecrübe kazanmış olursunuz. Vereceğiniz fiyatın makul olduğuna sadece siz karar verebilirsiniz. Hesabınızı iyi yapın, tüm giderlerinizi hesaplayın ve fiyata makul bir kar payı ekleyin.

Bizim tavsiyemiz: Fiyatlandırma yaparken, işi personelinize yaptırdığınızı düşünün. Personel giderini düştüğünüzde hala kar ediyor olmalısınız. Birçok işletme, ilk başlarda işi kendisi yaptığı için ve müşteri kazanmak adına fiyatlarını düşük tutar fakat iş büyüdüğünde mevcut fiyata işi yaptıracak personel bulamaz veya bulsa da zarar eder. Yaygın olarak yapılan bu hataya düşmeyin.

İkmaller

1. Hangi ürünleri satın alacağınızı belirleyin. Temizlik işi yaparken kendi malzemelerinizi kullanacaksanız malzemeleri toptancılardan alın. Vergiden düşebilmeniz için satın aldığınız ürünlerin faturalarını saklayın.

Kimyasal içermeyen doğal temizlik ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Böylece; çocukları veya ev hayvanları olan ve sağlığına dikkat eden müşteriler için tercih sebebi olursunuz. Ayrıca, doğal ürünlerin yaydığı hoş koku müşterileriniz tarafından takdir edilecektir.
Güvenilir markaları kullanın. Adı hiç duyulmamış markalar müşterilerinizi tedirgin eder. Eğer evde kendizin ürettiği ürünleri kullanacaksanız, müşterilerinize bu ürünün iyi, sağlıklı ve güvenilir olduğuyla ilgili açıklama yapmaya hazır olun. Teknik ve bilimsel konuşmanız sizi açıklama yaparken uzun konuşmalar yapmak zorunda bırakmayacaktır.

Birçok müşteri temizlik ürünlerini sizin getirmenizi tercih eder. Böylece dışarı çıkıp alışveriş yapmak zorunda kalmazlar. Bazı titiz müşteriler de kendi seçtikleri özel ürünleri kullanmanızı isterler. Bazı evlerde zeminler için özel temizlik ürünleri vardır. Bu özel alanları kendi ürünlerinizle temizlemek riskli olabilir. İşin sonunda, zemin zarar görebilir ve tazminat bile ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi özel durumlarda mutlaka müşterinizin size sunduğu ürünleri kullanın.

Genel olarak müşterilerinizin elektrik süpürgesini kullanırsınız. Böylece evden eve ağır bir elektrik süpürgesi taşımak zorunda kalmazsınız. Her evde bir elektrik süpürgesi bulunur fakat yine de bunu teyit etmenizde fayda vardır.

2. Uygun elbiseler giyin. Temizlik yaparken en iyi elbiselerinizi giymeniz beklenmiyor fakat üzerinizde temiz ve düzgün kıyafetler olması önemlidir. Eski temizlik bezleriniz size profesyonel ve güvenilir bir imaj vermeyecektir. Temizce yıkanmış ve düzgün kıyafetlerinizi seçin. Kıyafetlerinizın esnek ve rahat olması çalışırken size fayda sağlar. Elbiselerinizi iyi durumda muhafaza edin ve bir haftada değiştirebileceğiniz bir kaç set kıyafetiniz olsun.

3. Ulaşım sorunu çözün. Daha önce iş planı kısmında da bahsettiğimiz gibi; müşterlerinizin evine gitmek ve malzemelerinizi taşımak için araca ihtiyacınız olacaktır. Ucuz bir panelvan satın alın.

Piyasa araştırması yapın, reklam ve müşteri kazanın

1. Markanızı ve hizmetinizi tanıtın. Reklam yapmaya başlamadan önce, reklam kampanyasında kullanacağınız imaj ve renklerinizi belirleyin. Markanızı tanıtmak için reklamlarınızı aynı plan üzerinden tutarlı bir şekilde devam ettirin.

Logonuz varsa tüm reklam kampanyanızda kullanın. Reklam yapmadan önce bir web sitesi kurmanız önerilir. Yazılı ve dijital reklamlarınızda sürekli aynı logo ve renkleri kullanmaya özen gösterim.

2. Web sitesi kurun. İnternet iletişimi potansiyel müşterilerinizin size ulaşabilmesi için çok iyi bir yoldur. Profesyonel tasarlanmış bir web sitesi, işinizi ciddiye aldığınızı müşterilerinize gösterecek ve müşterlerinizin işinizle ilgili bilgiler alabilmesine olanak tanıyacaktır. Bu şekilde potansiyel müşterileriniz size meşguliyet vermeden web sitesi üzerinden, güvenilirliğinizi, vaatlerinizi ve hizmet önerlerinizi öğrenecektir. Bir çok müşteri bu araştırmayı iş saatleri içinde yapacaktır tıpkı sizin hizmetinizi de alacakları gibi.

Web sitesi kurmak yüksek maliyetli değildir. Bir web dizayneri ve hosting paketi kullanarak daha profesyonel gözükebilirsiniz. Böylece daha fazla kişiye ulaşır ve müşterilerinizin yorum ve görüşlerine daha kolay sahip olabilirsiniz. Web sitenize ek olarak arama motorlarına reklam da verebilirsiniz. Bazı sitelerin ücretsiz reklam fırsatlarını da kullanabilirsiniz.

Facebook sayfasını kullanarak işletmenizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.Sosyal medyada yapacağınız tanıtımlarla müşterilerinizi web sitenize yönlendirebilirsiniz.

3. Reklam. İşletmenizin reklamını yapmak hizmetinizin müşteriler tarafından tanınması için çok önemlidir.
Yerel gazetelere reklam verin. Hizmet fiyatınızı ucuz tutmayın. Ucuz fiyat işinizi kalitesiz gösterir. Müşterilerinize diğer temizlik şirketlerinin yapmadığı hizmetleri vermeye çalışın. Temizlik işimde çok rakabet vardır ama farkınızı yaratıp bu farkı korumanız sizi diğer işletmelerden daha öne çıkartacaktır.

İşletme ismi ve iletişim numaralarınızın arabanız üzerinde olması tanıtım açısından faydalı bir yoldur. Profesyonelce tasarlanmış araç giydirme, mıknatıslı işaretlerden daha iyidir.

El ilanları bastırın. Bunu evinizdeki bilgisayar ve yazıcınızı kullanarak da yapabilirsiniz. Bu ilanları, kuaförlere, çamaşırhanelere, fırınlara, manavlara vb astırmaya çalışın. Araba sileceklerine de koyabilirsiniz. Hatta çevrenizdeki evlere bile dağıtabilirsiniz.
Kapı süsleri yapın. Genelde insanlar, reklam amaçlı broşürleri çöpe atar ve reklam maillerini okumadan silerler. Kapı süsü sizin müşterileriniz tarafından hatırlanmanıza yarayacaktır. Çevrenizdeki potansiyel müşterilerinizin kapılarına bu süsleri bırakın.

4. Kartvizit ve broşür bastırın. Bastırdığınız kartvizitleri arkadaşlarınıza, aile üyelerinize, karşılaştığınız insanlara verin. Çevrenizdeki yerel dükkanlara, kasalarına kartlarınızı bırakmak için ricada bulunun. Kuru temizlemeciler ve süpermarketler bu iş için uygundur.

5. Müşterilerinize firsatlar sunun. Müşterilerinizin üzerinden yeni müşteriler kazanmak harika bir yoldur. Mevcut müşterilerinize, size başka müşteri bulamaları halinde indirim yapın. Üst üste 3 kez hizmetinizi kullanan müşterilerinize özel indirimler yapın. Bu gibi aktiviteler size daha çok müşteri kazandıracaktır.

İlk müşterileriniz çok önemli

1. İlk müşterinizi kazanın. Temizlik işine başlamanın en zor kısımlarından biri de ilk müşterinize verdiğiniz hizmettir. Birçok müşteri işinizi ne kadar sürede bitireceğinizi bilmek isterler çünkü değerli eşyalar ile dolu evlerini size teslim edeceklerdir ve bunun için sağlam referansınızın olması gerekir. Yeni olduğunuz için hiçbir müşteri referansınız yoktur fakat bu referansı elde etmelisiniz. Bunun için; arkadaş yada ailenizden birine evini temizlemeyi teklif edin ve sonrasında kendilerini referans olarak kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz. Sadece size dürüst bir referans vermeleri için değil, size bu firsatı sundukları için de bu kişilerin evini temzilerken çok iyi bir iş çıkarmalısınız.

Müşterilerinizin bu işte yeni olduğunuzu bilmesinine izin verin fakat bu işle ilgili tüm araştırmaları yaptığınızı, gerekli eğitimleri aldığınızı, temizlik ihtiyaçlarını bildiğinizi söyleyin. Bu zorlu bir süreçtir ama sonuç buna değecektir.

Müşterilerinize yapacağınız işleri söyleyin ve istedikleri şekilde evlerini temizlemek için yeterli olduğunuzu kanıtlayın. Özgüveninizi yüksek olsun. Müşterileriniz bu durumda size güvenip saygı duyacaktır ve endişlerinden kurtulup evlerinin iyi ellerde olduğuna inanacaklardır.
Karakter referansına sahip olmanız da müşterilerinizin güvenilir biri olduğunuz konusunda rahatlatacaktır.

İlk temizliğinizde indirim yapmayı düşünebilirsiniz böylece hizmetinizin kalitesini daha çok müşterinize gösterebilirsiniz.

2. Kalitenizi arttırın. İlk müşteriniİn evini temizlerken en iyi performansınızı gösterin. Bu temizliği hızlı bitirmeniz anlamına gelmiyor. Temizlik işi zaman alır. İşinizi hızlı ve etkili bir şekilde yaptığınızı kanıtlamalısınız. İlk zamanlarda, sözleşmenize normalden daha fazla zaman yazıp en ideal ve etkili temizlik zamanını bulana kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

Temizlik bittikten sonra, tüm odaları bir kez daha kontrol edin ve hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olun. İlk müşterinizi etkilemeyi başarırsanız bunun size geri dönüşleri harika olacaktır.

3. Daha fazla müşteri bulmak istediğinizi söylemekten çekinmeyin. İşinizi büyütmek hakkındaki umutlarınızı müşterilerinize anlatın fakat ısrarcı olmaktan kaçının. Müşterilerinize başka kişilere de kendinizden bahsetmeleri halimde mutlu olacağınızı söyleyin. Bazı müşteriler, sizin fazla müşteriniz olması halimde kendi evlerine daha az özen gösterebileceğinizi düşünebilirler. Böyle bir durum olmayacağı konusunda garanti verin.

İşinizi büyütün

1. İşinizin büyümesi halimde daha çok çalışana ihtiyacınız olacaktır. Zamanla temizlik işini kendiniz yapmayı bırakacak ve işinizi yönetmeye başlayacaksınız. Ancak bu şekilde işinizi büyütebilirsiniz.

İlk başta yarım zamanlı çalışanlar işe alın. Onları eğitin ve haftada bir gün yerinize temizlik yaptırın. Daha sonra haftada 2 güne çıkartın ve arttırarak devam edin.

Kendiniz ya da bir eğitmen aracılığıyla çalışanlarınızı eğitirken aralarından ekip başı olabilecek kişileri seçin. Her takımda güvenebileceğiniz bir ekip başı olmalıdır çünkü bazı çalışanlarınız mutlaka işi boşlama eğiliminde olacaktır.

Belirli zamanlarda çalışanlarınızı kontrol edin ve standartlarınızın korunduğundan emin olun.

2. Ağır çalışma ortamından işinizi yönetme aşamasına geçmek. Eninde sonunda planladığınız çalışan ve denetçi sayısına ulaşacak ve çalışmayı birakıp yönetici pozisyonuna geçeceksiniz. Bir süre sonra hem temizlik yapıp hem işi yönetmek zorunda olduğunuz zamanların çok zor olduğunu farkedeceksiniz. Artık hedeflerinizi gerçekleştirmek için önünüz çok açık.

Sermayesiz İş Kurmanın Yolları

Sermayesiz İş Kurmanın Yolları

Seri girişimci olan Rich Marsh, hemen hemen hiç para koymadan bir işin nasıl kurulacağı ile ilgili her şeyi biliyor. Çeşitli girişimleri arasında online eleman alım firması ve cinsel sağlık ürünleri satan firması bulunmakta. Rich Marsh’ın sermayesiz iş kurmak ile ilgili önerileri aşağıda yer almaktadır.

Yeni bir girişimde bulunmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz… Sermaye dışında. O zaman bu makaledeki tavsiyeler size büyük bir sermaye niteliğinde gelebilir. İşte sizlere sermayesiz iş kurmanın yolları:

1. Düzenli işinizi bırakmayın

Düzenli işinizi bırakmadan önce başka şeyler yapabileceğinizden ve para kazanabileceğinizden emin olmalısınız. Her şeyi bırakarak Cv’nizi ve günlük iş kıyafetlerinizi şenlik ateşinde yakmak isteyebilirsiniz. Hatta bir taraftan da kıkır kıkır gülerek ateşin etrafında dans etmek isteyebilirsiniz. Ancak bu dürtüleriniz kötü şekilde sonuçlanabilir. Gerçekten kötü olabilir biliyoruz. Şunu düşünebilirsiniz: “ iki işi aynı anda nasıl yapacağım?” Sadece elinizden gelenin en iyisiniz yapmaya çalışın. Cari hesabınızın boşaldığını görmekten ve bankaların veya ortakların yaptığı baskılar yüzünden panik ve strese katlanmaktansa biraz daha az uyumak daha iyidir.

2. Banka hesaplarıyla ilişkisi olan kişilerden yardım isteyin

Tabi ki bunu nazik bir biçimde yapın. Senelerdir yardımcı olduğunuz insanlara gidin ve yardımlarını isteyin. İyi insanlar iyi insanlara yardım ederler. Sizin için neler yapabileceklerini görün. Maddi destek verebilecekleri gibi pratik yardımlarda da bulunabilirler. Sizi şaşırtabilirler.

3. Takas

Şu anda ne yapıyorsunuz? Potansiyel tedarikçilerin bu hizmete ihtiyacı var mı? Onlara yakınlaşın ve becerilerinizi, uzmanlığınızı bir süreliğine ihtiyaç duyduğunuz ürün ve hizmetler ile takas etmeyi teklif edin. Bu en eski iş yapma yöntemlerinden biridir. Bu sayede müzakere becerileriniz gelişir ve gelecekte faydalı ittifaklar kurabilirsiniz.

4. İyi bir iş planı hazırlayın – başlangıçta

İş planı olmadan bütün işler zorlu olacaktır. İster kendiniz yazın isterseniz birisine yazması için para ödeyin ancak birisi bu işi halletsin. Sermaye bulmanıza yardımcı olacak her olası ve güvenilir kaynak iş planınızı görmek isteyecektir. En çok sevdiğiniz ve güvendiğiniz aile bireyleriniz bile görmek isteyebilir. Rakamlara odaklanın ve planlanan satışlar konusunda tutarlı olun.

5. Nabız yoklayın

Finansman sağlamanın farklı pek çok yolu vardır. Ancak bunların çoğu aşağıdaki sebeplerle tükenir:
Henüz çok erken ve kendini kanıtlayacak bir ürün veya konseptiniz yok.
Planınız yok
Seçtiğiniz alanda geçmiş performansınız yok
Hedef pazarı henüz araştırmadınız
Rakamsal verileriniz gerçekçi değil
Güvenilirliğiniz yok
Düzenli işinizi bıraktınız

6. Hızlı zaferler kazanın


Başlangıçta hızlı satışlar yapmak kadar rahatlatıcı bir duygu yoktur. ( küçük satışlar olsa bile ) İnsanların ürünleriniz veya hizmetlerinizden memnun kalıp size ödeme yapması sizi teşvik eder. Amaçlarınız doğrultusunda size bir dayanak noktası sağlar ve sıkıntılı dönemlerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Hazır olmasanız bile hızlı satışlar yapmanız gururunuzu okşar ve veriminizi artırır. Bunu inkâr etmeye kalkışmayın. Size nakit ve hız kazandırır. Bankaları etkiler ve gelecek siparişler için tedarikçilere gittiğinizde sizi daha güçlü bir pozisyona getirir.

Yukarıda verilen tavsiyelerin çoğuna karşı çıkıyor olabilirsiniz ancak hala keşfedebileceğiniz bir sürü seçenek vardır. Düşünmeyi bırakıp “ben her şekilde bu işin üstesinden geleceğim” diyebilirsiniz.

Ve iyi haberse:

Rakiplerinizin çoğu muhtemelen bu tavsiyeleri takip etmediler. İşte bu nedenle hiç vakit kaybetmeden başarılı olabileceksiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayesiz İş Kurmak

Kendi işletmenizi kurmak ve ayakta tutmak refah içinde yaşamak için en iyi yoldur. Zorlu bir yoldur ancak başarılı olan çok insan vardır.

Yeni bir iş kurarken her zaman paraya ihtiyaç olduğu konusunda yanlış bir düşünce vardır. Bu makalenin amacı bu düşüncenin yanlışlığını göstermek ve sermayesiz iş kurmak isteyenlere yardımcı olmaktır.

Her şeyden önce doğru bilgi birikimine sahip olmalı ve sabırlı davranmalısınız. En önemlisi de bu işinize inanmalı ve kendinizi adamalısınız.

Sermayesiz iş nasıl kurulur?

1- Tutkunuzu ve kararlılığınızı arttırın. Kararlılık ayırıcı faktördür. Tutku kararlılığı kuvvetlendirir. Heyecan duyduğunuz alanları belirleyin. Çalışmalarla, eğitim kurslarıyla, bilgi ve becerilerle ilgili pratik uygulamalarla heyecan duyduğunuz alandaki becerilerinizi geliştirin.

2- Kendinizi yeniden keşfetmeye hazırlanın. Kendinizi yeniden keşfederken esnek olmanız gerekir. Mücadele edeceğiniz alanda faaliyette bulunabilmek için doğru eğimi yakalamanız gerekir ve bunu birkaç kez denemeniz gerekebilir. Kısa dönemde zamana, ekonomik koşullara ve tüketici taleplerine ayak uydurmak için bir işi bırakıp öbürüne geçmeniz gerekebilir.

3- Kendinizi geliştirebilmek için çeşitli iş fikirleri üzerinde denemeler yapın. Bütün girişimlerde yola çıkmadan önce hazırlık ve planlama yapmak hayati önem taşır. İşletme planları gelişmenize yardımcı olacak olan belgelerdir. Bir tane taslak hazırlayın ve bir sene içinde görmemezlikten gelin. Açmış olduğunuz ticari girişiminizin uygulamalı haliyle orijinal iş planınızı karşılaştırın ve daha sonra planı yeniden düzenleyin. Senede bir kere ileriye yönelik bu işlemi gerçekleştirin.

4- İşletmenizi hâlihazırda bir işte çalışırken kurun. Girişimcilerin %90’ı kurdukları yeni işlerinde başarılı olana kadar çalıştıkları işi bırakmazlar. Öncelikle ticaret yapmanızı engelleyen hiçbir çalışma sözleşmesine imza atmayın. Yeterli bilgi ve deneyime sahip olduktan sonra tam zamanlı işçilikten aynı sektörde ve hatta aynı firmada kalarak danışmanlığa geçiş yapın. Bu şekilde aşina olduğunuz çalışma ortamından yavaşça kendinizi çekebilirsiniz ve bu da size yumuşak iniş yapma imkânı sağlar. Hem duygularınızı hem de zihninizi rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda iş fırsatlarını geliştirmeniz için zaman konusunda size esneklik sağlayacaktır ve ticaretiniz açısından hayati önemi olan ilk yılınızda iş fikirlerinizi cüzdanınızı fazla etkilemeden test etme fırsatı sunacaktır.

5- Faaliyette bulunmayı düşündüğünüz alanda başarılı olabilmek için gerekli olan becerileri kazanmanız gerekir. Bu becerileri geliştirmenize yardımcı olacak en az maliyetli fırsatları araştırın. Eğitim kurumlarıyla veya firmalarıyla en karlı anlaşmaları yapmanın yollarını bulun. Eğitim ücretini hizmet bitiminde ödeyin. Sonuçta hepimiz sonuç odaklı bir toplumda yaşıyoruz.

6- Unutmayın en önemlisi müşterilerdir. Her zaman müşterilerin ne istediğini anlamaya çalışın. İsteklerini en iyi şekilde karşılamaya çalışın. Bütün işletmelerin odaklanmaları gereken ana konu müşteri tatminidir. Odaklanılması gereken ikincil konular kalite, maliyet/kar, tasarım, ürün ve hizmetlerin işlevi vb. olmalıdır.

7- Yaratıcılığınızın parayla yer değiştirmesine izin verin. Özünüze dönün. Nakit ihtiyacınızı minimuma indirin ve kazancınızı güçlendirin. Yaratıcı fikirler ve konseptler geliştirerek ve uygulayarak satış faaliyetlerinizi agresif bir şekilde arttırın. Her zaman büyük düşünün. Amaçlarınız doğrultusunda büyük adımlar atın ve başarılı olana kadar vazgeçmeyin.

8- Unutmayın sizin en iyi çalışanınız sizsiniz. Küçükten başlayın ve başlangıçta masraf yapmayın. İnsanlara yaptığınız yatırım getirisini garantilemedikçe onlara karşı kuşkucu olun. Eğer belirsiz bir alandaysanız yapmamayı tercih edin. Maaşlar genellikle bütün işletmelerde en büyük yönetim giderleridir. Başlangıçta ve işletmenizin yaşam süresi boyunca maliyetleri mümkün olduğu kadar düşük tutmaya çalışın.

9- Ailenizi işin içine dâhil edin. ( karınız, kocanız ve çocuklarınız ) Başarınıza onları da ortak edin. Büyük şirketlerin çoğu kuşaktan kuşağa geçer. Yapmayı planladıklarınız konusunda ailenizin de sizinle aynı fikirde olduğundan emin olun. Bu konu önemlidir çünkü bunları gerçekleştirmek için ailenizin kaynaklarını, zamanını, parasını, sağlığını ve çabasını kullanacaksınız. İşinizin patronu olduktan bir süre sonra ailenize de patronluk taslamaya başlayabilirsiniz. Aile yaşantınızı tehlikeye atmamak için ailenizle iş kurallarınızı tartışın ve kabul edilen planlara sadık kalın. Her şeye rağmen aile işi yapmak eğlencelidir ancak kendinizi ailenizden ayırırsanız olaylar kötü bir yöne doğru sürüklenebilir.

10- Ortaklık yapısını mümkün olduğunca engellemeye çalışın. Azımız cennetten çıkmadır, çoğumuz cehennemden çıkmadır. İnsanlarla farklı şekillerde ortak olabilirsiniz ancak bu bağlamda hiçbir belgenin altına imza atmayın. Ortak kelimesini kullanırken çok dikkatli olun. Borç senetlerinin ( sözün senet yerine geçmesi gibi ) yasal kavramı gereği ileriki safhalarda özellikle de para kazanmaya başladığınızda size zarar verebilir.

11- Eviniz varsa burası sizin ilk ofisiniz olmalıdır. Evinizin kitaplara ayırdığınız bölümünü iptal edin ve burayı kullanın. Başka bir yere kira olarak ödeyeceğiniz parayı da senetlerinizi ödemek için kullanabilirsiniz. Bunu size önerme sebebimiz oldukça açıktır.

12- Barter yeteneğinizi geliştirin. Barter, bir firmanın satın aldığı mal ve hizmetin bedelini kendi ürettiği mal veya hizmetle geri ödemesidir. Para olmaksızın yapılan, sahip olunan mal ve hizmete karşılık, ihtiyaç duyulan mal ve hizmetin satın alınması işlemidir. Eğer bu sistem işe yaramazsa pazarlık yapmayı deneyin. Bu durum bir firmada çalışan tam zamanlı eleman olmak ve girişimci olmak arasındaki ince çizgidir. Bizim ülkemizde bu tip uygulamalar sıklıkla kullanılır. Kendinize güvendiğiniz ve işin ustalığını bildiğiniz taktirde başarılı olursunuz. Yasal haklarınızı koruyarak risk alın. Sonuçlar sizi oldukça şaşırtabilir.

13- Rakiplerinize göre daha fazla indirim yapın ve daha iyi para karşılıkları teklif edin. Para konuşur. Tüketiciler verdikleri paranın karşılığını isterler ve dolandırılma fikrinden nefret ederler. Sözlerinizi tutun ve yanlış reklamlarla müşterilerinizi kandırmaya çalışmayın. Eğer bunu yaparsanız en kısa sürede iflas edebilir ve itibarınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle karar verirken kar marjınızı koruğunuzdan emin olun.

14- Paranızın olmayışını sıkı çalışarak telafi edin. Eğer yaptığınız işten keyif alıyorsanız uzun saatler işinize yatırım yapmanız size eğlenceli gelecektir ve bunu seve seve yapacaksınız. Daha fazla gelir edebilmek için hoşlanmadığınız bir şeyi yapmak zorunda kalırsanız ve bunu yapmak için zamanınızı alırsa stres seviyenizi çok dikkatli yönetmeniz gerekir. Para kazanmaya başlanmadan önce veya heyecan duyduğunuz girişime başlayamadan moraliniz bozulur ve çökersiniz. Tekrardan maaşlı çalışan olmak zorunda kalabilirsiniz.

15- Haklarınızı bilin. Ticaret hukukuyla ilgili özelliklede sözleşme hukuku ve ülkenin mevzuat koşullarıyla ilgili sağlam bilginiz olsun. Sizi çabucak iflasa götürebilecek hukuka ilişkin en ufak bir durumda bile hukuk müşavirinizi arayın. Paralarınızı gönülsüzce vermek istemiyorsanız en kısa sürede bu konudaki bilgi ve becerilerinizi geliştirin

16- Fiziksel, ruhsal ve duygusal durumunuza dikkat edin. Eğer sağılığınız bozulursa her şeyinizi kaybedersiniz. Sağlıklı bir vücut, kafa ve ruh ( duygularınızda dâhil )başarılı olmanızda hayati önem taşır. Gelirinizi kaybetme ihtimaline karşılık serbest meslek sahibi olan kişilerin yaptırdığı sigortalardan yaptırın. İnancınızı koruyun çünkü hayatta kalabilmek için ruhunuzun güçlü olması gerekir.

17 -Dengenizi sağlayın. Hayatınızı bu dengede yaşayın. Dengenizi ve bakış açınızı kaybettiğiniz zaman eninde sonunda gücünüzü kaybedersiniz ve bir daha risk alamazsınız. Uykularınızı kaçırmayın. Buna ek olarak, performansınızı arttırmak için ilaç kullanmak kötü bir fikirdir. Dengenizi bozar ve mantıksız, duygusal kararlar vermenize sebep olur ki bu durum işletmeniz için hiç de iyi olmaz.

Başarı için ipuçları

İşinizle ilgili fikirleri her yerde başkalarıyla paylaşmayın. Anlattığınız harika fikirleriniz başkaları tarafından çalınabilir. Bu yüzden aptalca davranmayın. Eğer fikriniz çalınırsa bu haince hareket bütün güveninizi yerle bir eder. Önlem almak bu durumu iyileştirmeye çalışmaktan daha iyidir.

Kira sözleşmeleri veya işe yeni başlayan çalışanlar için belirli süreli iş sözleşmeleri gibi uzun vadeli sözleşmeler yapmamaya çalışın. Özellikle işletmenin ilk yılında nasıl başarılı olacağınız konusunda belirsizlikler varken büyük taahhütlerde bulunmanız sadece akılsızlık olur. Bunu sakın yapmayın.

Mümkün olduğunca borç para almamaya çalışın. Nakit para kraldır. Böyle devam edin. Eğer paranız olmazsa harcamada yapamazsınız ve büyük faaliyet giderlerini üstlenmek zorunda da kalmazsınız.

Az Sermayeli Karlı İş Fikirleri

Az Sermayeli Karlı İş Fikirleri

Bir işe başarılı bir şekilde başlamanın en önemli anahtarı sermayedir. Hizmet sektörü bütün girişimciler için karlı bir iş fırsatları sunar ve az sermayeyle yapılacak en iyi işleri bünyesinde barındırır. Girişimci olmayı düşünen insanların çoğu hizmet sektöründen çekinir. Hâlbuki başlangıcı en kolay sektörlerden biridir çünkü sadece belli bir bilgi birikimi ve beceri gerektirir.

Bu makalede sizlere az bir sermayeyle başlayabileceğiniz kazançlı iş fikirlerinden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz ticari işlerin başlangıç sermayeleri düşüktür çünkü genel masrafları azdır.

Bu tür işlere evinizden az bir envanter ve faaliyet giderleriyle başlayabilirsiniz. Aşağıda bahsettiğimiz işlerden yüksek kazançlar elde edebilirsiniz çünkü hiçbir ödeme yapmadan satış ve karlarınızı artırırlar. Hizmet sektörüne girmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

Hizmet sektörüne girmek ne kadara mal olur?

Cevap: Az bir miktar. Azıcık bir sermayeyle başlayabilir ve emek sarf ederek büyüyebilirsiniz. Masrafları azaltmak için işinize evden başlayabilir ve kar elde edene kadar azimle çalışabilirsiniz. Daha sonra bir işyeri kiralayabilir ve personel alabilirsiniz.

Hizmet sektöründeki işlerle başlarken ihtiyacınız olacak olan en önemli şey belli bilgi veya becerilerde uzmanlaşmaktır çünkü bu bilgi ve beceriler sayesinde para kazanacaksınız. İşte bu nedenle bir konuda uzmanlığınızın olması gerekir. Bir konuda uzman olmak için illa ki üniversite mezunu olmanız gerekmez.

Seminerlere ve atölye çalışmalarına (workshop) katılarak veya bir uzmanın yanında çıraklık yaparak gerekil olan becerileri kazanabilirsiniz. Becerinizi arttırdıktan sonra deneyim kazanmanız gerekir. Sahip olmanız gerekenleri söyledikten sonra sıra geldi az bir sermayeyle veya sermayesiz başlayabileceğiniz iş fikirlerini anlatmaya. Lütfen aşağıdaki iş fikirlerini okuyun.

1 – İşletme danışmanlığı

Deneyimli bir girişimci misiniz yoksa işletme sahibi misiniz? Bir işe başlamanın, bir iş kurmanın, faaliyette bulunmanın ve işletmeyi büyütmenin ne kadar mal olacağını biliyor musunuz? O zaman işletme danışmanlığına başlayabilirsiniz. İşletmelere veya girişimcilere rehberlik yaparak ve tavsiye vererek başarılı bir çıkış yapmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca elemanlıktan girişimciliğe geçiş yapacaklara asistanlık yapabilirsiniz.

2 – Küçük işletmeler için koçluk hizmeti

Ufak bir bütçeyle bir işletmenin nasıl yönetileceğini, sermayenin nasıl arttırılacağını ve işletmenin nasıl büyütüleceğini biliyorsanız o zaman işletme açmak isteyen girişimcilere tavsiyeler verebilirsiniz. Peki, küçük işletme koçluğu yapmak için ne gerekiyor? Koçluk hizmetleri uzun süredir var olan bir iştir ancak sakın korkmayın hala piyasaya girmek için geç kalmış sayılmazsınız.

3 – Fizibilite çalışmaları ve araştırma hizmetleri

Girişimciler için fizibilite çalışmaları yapacağınız ve araştırma hizmetleri verebileceğiniz bir iş kurabilirsiniz. Bütün girişimciler olmasa da bir kısmı fizibilite çalışmaları yaparak fikirler veya fırsatlar bulmak için strese girmek istemezler. Bu nedenle de bu tür işlerini yaptırmak için birilerine seve seve para öderler.

4 – İş planı yazma hizmetleri

Tıpkı fizibilite araştırmalarında olduğu gibi girişimcilerin çoğu iş planlarını yazdırmak içinde birilerine para öderler. Aslına bakacak olursanız girişimcilerin çoğu yatırımcıları çekecek olan iş planının nasıl yazıldığını bilmezler ve bunu öğrenmek içinde vakit ayırmazlar. Bu tür bir ihtiyacı karşılayabilecekseniz işiniz hazır demektir.

5 – İş fırsatları araştırması

İş fırsatları araştırması hizmetleri sunan ve iyi gelir elde eden birçok insan vardır. Yapmanız gereken tek şey gelecek trendlerine, ihtiyaçlarına veya iş fırsatlarına dikkat etmek, bunlar çerçevesinde bir plan hazırlamak ve büyük kuruluşlara satmaktır. Bazen pazar potansiyeli olan ürün fikirleri ve iş fikirleri yakalayabilirsiniz. Daha sonra bu fikirleri geliştirmeleri için büyük firmalara satabilirsiniz.

6 – Marka danışmanlığı ve yönetimi

Marka çalışmalarıyla ilgili uzmanlığınız var mı? O zaman küçük işletmelere nasıl marka kuracakları veya marka bilinirliklerini nasıl arttıracakları konusunda tavsiyeler verebilirsiniz. Aynı zamanda büyük firmalara marka yönetimi danışmanlığı verebilirsiniz. Tabi ki kendinizi doğru şekilde pazarlayabilirseniz.

7 – Logo tasarımı

Logo tasarımı hizmetlerine olan talep her geçen gün artmaktadır. Küçük işletmeler kendilerini rekabette farklılaştıracak eşsiz ve göz alıcı logoların peşindedir. Sizde göz alıcı logolar tasarlayabilir misiniz? Cevabınız evetse logo tasarımı işine başlayabilirsiniz. Hatta daha fazla iş almak için marka danışmalığı hizmeti veya pazarlama danışmanlığı da verebilirsiniz.

8 – Pazarlama danışmanlığı

Müşteri tabanını %30’dan %70’e çıkaracak uygun maliyetli bir fikir bulabilir misiniz? Cevabınız evetse işiniz hazır demektir. Kendinizi profesyonel pazarlama danışmanı olarak konumlandırabilir ve küçük işletme sahiplerine müşterileri nasıl etkileyeceklerini ve satışları nasıl arttırabileceklerini gösterebilirsiniz.

9 – Sosyal medya danışmanlığı

Sosyal medya çılgınlığı bütün dünyayı kasıp kavurmakta. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya sitelerinden bu trafiği nasıl idare edebileceğinizi ve marka bilinirliğini nasıl arttırabileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız evetse sosyal medya danışmanı olun ve para kazanmaya başlayın.

10 – İnsan kaynakları hizmetleri

İnsan kaynakları yönetimi içinde birçok süreci barındıran ve oldukça talep gören alanlardan biridir. Günümüzde işletme sahipleri kendi işlerine odaklanmak ve eleman alımı gibi süreçlerle boğuşmak istemiyorlar. Bu işe el atabilir ve kendi insan kaynakları firmanızı kurarak bu sorunu çözebilirsiniz.

11 – Muhasebecilik hizmetleri

Rakamlar konusunda iyi misiniz? Hesapları tutturmaktan hoşlanır mısınız? Muhasebeden anlar mısınız? O zaman sizi hiçbir şeyin durdurmasına izin vermeyin ve kendi muhasebe firmanızı açın.

12 – Basın bülteni yazma hizmetleri

Bedava tanıtım bütün işletme sahiplerinin arzu ettikleri ancak ne yazık ki başaramadıkları bir faaliyettir. Basın bülteni yazma konusunda iyiyseniz ve yayınlanacağından eminseniz işletme sahiplerinin marka bilinirliğini yazılı basın aracılığıyla arttırarak para kazanabilirsiniz.

13 – Başlangıç sermayesi komisyonculuğu

Sermayeyi artırmak bütün girişimcilerin istediği ancak ne yazık ki başaramadıkları bir konudur. Kendinizi arabulucu veya komisyoncu olarak konumlandırabilir girişimcilerle risk sermayedarlarını ve melek yatırımcıları bir araya getirebilirsiniz. Toplam paranın belli bir yüzdesini alarak para kazanabilirsiniz. Bazı akıllı girişimciler bu işi online olarak yaparlar. Sizde aynısını yapabilirsiniz.

14 – Baskı hizmetleri

Bu iş başkaları tarafından da bilinen ancak iyi gelir getiren bir iş fırsatıdır. Sizde küçük işletmeler için kartvizitler, broşürler, el ilanları, afişler ve kataloglar basabilirsiniz.

15 – Etkinlik yönetimi

Küçük işletme sahiplerinin çoğu zirve toplantılarının, fuarların ve ticari sergilerin bir parçası olmak isterler ancak bunu nasıl yapacaklarını ve bu tip etkinliklerde ürünlerini veya hizmetlerini nasıl sunacaklarını bilmezler. Bu ihtiyaç piyasada ciddi bir talep yaratmıştır. Sizde bu işlerden anlıyorsanız işiniz hazır demektir.

Başlayabileceğiniz diğer işler

16 – Çalışan performans değerlendirme hizmetleri

17 – Sanal asistanlık

18 – Metin yazarlığı hizmetleri

19 – İsim tescili hizmetleri

Yazı Yazarak Para Kazanmak

Yazı Yazarak Para Kazanmak

Ek iş yaparak para kazanmak isteyenlere özel en gerçekçi ek iş imkanlarını ve ek gelir fırsatlarını araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz ve oldukça popüler olmaya başlayan bir ek işten bahsedeceğiz. Yazı yazarak para kazanmaktan…

Gelişmiş ülkelerin çoğunda yazma ve aynı zamanda okuma becerileri küçük yaşlardan itibaren insanlara öğretilir. Bu beceriler bütün topluma yayılsa da sadece küçük bir okuryazar topluluğu kazanç elde edebilecek kadar iyi yazar. Bazı yazarlar ek gelir elde etmek için yarı zamanlı olarak yazarken diğer yazarlar da yayınlanabilir içerikler oluşturarak tam zamanlı olarak yazarlar. İster ek iş olarak düşünün ister de tam zamanlı bir iş olarak, yazma yeteneğinizin yeteri kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız yazı yazarak hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz. Yazı yazarak nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki önerileri okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı yazarak nasıl para kazanılır?

1 – Blogla başlayın. İnternetten para kazanmak istiyorsanız kişisel bir blogla başlamayın. Bunun yerine belli problemleri çözerek insanlara yardımcı olabileceğiniz bir blog yaratın. Örneğin bahçıvanlıkla ilgili bir blog açarak diğerlerine bahçe işlerinin nasıl yapılacağını öğretebilirsiniz. Ya da yemek yapma konusunda kendinize güveniyorsanız yemek tariflerinizi paylaştığınız bir blog açabilirsiniz. Yeter ki blogda yazdığınız konulara karşı ilgili olun.

Blog yazmaya başlayarak bir gece de milyoner olmazsınız ancak zaman ayırır ve çaba gösterirseniz büyük bir gelir elde edebilirsiniz. Bloglarda gelirler daha çok reklam programlarından ( örneğin Google Adsense ), affiliate ( satış ortaklığı ) pazarlama programları ve kişisel ürünlerin ( örneğin e-kitaplar veya yazılımlar ) doğrudan satılmasıyla elde edilir.

2 – Başka siteler için yazmak. Başkalarının siteleri için içerikler yazarak da para kazanabilirsiniz. Yazma işinde en popüler para kazanma yoludur. Sitenin konusuna göre araştırmalar yaparak istenilen konularda yazılar yazabilirsiniz. Genel olarak bilgi verici yazılar yazacağınız için sizden ortalama olarak 300-500 kelime uzunluğunda yazılar yazmanız istenir. Kazancınız da 100 kelime üzerinden hesaplanır. Yazdığınız yazıların akıcı ve yararlı bilgilerle dolu olması önemli bir kriterdir. Yazılarınız kalitesine bağlı olarak 100 kelime üzerinden 1 TL para kazanabilirsiniz.

3 – Tebrik kartları yazın. Güzel şiirler ve ilginç düz yazılar yazma konusunda doğal bir yeteneğiniz varsa tatil ve tebrik kartları yazmayı deneyebilirsiniz. İnternet üzerinden tebrik kartı firmalarını araştırarak stil koşullarını ve teslim esaslarını öğrenin.

4 – Dergiler ve gazeteler için yazın. Son zamanlarda özelliklede internetin patlamasıyla basılı yayın pazarı daralmaya başlamıştır. Her şeye rağmen pazar kendi başına hala geniştir ve yazara ihtiyaç vardır. Eğitici parçalar, raporlar, eleştiri yazıları veya uzman görüşler yazma konusunda iyiyseniz basılı işleri deneyebilirsiniz.

Dergi ve gazete piyasalarında hala tam zamanlı pozisyonlar vardır ancak makaleler yazan freelance yazarlara olan talep de hızla artmaktadır.

5 – Kurgular yazın ve satın. Bu pazar kısa hikayelerden tekli romanlara ve destansı çoklu kitap serilerine kadar çeşitlilik gösterir. Fantezi, gerilim, duygusal ve esrarengiz olmak zorunda değildir. Hikayeler anlatmak istiyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Aslında geleneksel yol yazılanların yayıncıya satılmasıdır. Bir diğer yolsa edebiyat ajanları bulmaktır. Edebiyat ajanları hikayenizi tamamladıktan sonra bütün işleri sizin adınıza halleder. Son yıllarda kişisel yayıncılıkta yayıncı bulamayan yazarlar için uygun bir seçenek haline gelmiştir

6 – Komedyenler için yazın. Bazı insanlar esprilidir ve mizahın sırlarını çok iyi anlarlar, insanları nasıl güldüreceklerini çok iyi bilirler ancak sahneye çıkma konusunda kendilerine güvenmezler. Sizde bu insanlardan biriyseniz komedyenler için hikayeler ve şakalar yazabilir ve satabilirsiniz.

7 – Diğer insanlar için özgeçmiş hazırlayın. İş arayan insanların güncellenmiş ve cilalanmış özgeçmişlere ihtiyaçları olur. İnandırıcı özgeçmişler yazma konusunda becerikliyseniz danışmanlık hizmeti sunabilir ve bu kişilerin özgeçmişlerini düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

8 – Seyahat yazarı olun. Seyahat etmeyi seven insanların çoğu seyahat yazarı olur. Seyahat yazarları yolculukları ile ilgili yazılar yazarlar ve gezdikleri yerlerin ve mekanların iç yüzünü anlatırlar. Seyahat yazarlarının birçoğu seyahat dergileri ve online yayınlar için tam zamanlı olarak yazarlık yaparlar.

9 – Yazarlık koçu olarak hizmetlerinizi satın. Yazarlığın derinliklerini gerçekten biliyorsanız ve öğretme yeteneğiniz varsa bu iki özelliğinizi bir araya getirerek yazar koçu olabilirsiniz. Belli konularda yazarlık atölye çalışma düzenleyebilir ve birden çok insana aynı anda eğitim verebilirsiniz.

10 – Makale tercümeleri yapın. Birçok dili akıcı bir şekilde konuşabiliyorsanız yazar ve çevirmen olarak hizmetler sunabilir ve para kazanabilirsiniz. Örneğin İngilizceniz ve Fransızcanız iyiyse İngilizce romanları Fransızcaya çevirmeyi deneyebilirsiniz.

Para kazanmaya hemen başlamak için

Yazı yazarak internetten para kazanmaya başlamak isteyenler, bu iş için ne kadar zaman ayırabileceklerini ve varsa tecrübelerini paylaşmak kaydıyla yazımıza yorum bırakabilirler. Bu sayede istekli ve uygun kişiler için gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Ayrıca ihtiyaç sahipleri bu kişilere rahatlıkla ulaşabileceklerdir. Yorum yaparken size ait bir mail adresinizi yazmayı lütfen unutmayınız.

Uyarı: Yorumunuzu yaparken kelimeleri özenli seçmeniz, akıcı bir dil kullanmanız ve yazım hatası yapmamanız sizin için en güzel referans olacaktır.

Ek iş ne yapabilirim diyenler için en güzel ek iş fırsatlarını ve kazançlı ek gelir imkanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Freelance Editör Olmak

Freelance Editör Olmak

Gazetecilik geçmişiniz varsa ya da araştırma yapma ve haber hazırlama konularında kendinize güveniyorsanız yeteneklerinizi online pazara taşıyabilir ve bu sayede düzenli bir ek işe sahip olabilirsiniz. İnternet sitesi sahipleri ve yayıncılar ziyaretçi ve trafik sayısını arttırmak için kaliteli içeriğe ihtiyaç duyarlar. Editörler online olarak içerik üretir, içerikleri gözden geçirir ve son olarak yayına verirler.

Nasıl editör olunur?


1 – Editörlük hizmetlerine başlamak için bilgisayar, ergonomik masa ve sandalyeden oluşan bir home ofis kurun.

2 – Hizmetlerinizi online olarak sergilemek için bir sosyal medya sayfası ve internet sitesi açabilirsiniz.

3 – Çoğu internet sitesi(haber siteleri,bloglar vb.) müşteriler için makaleler hazırlar. Bu tür internet sitelerinin birçoğuna freelance editör olarak başvurabilirsiniz. Bu tür internet sitelerinin çoğu editörlük deneyimlerinizi kanıt olarak görmek için özgeçmişinizle başvurmanızı ister ve sizi online derleme testine tabi tutar.

4 – Freelance editörlükle ilgili ek iş fırsatlarını bulmak için iş ilanları sitelerini araştırın.

5 – Editörlerin ve yazarların bir araya geldiği online forumları bulun. Bu forumlara katılarak becerilerinizi ve yeteneklerinizi sergileyebilir ve buralardan müşteri bulabilirsiniz.

6 – Tıklanma oranı yüksek olan internet sitelerinde veya içerik sitelerinde bedava sayfa oluşturarak düzenlediğiniz makalelerinizi yayınlayın. Makalelere internet sitenizin veya sosyal medya adreslerinizin linkini koyun. Bu sayede internet siteniz veya sayfanız doğrudan trafik alır ve bu sayede daha kolay müşteri bulabilirsiniz.

7 – İlk bölümleri bedava düzenleyerek yazar olan müşterilerinizi etkileyin.

8 – Güvenilirlik kazanmak için eski müşterilerinizi ve çalıştığınız siteleri referans olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca kendi sitenize makalelerinizi ve yazarlıkla ilgili ipuçlarını da ekleyebilirsiniz.

Editör olmak isteyenlerde aranan özellikler

1-Bir konu hakkında detaylı araştırma yapabilme

2-Türkçe dilini akıcı ve etkili kullanabilme

3-Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine hakim olma

4-Yeterli düzeyde WordPress bilgisi

İhtiyacınız olanlar

Home ofis ve ekipman

Güncellenmiş özgeçmiş

İpucu

Online görünürlük yaratmak için bedava olan internet sitelerini kullanın. Güven ve müşteri kazandığınızda kendi internet sitenizi yapabilirsiniz veya bir web tasarımcı ile anlaşabilirsiniz.

Uyarı

İnternet sitenizde kopya içerik kullanmayın. Arama motorları orijinal ve kaliteli içerikleri tercih eder.

Ne kadar ek gelir elde ederim?

Günlük kaç yazı veya haber yayınlayacağınıza bağlı olarak kazancınız değişecektir. Günde sadece 2 yazı yayınlayarak ayda 100 – 150 TL ek gelir elde edebilirsiniz.

Hemen editör olmak isterseniz

Ek iş olarak editörlük yapmaya bir an önce başlamak isterseniz yazımıza yorum bırakarak bunu mümkün kılabilirsiniz. Bu sayede ihtiyaç sahipleri yazımız üzerinden sizinle iletişime geçebileceklerdir. Yorum yaparken varsa tecrübelerinizden ve kısaca özgeçmişinizden bahsetmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yorum yaparken ihtiyaç sahiplerinin size ulaşabilecekleri herhangi bir iletişim adresinizi yazmayı da unutmayınız.

İnternetten para kazanmak isteyenlere birbirinden güzel ek iş imkanlarını ve fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Durdurulamaz Girişimcilerin 10 Alışkanlığı

Durdurulamaz Girişimcilerin 10 Alışkanlığı

Girişimci olmak kolay değildir. Girişimcilik, her iş sahibinde bulunmayan disiplinle birlikte tutku ve bağlılığı gerektirir.

Ve her girişimcinin bazı ortak alışkanları vardır. Siz de başarılı ve durdurulamaz bir girişimci olmak istiyorsanız aşağıdakileri gözardı edemezsiniz.

İşte sizlere durdurulamaz girişimcilerin 10 alışkanlığı:

1 – Günlerini önceden planlarlar

İş dünyasında, gününüzü diğer insanların önceliklerine göre geçirmeniz daha kolaydır. Telefon aramaları, e-postalar, randevular, toplantılar asla bitmez. Durdurulamaz girişimciler günlerini karmaşa başlamadan, önceden planlarlar. En önemli önceliklerine göre plan yaparlar.

2 – Sağlıklı beslenirler ve spor yaparlar

Bu üzerinde durmanız gereken önemli bir konudur. Üretken ve durdurulamaz bir girişimci olmak sadece kafanızla değil aynı zamanda bedeninizle de alakalı bir durumdur. Beslenmenize ve günlük egzersizlerine dikkat etmezseniz büyük ihtimalle en iyi ve durdurulamaz olamazsınız. Çok su için, kahvaltı yapın ve bedeninizi hareket ettirin. Sonuç olarak başarılı olursunuz.

3 – Hizmet ederler

Sadece kendi başarılarına odaklananlar başarılı olamazlar. İşletme sahibi olarak etkili olmak için müşterilerinize hizmet etmeniz gerekir. Ürünlerinizle hayatlarını kolaylaştırabilir veya müşteri hizmetlerinizle onları memnun edebilirsiniz. Durum her ne olursa olsun, durdurulmaz bir girişimci olmak için hizmet sunmayı önceliğiniz haline getirmeniz gerekir.

4 – Net hedefler belirlerler

Her durdurulamaz girişimcinin net hedefleri vardır. Hedeflerinizi bilmeniz işler zorlaştığında bile ilerlemeye devam etmenizi sağlar ve bir sonraki adımda ne yapacağınızdan emin olamasanız bile odaklanabileceğiniz bir şey sunar. Ancak hedefleriniz sadece uzun vadeye odaklanmamalıdır. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz olmalıdır. Bunu yapmanız günlerinizi ve haftalarınızı planlamanıza yardımcı olur.

5 – Hesaplanmış riskler alırlar

İnsanlar, girişimcilerin sırf eğlencesine çılgınca riskler aldığını düşünürler. Ancak bu riskler çılgıncaymış gibi görünse bile hepsi gerçekten hesaplanmış risklerdir. Veya en azından öyle olmalılar. Eylem planının arkasındaki rakamları ve olasılıkları bilmeden hareket eden bir işletme sahibiyseniz uzun vadede kaybedersiniz.

6 – Güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini bilirler

Başarılı işletme sahipleri kendilerine karşı dürüsttürler. Güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini bilirler ve işle ilgili kararlar verirlerken bunları hesaba katarlar. Kendinizi bu şekilde incelemek için alçakgönüllü olmanız gerekir ancak bunu yaptığınız taktirde de kimi işe alacağınız, kiminle ortak olacağınız ve hangi becerilerinizi sunacağınız konusunda daha iyi kararlar verirsiniz.

7 – A takımı oyucularıyla çalışırlar

Başarılı olamayan girişimciler genellikle A takımı oyuncularından korkarlar. Ya kendilerini tehdit altında hissederler ya da en iyileri işe almak için gereken teşvikleri sunmazlar. Her iki durumda da kaybederler. Durdurulamaz bir girişimci olmak için en iyilerle çalışmanız gerekir. Sizin doldurmadığınız boşlukları dolduranları işe almalısınız. Bunu yapmanız başarılı olmanıza yardımcı olacak harika bir ekip kurmanızı sağlar.

8 – Öğrenmeye devam ederler

Durdurulamaz girişimciler her şeyi bilmediklerini bilirler. Sonuç olarak da öğrenmeye devam ederler. Kendinize, işinize, sektörünüze ve yeni teknolojilere yatırım yapmanıza engel olacak kadar meşgul olmayın. Başarılı olmak istiyorsanız güncel kalmanız gerekir.

9 – Her zaman yeni fırsatlar ararlar

Gerçekten başarılı olan girişimciler o anki başarılarına güvenmezler. Hayatın çabuk değiştiğinin ve işlerin hızla ilerlediğinin farkındadırlar. Durdurulamaz bir girişimci olmak istiyorsanız her zaman bir sonraki fırsatı kollayın. Sektörünüzdeki yeni trendleri değerlendirin veya eski bir aracın yeni uygulamalarını araştırın. Yenilere dikkat ederseniz asla geride kalmazsınız.

10 – Eylemlerini ve önceliklerini her gün değerlendirirler

Başarılı girişimciler her gün geleceklerini inşa ettiklerini bilirler. Bu nedenle değerlendirmeler yaparlar. Her günün sonunda başarılarınızı gözden geçirirseniz başarılarınızı içselleştirirsiniz ve aynı zamanda eksiklerinizi görürsünüz.

Daha öncede belirttiğimiz gibi durdurulamaz bir girişimci olmak kolay değildir. Kolay olsaydı herkes olurdu. İşte bu nedenle sadece birkaç girişimci için durdurulamaz diyoruz. Siz de bu seçkin kulübe girmek istiyorsanız durdurulamaz liderlerin 10 alışkanlığını uygulamayı önceliğiniz haline getirin.

Girişimci Olduğunuzu Gösteren 14 İşaret

Girişimci Olduğunuzu Gösteren 14 İşaret

Girişimciyi hangi kelimelerle tanımlarsınız? Tutkulu? Kararlı? İyimser? Tabii ki bunların hepsi uygun. Ancak başarıyı bilen girişimcilere göre güvensiz ve sorun çıkaran daha uygun olur. Aşağıda yer alan özelliklerden, niteliklerden ve davranışlardan hangisi sizi tanımlar? Belki bir girişimcisiniz ama uygulamada girişimci olmayabilirsiniz.

1 – Harekete geçiyorsunuz

Araştırmalar, detaylı stratejiye sahip olmayan ancak konsepti olan insanların girişimcilik ruhuna sahip olduğunu söylüyor.

Masanızda plan yapmak yerine harekete geçerek bir şeyler yaratın. Aslına bakacak olursanız hayat tecrübesi olan insanların problem çözme yeteneklerinin ve çabuk reaksiyon verme becerilerinin olduğu yadsınamaz bir gerçek.

2 – Güvensizsiniz

“Hırslı olarak görülen birçok girişimci aslında güvensizdir.” Başarısız olma endişesi taşıyanlar yaptıklar işe çok daha fazla odaklanırlar ve başarılı olmak için ne gerekiyorsa yaparlar. Güvensiz hissediyorsanız, hedeflerinizi gerçekleştirmek için bu duyguyu tetikleyici olarak kullanın.

3 – Hünerlisiniz

İhtiyacı olan kaynaklara tam olarak sahip olmasanız bile bir şekilde çözümler üretebilirsiniz. Girişimcilik yeterli kaynağa sahip olmak değil, eldeki kaynakları hünerli bir şekilde kullanmaktır.

4 – Nakit akışına takılmış durumdasınız

“İlk başlarda, hızlı hareket edebilir ve harcamalarınızı şahsi kredi kartınızla yapabilirsiniz ancak bu sonsuza kadar böyle devam edemez. İyi bir şirketiniz ve alacaklılarınız varsa mücadele etmek için nakde ihtiyacınız olacaktır.” Projeler için nakit avans sağlayacak bir ortakla çalışmak ve tedarikçilerle yakın ilişkiler kurmak nakit sorununu çözmenizde yardımcı olabilir.

5 – Başınızı belaya sokuyorsunuz

Gerçek girişimciler izin istemek yerine af dilerler, farkına vardıkları fırsatların veya sorunların üzerine gitmek için hızlı ilerler. Bazen bu sebeple kuralların dışına çıkabilirler.

Girişimciler statüko ile asla tatmin olmazlar. Sabit maaşlı dünyanın kendiniz için uygun olmadığını anladığınızda patronlarınızın değer vermediği fikirleri gerçekleştirmenin yeni ve daha iyi yollarını aramaya başlayabilirsiniz.

6 – Korkusuzsunuz

Gerçek girişimciler yeni girişimler yaratmak için ihtiyaç duydukları finansmanı bir araya getirmek amacıyla kredi kartlarında borç birikmesinden ve evlerini ipotek ettirmekten korkmazlar. Bir bakıma, zaman ve paraya yapılan yatırım eninde sonunda avantaja dönüşür.

7 – Uslu duramıyorsunuz

Girişimcilerin enerjileri dizginlenemez. Çalışanları evlerine gitse bile onlar çalışmaya devam ederler. İşleri konusunda arzulu, heyecanlı ve enerjiktirler.

8 – İyi bir dinleyicisiniz

Dinleme konusunda istekli olursanız, müşterileriniz hangi ürünlerinizin veya hizmetlerinizin daha değerli olduğunu size gösterir.”

Zeki girişimciler kendilerini sürekli olarak geliştirirler ve pazarın geribildirimlerine karşılık vermek için konseptlerinde değişiklik yaparlar.

9 – Zorluklar sizi motive ediyor


Birçok çalışan bir problemle karşılaştığında suçu başkasının üstüne atmaya çalışır veya sorumluluktan kurtulmaya çalışır. Diğer taraftan girişimciler gerekeni yaparlar. Zorluklar girişimcileri motive eder ve daha çok çalışmaya teşvik eder. Bir girişimci her şeyin aşılabileceğini düşünür.

10 – Çoğu zaman reddedilirler

Girişimciler hayatta her zaman kabul görmezler. Bir şekilde farklı oldukları için sık sık reddedilirler ve bu da onları daha çok çalışmaya iter.

11 – Kendinizi çabuk toparlıyorsunuz

Başarılı girişimciler çabuk ve sık sık başarısız olur diye popüler bir düşünce vardır. Bu işin sırrı iyileşme hızıdır: başarısız olursanız üzülmeyin veya kendinizi kötü hissetmeyin. Debelenmek yerine en kısa sürede bir sonraki adıma geçin.

12 – İhtiyaçlara cevap veriyorsunuz

Birçok insanın pazardaki boşlukları bildiğini ancak sadece gerçek girişimciler harekete geçip bunu doldurabilmektedir. Girişimciler problemi çözmenin bir yolunu ararlar ve çözümü bulduklarında ise vakit kaybetmeden adım atarlar.

13 – Etrafınız akıl hocalarıyla dolu

“Etrafınızda sizden daha akıllı insanların olması ve size ait olmayan fikirler dinlemeniz önemlidir. Çünkü başarı iletişim, iş birliği ve bazen de başarısızlıkla yakalanır.”

Başka bir ifadeyle: gerçek girişimciler dalkavuklarla çalışmazlar; deneyimi olanlarla ve araştırma yapanlarla, kaba tahminler yerine bilgiye dayalı kararlar vermek için mümkün olduğunca çok bilgi toplayanlarla konuşurlar.

14 – Çok çalışıyorsunuz ve pes etmiyorsunuz

“Girişimciler başarısız olurlar, kendilerini toplarlar ve doğru yolu bulana kadar mücadele etmeye devam ederler.”

Evde Nikah Şekeri İşi Yapmak

Evde Nikah Şekeri İşi Yapmak

Evde nikah şekeri işine girmek çoğu ev hanımı için harika bir iş olabilir. Evde iş imkanları arasında oldukça popüler olan bu işi yapmak isteyenler için bu yazımızı hazırladık.

Evde nikah şekeri işini yürütmenin en iyi yolu bir internet sitesi açmaktır. Bu sayede ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle interneti kullanan son derece meşgul olan çiftlere ulaşabilirsiniz. Ancak çiftleri etkilemek için en son nikah şekeri trendlerini bilmeniz gerekir.

İşte nikah şekeri işine nasıl başlayabileceğinize dair önemli bilgiler:

Evde nikah şekeri işine nasıl başlanır?

Bu tür bir iş kurmak kolaydır ve şüphesiz ki çok eğlencelidir. İşletmeniz için çekici bir isim düşünün ve domain ( alan ) adını kontrol etmeyi unutmayın. Geleneksel bir iş olmasına rağmen online bir internet sitesi aracılığıyla bu işi yürütmeniz avantajlı olacaktır. Olası müşterilerinizin markanızın ismini kolayca hatırlamaları için işletme adınızı mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın.

Yeni evleneceklere aralarından seçim yapabilecekleri farklı nikah şekerleri ve farklı seçenekler sunarsanız çiftleri daha iyi etkileyebilirsiniz. Gelinleri ve damatları istekleriyle buluşturabilmek için hem ucuz hem de pahalı şekerler sunabilirsiniz. Kullanacağınız pazarlama malzemelerine dikkat edin. Kapların içinde ve dekoratif nesnelerin önünde şekerlerinizin fotoğraflarını çekin. Fotoğraflarınızı nikah şekeri dükkanının vitrine koyabilir veya online mağazanızda kullanabilirsiniz. Fiyat belirlerken maliyetlerin üzerine koyduğunuz karın; sizi tatmin ettiğinden ve diğer masrafları karşıladığından emin olun.

Evde nikah şekeri işine başladığınızda düşünmeniz gereken en önemli konulardan biri şekerleri nerede satabileceğinizdir.

Evde para kazanmak isteyen ev hanımları için en kazançlı evde ek iş imkanlarını ve ek gelir fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.


Evde yaptığım nikah şekerlerini nasıl satabilirim?

Evde hazırladığınız nikah şekerlerini internet vasıtasıyla satabileceğiniz gibi çevrenizde düğün malzemeleri satan yerler ile anlaşarak onlara da toptan satabilirsiniz. Ya da belli bir komisyon ile gelen çiftleri size yönlendirebilirler. Bu işlerde bağlantı kurmak hayati önem taşımaktadır. Dilerseniz kendi küçük nikah şekeri dükkanınızı da açabilirsiniz:

Nikah şekeri dükkanı açmak


Nikah şekeri dükkanınız için güzel bir yer bulun. İşlerinizi evden yürütebilirsiniz ancak işlerinizden bazılarını göstermek zorunda olduğunuzu unutmayın. Şekerlerinizin üzerine etiketler ve işaretler koyun ki düğünün bir parçası oldukları anlaşılsın. Düğünün motifleriyle uyumlu bir şekilde şekerleri dekore edebilirsiniz.

Bu tür bir iş yapmak kulağa basit gibi gelse de başarılı olmak istiyorsanız mali durumunuzu iyi gözlemlemelisiniz. Önemli miktarda gelir elde etmek istiyorsanız satışları ve giderleri sürekli takip etmeniz gerekir.

Evde Çocuk Bakarak Para Kazanmak

Evde Çocuk Bakarak Para Kazanmak

Özellikle ev hanımları için evde ek iş imkanları son yıllarda büyük ölçüde artış gösterdi ve yüzlerce evde iş imkanı oluştu. Bu yüzlerce evde iş imkanı arasından en güzellerini sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Annelerin çalışma hayatına daha çok girmesi evde kalan ev hanımları için de yeni bir iş kapısı oluşturdu. Çocuk bakıcılığı…

Çocuk bakıcılığı yapmak duygusal anlamda ödüllendirici ve finansal açıdan da kazançlı bir iştir. Evde çocuk bakıcılığına başlamanın en zorlu taraflarından biri planlama aşamasıdır çünkü başlamadan önce birçok karar vermeniz gerekir. Evinizin hangi bölümünü kullanacağınızı, kabul şartlarınızı ve çalışma saatlerinizi belirlemeniz düşüncelerinizi düzenlemenize ve iş planı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Evde çocuk bakarak para kazanmak istiyorum diyenlere yardımcı olması açısından bu yazıyı hazırladık.

Bakım Alanı

Ev hanımları için makul bir evde iş imkanı olan çocuk bakıcılığı işine başlamak için büyük bir evinizin olması gerekmez. Oturma odanızı, mutfağınızı, bodrum katınızı ve hatta aile odalarınızı çocukların bakımı, yemeklerinin yedirilmesi ve uyutulması için kullanabilirsiniz. İlgili resmi kurumlara başvurarak gerekli olan ruhsat ve izinlerle ilgili görüşün. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasını ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca eviniz kiralıksa ev sahibinden de izin almanız gerekebilir.

Çalışma saatleri

İş sahibi olarak çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Rekabet edebilmek için çevrenizdeki rakiplerinizi araştırın ve çalışma saatlerini öğrenin. Çalışma saatlerinizin müşterilerin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmalısınız. Buna ek olarak diğer bakım yerlerinin büyük çoğunluğunun kapalı olduğu zamanlarda siz açık olabilirsiniz. Örneğin gece bakımı hizmeti verebilir veya diğer bakım yerlerinden daha önce hizmete başlayabilirsiniz.

Yaş grupları

Belirli yaş grubundaki çocukların bakımı genellikle daha kolaydır. Örneğin her yaş grubundaki çocukları kabul etmek yerine yeni yürümeye başlayan çocuklarla başlayabilirsiniz. Alternatif olarak sadece gezilere ve yürüyüşlere çıkarabileceğiniz okul öncesi yaştaki çocukları da seçebilirsiniz. Amacınız bir grup çocuğa uzun süre bakmaksa 0-12 ay arası bebekleri alarak ilkokula gidecekleri yaşa gelene kadar bakabilirsiniz. Çocuk bakıcılığı işine hızlı bir şekilde başlamanın en iyi yolu karışık yaş gruplarını kabul etmektir.

İş planlaması

Planlama evde çocuk bakımı işinizi başarılı bir şekilde yürütmenin en önemli parçasıdır. İş planı işletmenizle ilgili düşüncelerinizi toparlamanıza ve amaçlarınıza ulaşmak için gerekli olan adımları düzenlemenize yardımcı olur. Buna ek olarak işlerin yolunda gidip gitmediğini değerlendirmek veya ihtiyaçlarınızla ilgili ayarlamalar yapmak için belli aralıklarla iş planınıza başvurabilirsiniz. Ayrıca bir bütçe hazırlamanız işletme masraflarınızı yönetmenize ve fazla harcamaları engellemenize yardımcı olacaktır.

Faaliyetlerin planlanması

Çocukları oyalamanın farklı pek çok yolu vardır. Hikâye zamanları, oyunlar ve şarkılar küçük gruplar için güzel faaliyetlerdir. Çocukların oynamaları için yaşlarına uygun oyuncaklar ve yapbozlar alabilirsiniz. Bunlara ek olarak ufak ücretler karşılılığında parklara veya oyun alanlarına geziler düzenleyebilirsiniz.

Grup büyüklüğü

Daha ufak çocuk gruplarına baktığınız takdirde her biriyle daha fazla ve yakından ilgilenebilirsiniz. Büyük gruplar daha çok para kazanmanızı sağlasa da bir veya iki yardımcı almanızı gerektirebilir. Konuyla ilgili yönetmelikleri okumayı ihmal etmeyin.

Ne kadar kazanırım?

Bu genellikle sizin yaşadığınız şehre ve bölgeye ve de çocuğun yaş grubuna göre değişecektir. Buna bağlı olarak sadece tek bir çocuğun bakıcılığını yaparak ayda 500-1000 TL arasında değişen rakamlarda para kazanabilirsiniz. 2 ya da 3 çocuğa bakmış olsanız tam zamanlı bir işten kazanacağın paranın çok daha fazlasını kazanmış olursunuz.

Evde çocuk bakmak istiyorum ne yapmalıyım?

Eğer çocuk bakımı konusunda istekliyseniz ve bir an önce bu işten para kazanmaya başlamak istiyorsanız “yaşadığınız yeri ve ne kadar sürede ve ne yaş aralıklarında çocuklara bakabileceğinizi” belirterek yazımıza yorum bırakabilirsiniz. İhtiyaç sahipleri bu sayede size ulaşabileceklerdir. Yalnız size ulaşabilecek herhangi bir iletişim adresi yazmayı unutmayınız.

Ev hanımlarına özel evde iş imkanlarını ve evde yapılacak işleri araştırıp incelemeye devam edeceğiz.

Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Finansal Konular

Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Finansal Konular

İşletme sahibi olmak yüksek maliyetli olacak diye bir şey yoktur. Tabii ki bazı bayilikleri almak için yüz binlerce ve hatta milyonlarca TL ödemeniz gerekebilir. Ancak maliyetleri daha düşük ev merkezli, mobil seçenekli ve aynı zamanda yeni teknolojili bayilik fırsatlarının sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Yatırım yaparken firmanın resmi evraklarını okuduğunuzdan, bir avukat ve muhasebeciden yardım aldığınızdan ve var olan bayilerle görüştüğünüzden emin olun.

Bayilik değerlendirmelerinde önceliğiniz maliyetse aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

İlk ödemeler

Bu bölüm bayiliği açmadan önce franchisor’a ödemeniz gereken franchise kullanım bedelini kapsar. Genelde bu bedel bir defada ödenir ve bazı firmalar için deneyim, lokasyon ve bölge büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Daha küçük bölgeler daha ucuzdur ancak iş fırsatları sınırlıdır.

Bayilik kullanım bedeli genelde bir defada ödenebileceği gibi taksitlere de bölünebilir ve ödeme şartlarını mutlaka öğrenmeniz gerekir.

Diğer ödemeler

Bayilik veren firmaya karşı olan mali zorunluluğunuz bayilik kullanım bedelini ödedikten sonra da devam eder. Diğer ödemeler, telif hakkı gibi yinelenen ve ara sıra yapılan ödemeleri kapsamaktadır. Telif ücreti genellikle satış yüzdesidir ancak bazı firmalar haftalık, aylık veya yıllık bazda miktara göre değişmeyen sabit ücret alır.

Telif hakkı başlangıç maliyetine dahil olmasa da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur. Uzun vaadede başlangıç masrafları yüksek ancak telif hakkı bedeli düşük bir bayilik almanız başlangıç masrafları düşük ancak telif hakkı bedeli yüksek bir bayilik almaktan daha avantajlıdır.

Tahmini ilk yatırım maliyeti

Buradaki iki kelime çok önemli: tahmini ve ilk. Bu madde iş kurma maliyetinin ne kadar olacağı ile ilgilidir. Yani bayilik kullanım bedeli artı gayrimenkul, ekipman, malzemeler, işletme ruhsatı, izinler ve çalışma sermayesi gibi ek masraflardan bahsediyoruz. Gerçek maliyetler kişisel durumunuza bağlı olarak değişecektir. Bazı bayilikleri almak 50,000 TL’ den az olsa bile bu hepsinin bu kadar düşük maliyetli olacağı anlamına gelmiyor. Önceliğiniz başlangıç masraflarını düşük tutmaksa ikincil el ekipmanlar alabilir veya ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Şunu aklınızdan çıkarmayın: bu sadece ilk yatırım. Yani sadece üç ay gibi kısa bir süre için faaliyet giderleriyle birlikte işi kurmak ve idare etmek için kullanılacak olan para. Bayilik için harcamanız gereken tek para buymuş gibi düşünmemelisiniz. Tıpkı diğer işlerde olduğu gibi sürekli giderleriniz olacaktır.

Bağımsız işletmelerin çoğunun aksine sizler bayilik sahibi kişilerle konuşabilir, süregelen masrafların ne kadar olduğunu ve bu masrafları nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz. Karar verme sürecinde ilk elden bilgiler almak hayati önem taşır.

Bayilik Almadan Önce Değerlendirmeniz Gereken 5 Faktör

Bayilik Almadan Önce Değerlendirmeniz Gereken 5 Faktör

Şüphesiz ki bayilik almak müthiş bir ekonomik güçtür. Örneğin Uluslararası Franchise Birliğine göre Türkiye’de 10 binlerce bayilik verilmiş işletme vardır.

Bayilik almak herkes için uygun bir girişim değildir ve her bayilik fırsatı da birbirine denk değildir. Sonuçta bayilik almadan önce birtakım faktörlere dikkat etmeniz gerekir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken 5 nokta:

1 – Bayi olarak mutlu olacak mıyım? 

Bir an durun ve bayilik almanın kendiniz için doğru olup olmadığını düşünün. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Başka birinin sistemini kabullenebilecek miyim?

Başka birinin izinden gidebilecek miyim ve tavsiyelerine uyabilecek miyim?

Bayilik ağının parçası olmak istiyor muyum?

Yukarıdaki sorulara dürüstçe “evet” cevabını verebiliyorsanız bayilik fırsatlarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Ancak girişimcilik ruhuna sahipseniz, bir takım şeyleri kendinize göre yapmak istiyorsanız veya daha iyi bir gizli formülünüzün olduğunu düşünüyorsanız bağımsız hareket etmek sizi daha çok mutlu edecektir.

Bu sorunun ikinci bölümü de ailenizle alakalıdır. Aileniz bayi olmanızdan memnun olacak mı? Ne tür bir işe başlarsanız başlayın uzun saatler ve yoğun çalışmanız gerekir. Ve her şey her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Ailenizin desteği olmadan zor görevlerin altından kalkmanız zor olacaktır.

2 – Çıkış stratejiniz ne?

Bayilik almayı düşünen insanların birçoğu öncelikle nasıl bayi olabileceklerini ve hangi bayiliği almaları gerektiğini düşünürler. Ancak asıl sorun bayilikten nasıl çıkabilecekleri ve ne zaman sonlandırabilecekleridir. Bu nedenle bayilik anlaşmasını imzalamadan önce bayilikten çıkış şartlarını dikkatli biçimde incelemeniz gerekir.

3 – Bayiliğin almak istediğiniz markanın pazarı var mı?

Keyif aldığınız işi yapmak eğlencelidir ancak sahip olduğunuz işin pazar alanındaki müşteri taleplerini de karşılaması gerekir. Sadece hobilerinize uygun olduğu için veya sırf bir konseptin popüler olduğunu bir yerde okuduğunuz için bayilik seçimi yapmamalısınız. İşletmenizi konumlandırmak istediğiniz bölgeyi objektif bir şekilde değerlendirin. Bulunduğunuz bölgedeki tüketicilerin konsepte ilgi duyacağından emin olun. Dahası kar zarar tablonuzu dolduracak sadık müşterilerinizin olacağından emin olmalısınız. Dersinize çalışın ve anın aldatıcı etkisine kapılmayın.

4 – Bayilik alacağınız şirket ne kadar güçlü? 

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki hem doğru bir iş hem de doğru bir şirket seçmeniz gerekir. Bunu istiyorum veya bunu alamazsam bu fırsatı kaçırırım gibi duygusal düşünceleri bir kenara koyun. Bir adım geriye gidin ve bayilik veren şirketin güçlü yönlerini dikkatli bir biçimde değerlendirin. Bayilik sistemine aşina olan bir avukat ve muhasebeciden imzalamayı düşündüğünüz sözleşmeyle ilgili tavsiyeler almanız oldukça önemlidir. Bu kişiler aklınıza takılan soruları yanıtlayacaktır. Ayrıca sözleşmede genel uygulamalardan farklı noktalar varsa bunların da altını çizeceklerdir. Sistemdeki diğer bayilerle ve sistemi bırakan bayilerle konuşabilirsiniz. Bu sayede bayilik veren şirketin sözünü tutup tutmadığını, beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığını ve bayilik sistemin bir parçası olmaktan mutluluk duyup duymadıklarını öğrenebilirsiniz.

5 – Ne kadar para kazanacaksınız? 

Para kazanmak birçok insan için en öncelikli motivasyondur. Bayilik almadan önce başlangıç maliyetlerini, daimi giderleri ve potansiyel geliri hesaplamanız gerekir. Bayilik veren şirketler olası bayilere finansal bilgilerin bir kısmını sunar. Size sunulan kısıtlı bilgileri doğru okuduğunuzdan ve anladığınızdan emin olun. Bu bilgileri iş planınızı hazırlarken ve finansal tahminlerinizi hesaplarken kullanın.

Özet 

Bayiliğin uzun soluklu bir anlaşma olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bütün araştırma sonuçlarını ve finansal öngörüleri bir kenara koyun. Önemli olan bayilik yapmak isteyip istemediğiniz ve bayilik veren şirketten ve ekibinden emin olup olmadığınızdır.

İhtiyaç duyacağınız liderlik ve destek hizmetlerini size verecekler mi? Cevabınız hayırsa farklı fırsatlar araştırmanızda fayda vardır.

“Bayilik almak istiyorum” diyen girişimcilere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

9 Ağustos 2015 Pazar

Küçük İşletmeler İçin Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Küçük İşletmeler İçin Yatırımcı Nasıl Bulunur?
Küçük işinizi büyütmek istiyorsanız veya yeni bir iş kurmak istiyorsanız, emeklerinizi finanse etmeye yardımcı olacak bir yatırımcı ihtiyacı duyabilirsiniz.

Az miktarda bir kredi çekmek iyi bir başlangıç olsa da, hem belli bir ödeme planı dâhilinde faiziyle birlikte geri ödeme yapmanıza gerek olmayacağı için hem de daha fazla finansal kaynağa ulaşma imkânı olduğu için yatırımcı aramak daha mantıklı bir yoldur.

Ama bu, yatırımcınız size karşılıksız olarak tüm kaynaklarını sunacak demek değildir ve bazı yatırımcılarla çalışabilmek için işinizin kontrolünün bir kısmından feragat etmeniz gerekebilir.

Yatırımcı bulmanın yolları

1. Arayışa geçmeden önce, potansiyel yatırımcılarınıza sunmak üzere detaylı bir iş planı hazırlayın.

Yatırımcılarınız, finansal istikrarın yanı sıra, işinizde ne kadar dikkatli olduğunuzu ve hedeflerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu da görmek ister. İş planınız, yaptığınız ya da yapacağınız işi, şirketinizin tanımını; şimdi ve gelecekte pazara ne kadar uygun olduğunu tüm detaylarıyla sunmalıdır.

Ek olarak, iş planının yanında ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve ne zaman geri ödemeye başlayabileceğinizi içeren bir mali durum raporu da sunmalısınız.

2. Ne tür bir yatırımcı bulmak istediğinize karar verin.

Örneğin, küçük ölçekli işinize belli bir amaç doğrultusunda, mesela yeni bir ekipman almak gibi; finansal destek verecek bir yatırımcı bulmak isteyebilirsiniz.

Size hisse karşılığı ortak olarak işinize para koyacak ve kazandığınız paradan hissesi oranında kâr dağıtacağınız bir öz sermaye yatırımcısı tercih edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz her iki tip de en alışılagelmiş yatırım türüdür, ama başka şekillerde de size yatırım yapmak isteyebilecek yatırımcılar bulabilirsiniz. Ne tür bir yatırımcı aradığınızı ifade edebilmek için, geri ödeme konusundaki müzakerenizi iş planınızda belirtin.

3. İşinize ilgi duyabilecek yatırımcıları tespit etmek için iş kolunuzdaki diğer kişilerle iletişim içinde olun.

Bildiğiniz küçük işletme sahipleri başlangıç için iyi olur, sektörünüzün profesyonel ve ticari birleşimleriyle iletişime geçmek ise ilgili yatırımcılarla buluşabilmeniz için daha büyük bir şans yakalamanıza yardımcı olur.

4. Finansman sağlama ile alakalı web sitelerine kayıt olun, böylece yatırımcılar sizi bulabilir. 

Bu siteler göreceli olarak yeni fenomenlerdir ve yapıları farklı farklıdır. Aralarında en iyi olanları, finansal destek taleplerini alırlar ve yatırım hedefleri birbiriyle örtüşenleri bir araya getirerek yatırımcıların iş sahipleriyle iletişime geçmelerine olanak sağlarlar.

5. Güçlü bir girişimcilik programını içeren raporunuzla, genel olarak yatırımcılarla bağlantıları olduğu için, üniversiteleri arayın ya da ziyaretlerine gidin.

İlgili bölümün yetkilisi ya da fakülte başkanıyla, size sunabilecekleri kaynaklar hakkında görüşme yapın.

6. Risk sermayesi firmalarını araştırın.

Yaptığınız işte başarıya ulaştığınızı ispat edebiliyorsanız ve yeni bir iş kurma veya mevcut işinizi daha fazla kâr elde edecek başka bir işe dönüştürme fikrine sahipseniz, bu iyi bir seçenek olabilir.

Bu firmaların birkaçı, on yıldan daha kısa süre içinde yüzde 3 ila 10 arası getiri elde edilecek yatırımlar aramaktadırlar. Sıklıkla, halka arzda hisse senetleri değer kazanan veya büyük ölçekli kuruluşlar için satın alınmaya değer bulunan küçük işletmelerle ilgilenirler.

İşletme Sahibi Olmak İsteyenlere

İşletme Sahibi Olmak İsteyenlere
Hemen hemen herkes eline fırsat geçtiğinde kendi işini kurmak ister. Daha önce hangimiz “Kendi işimin sahibi olmak istiyorum.” dememiştir ki?

İşletme sahibi olmanın adımları

1 – İnsanların birçoğunun hayalleri vardır ancak bunu nasıl yapacaklarını düşünürken çıkmaza girerler

Bu makale kapsamlı bir iş kurma rehberi olmasa da iş kurma sürecindeki adımlardan bazılarını kapsamaktadır.

2 – Profesyoneller bulun

Başlangıç aşamasında ihtiyaç duyacağınız en önemli profesyoneller avukat ve muhasebeci olacaktır. Avukat tüzel kişi, ortaklık, şahıs şirketi veya diğer türdeki işletme yapılarından birini seçmenize yardımcı olacaktır. İyi bir muhasebeci sizin için uygun olacak en avantajlı vergi türünü belirlemenize yardımcı olacaktır. Avukat şirket kaydınızı yaptırmanıza, gerekli ruhsat ve izinleri almanıza ve fikrinizin patentini nasıl alacağınıza veya fikri mülkiyetinizi nasıl koruyacağınıza ilişkin tavsiyelerde verir.

3 – İş planı yapın

İş planınızı yazmanıza yardımcı olması için bir yazar veya işletme profesyoneli ile anlaşabilirsiniz. İşletme amacınızın ve hedefinizin ne olacağına karar vermenize yardımcı olacak birine ihtiyacınız vardır. Bu hotdog satmaktan iş dünyasındaki önemli oyunculara teknoloji desteği vermeye kadar her şey olabilir. Her halükarda hedefinize nasıl ulaşacağınızı tasarlayan ve bu hedefi gerçekleştirmek için ne kadar paraya ihtiyacınızın olduğunu belirlemenize yardımcı olacak bir plana ihtiyacınız olacaktır. Ekipman masraflarınız ne kadar olacak? Çalışanlarınız olacak mı? Ofis kirası ne kadar olacak? Bütün bu maliyet tahminlerinin iş planınızda yer alması gerekir.

4 – Finansman bulun

Ne kadarlık başlangıç sermayesine ihtiyacınız olacak? Kullanabileceğiniz birikimleriniz var mı? Girişiminize yatırım yapmak isteyecek arkadaşlarınız veya iş ortaklarınız var mı? Veya banka kredisine ihtiyacınız var mı? Durum her ne olursa olsun, sermayeye ihtiyacınız varsa iş planınızı bankacılara veya yatırımcılara sunmanız gerekecektir.

5 – Kayıt tutma sisteminizi kurun

İyi bir muhasebeci size en iyi kayıt tutma yazılımını tavsiye edecektir ve alacaklı hesaplar, alacaklar, gider vergisi, maaş bordrosu, personele sağlanan haklar ve benzeri gibi kayıtların takibi için sistem kurmanıza yardımcı olacaktır. Muhasebeciniz işletmenizin yıllık vergi beyannamesinden, üç aylık maaş bordrosundan ve satış vergisi beyannamesinden sorumlu olacaktır.

6 – Yer bulun

Yapacağınız işe bağlı olarak yer çok önemli olacaktır. Kitap dükkanı veya restoran gibi görünür olması gereken bir işiniz olacaksa yer konusunda uzun vadeli düşünmeniz gerekir. Yer başarınızı veya başarısızlığını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Aynı zamanda telefon hattı almanız, elektrik, doğalgaz ve su gibi hizmetleri açtırmanız, ekipman ve mobilyalarınızı yerleştirmeniz ve “hey buradayız” diye bağıran bir veya iki tabela yaptırmanız gerekecektir.

7 – Personel alın

Tek kişilik bir faaliyet yürütecekseniz ilk aşamada personel almanıza gerek yoktur. Telefonlara bakması ve bir takım evrak işleri ile ilgilenmesi için yarı zamanlı birini alabilirsiniz. Tabi ki bu yapacağınız işe göre değişecektir. Küçük bir kitap dükkanını kendi başınıza idare edebilirsiniz ancak ufak bir restoran açarsanız aşçıya, birkaç garsona ve kasada durması için birine ihtiyacınız olacaktır. Herhangi birini işe almadan önce sabıka kaydı sorgulaması yaptırın veya en azından referanslarını kontrol edin.

8 – Reklam ve tanıtım yapın

İnsanları nasıl haberdar edeceğinize, onlar için ne yapacağınıza ve neden sizi tercih etmeleri gerektiğine karar verin. Televizyon ve radyo reklamları, gazete ilanları, el ilanları ve şirketler tarafından dağıtılan kuponlar en yaygın reklam türleridir.

9 – Yukarıdaki liste iki kez düşünmenize neden olabilir

Personel alarak finansal sorumluluklar altına girmek veya yer bulmak gibi şeyler sizin için büyük riskler olabilir.

10- Bu hedefe ulaşmanın oldukça basit bir yolu vardır

Ev merkezli bir iş kurabilirsiniz ve yukarıda anlatılanların birçoğunu listeden çıkarabilirsiniz. Ev merkezli iş fırsatları daha az risklidir ve avantajı daha fazladır.

11 – Geleneksel işletmelerin aksaklıklarının ve baskılarının birçoğu ev merkezli işlerde olmaz

Bir iş kurmanın veya bir iş almanın en büyük bariyeri ciddi nakit sermayesi gerektirmesidir. Büyük yatırıma ek olarak, zaman taahhüdü gerektirir ve geri dönüşler ekstra zaman harcamaya veya finansal riske girmeye değecek kadar yüksek olmaz.

İpucu

Hem faaliyet rehberi olarak hem de işlerin sürecini izlemenizi sağlayacak bir araç olarak iş planınızı aktif kullanın.

Avize Mağazası Açmak

Avize Mağazası Açmak
Bu makale avize mağazası açmak isteyen girişimciler için yazılmıştır. Avize mağazası açmayı planlıyorsanız bu makaleyi mutlaka okuyun.

Avize mağazası açmayı mı düşünüyorsunuz? Başarılı bir başlangıç yapmanız için ihtiyacınız olan şeyleri biz size söyleyelim.

Avize Mağazası Nasıl Açılır?

Avize mağazanız için pazarlama planı hazırlayın

Pazarlama en gerekli iş becerilerinden biridir. Ne yazık ki, girişimcilerin birçoğu lambalar ve aydınlatma ürünleri de dahil ürünlerin pazarlanmasına ilişkin nüanslara yanıt verecek donanımda değildir.

Etkili pazarlamanın ilk adımı avize satışı faaliyetine ilişkin pazarlama planı hazırlamaktır. Planınız işinizin detaylı tanımlarını, hedef kitlenizi ve müşterilerle iletişim kurmak için kullanacağınız yöntemi kapsamalıdır.

Planınıza pazarlama bütçesini eklemeniz de bir o kadar önemlidir. Kaynaklar sınırlı olduğunda, plansız ve organize olmamış pazarlama yatırımları için harcadığınız her kuruş boşa gidecektir. Ancak hedeflenmiş pazarlama hedefleri oluşturursanız ve doğru bir biçimde yatırım yaparsanız paranız cebinizde kalır ve avize mağazanızın trafiğini arttırırsınız.

Avize mağazası kurulum ipuçları

Fiziki mağazalar ürün çeşitliliği ve hazır vitrin fırsatları arasında sürekli olarak denge kurmak zorundadır. Müşterileriniz için çekici vitrinler hazırlamanız önemli olsa da seçeneklerin çokluğu karmaşık alışveriş deneyimlerine neden olur.

Sonuç olarak, yer seçimi ve mağaza düzeni başlangıç ve kurulum aşamasında ki önemli endişelerdendir. Mağazayı kiralamayı planlıyorsanız, alanın vitrin konseptiniz için uygun olduğundan ve düzinelerce lambanın ve aydınlatma teçhizatının elektrik gereksinimlerini karşılayacağından emin olmalısınız.

Avize mağazası açacak girişimciler için envanter yönetimi tavsiyeleri

Envanter yönetimi avize mağazasının karlılığının belirleyici unsurlarından biridir. Müşterileriniz için elinizin altında yeteri kadar mal olması gerekse bile genel masrafların aşırı olması nakit akışını sınırlandırır ve başarısız olmanıza neden olur.

Yeni açılan avize mağazaları için “tam zamanında yaklaşımı” zordur. Ancak envanter takip araçları, sipariş hazırlık zamanı ve geriye dönüş zaman tahminleri özelliği olan envanter yönetimi sistemi bir taraftan nakit akışınızı arttırırken bir taraftan da ürün tedarikinin kusursuz olmasını sağlar.

Avize mağazası iş planı nasıl hazırlanır?

Dersinize iyi çalışırsanız iş planı yapmanın mağazanız için en kritik şey olduğunu bilirsiniz.
Gereksiz bir formalite gibi gözükse bile avize mağazanızın hedeflerini ve stratejilerini şekillendirecek olan iş planıdır.

Neden iş planı hazırlamalısınız?

İş planları önemli başlangıç hatalarının önlenmesine yardımcı olur. İş planınız sektör ölçümlerini ve ölçülü tahminleri kapsarsa işiniz piyasa dalgalanmalarına ve felaketlere neden olan sürprizlere karşı daha dayanıklı olur.

Yerel müşteri tabanı yeterli mi?

Yeni açılan avize mağazaları yerel müşteriye güvenir. Müşterileri çeşitlendirmek için dükkanınızı, insan ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde konumlandırabilirsiniz.

Rekabeti araştırın

Avize mağazanızı açmadan önce rekabeti araştırmanız gerekir. Yakınlarınızdaki avize mağazalarının yerini saptayın. Yerel pazar başka bir avize mağazasını daha destekleyecek durumda mı? Cevap hayırsa rakiplerinizden çok daha iyisini yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bu işi yapan kişilerle konuşun

Bu işi yapan kişilerden tavsiyeler alın. Yakınlardaki avize mağazası sahiplerinin size tavsiye vereceğini düşünüyorsanız, bir kere daha düşünün. Size yardımcı olmaları çılgınlık olur. Neyse ki, başka bir yerde avize mağazası olan ve sizi doğrudan rakip olarak görmeyecek birisi size yardımcı olabilecektir. Böyle bir durumda işletme sahibi size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Israrcı bir insansanız size yardımcı olacak bir akıl hocası bulabilirsiniz.

Var olan bir avize mağazası almak mı, yeni bir mazağa açmak mı?

Ne yazık ki, deneyimsiz girişimcilerin birçoğu yeni bir mazağa açmanın tek seçenek olduğunu düşünürler. Ekstrem yenilikler veya benzersiz değerdeki öneriler hariç var olan bir avize mağazasını almak daha az risklidir.

Var olan avize mağazaları önceden bilinirler. Ancak yeni girişimler belirsizdir çünkü tahminler tahmin edilen sonuçlara göre şekillenir. En iyi ihtimalle, karlılığı kanıtlanmış ve sorunsuz işleyen iş modeli olan anahtar teslim bir avize mağazasını alabilirsiniz.

Bayilik fırsatlarını değerlendirin

Kendi başınıza hareket etmek yerine bayilik fırsatından faydalanmanız başarılı olma şansınızı arttırabilir. Avize mağazası açmayı düşünüyorsanız, iyi bayilik fırsatları olup olmadığını araştırmanız hayatınızı kolaylaştırabilir.

Teknoloji Sektöründeki Trend İş Fikirleri

Teknoloji Sektöründeki Trend İş Fikirleri
Teknoloji dünyasında neler olup bitiyor? Gelecek yıllarda teknoloji sektöründe ne gibi iş fırsatları gün yüzüne çıkabilir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Teknoloji sektöründe kazançlı iş fikirlerini ve yatırım yapılacak iş alanlarını sizler için araştırdık. Bir anlamda teknoloji dünyasında neler yaşandığının özetini çıkardık.

Yeni iş fikirleri ailesi olarak yükselişe geçeceğini tahmin ettiğimiz teknoloji sektöründeki trend iş fikirleri şöyle:

Sanal gerçeklik


Bilgisayar tutkunları ve bilim kurgu yazarları yıllardır sanal gerçeklikle ilgili hayaller kurmaktadır. Ancak özellikle 1990’lardaki erken girişimler hayal kırıklığıyla noktalanmıştır. Bunun en önemli nedeni teknolojinin henüz hazır olmamasıydı. İşlemcilerdeki ve ekranlardaki hızlı ilerlemeler sanal gerçekliğin en sonunda yaygınlaşmasını sağlayacak.

Sanal gerçekliğin doğuşunu görmeye başladık bile: insanlar hala Oculus’dan dolayı heyecanlı ve Oculus’u merak ediyor. Söylentilere göre Microsoft ve Apple’da sanal gerçekliği keşfetmiş.

Kurumsal yazılım tasarımı geliştirme


Ne yazık ki kullanıcı arabirimleri geride kaldı. Kullanıcı ara yüzü genellikle veri tabanı oluşturulduktan sonra akla gelir. Bu artık değişiyor.

Girişim şirketlerinin tüketiciye dönük hareketlerin hızına yetişmesi gerekiyor. Özellikle mobil olarak güzel ve fonksiyonel ara yüzler geliştirmeliler.

Büyük veri


Teknoloji sektöründeki trendlerden biri de “büyük veri” olacaktır. Büyük veri; sosyal medyadan, internet sitelerinden ve gsm operatörleri gibi kaynaklardan elde edilen düzensiz bilgilerin anlamlı bir bütün haline getirilerek şirketlere stratejik planlamaları için sunulan bilgilerdir.

Kısaca bilişim ve teknoloji dünyasındaki kayıt edilebilen yığın halindeki bilgilerin anlamlandırılarak işe yarar hale getirilmesidir.

Şirketler artık “Kentucky’de kaç tane kırmızı ayakkabı satılır?” sorusuna tahmin yürütebilir hale gelecek.

Tek yapı şirketleri


Paranızı, ürünleri veya hizmetleri baştan sona kendi üreten ve çözümleri kendi bulan şirketlere yatırmanız daha sağlıklı. Apple’ı tek yapı şirketi olarak düşünebiliriz. Apple çiplerini, uygulamalarını ve perakende satış mağazalarını kendi yapıyor.

Dijital sağlık


Günümüzde doktorların kullandığı bir sürü cihaz vardır. Ancak bu cihazlar doktorlar tarafından geliştirilmez. Mobil ve dijital sağlık trendi önemli oranda yükselişe geçecek.

“Hareket merkezlerinden biri mobil programlanabilir tıbbi kayıtlar olacak. Bütün teşhisler ve test sonuçları için taşıyıcılar olacak ve Apple’ın HealthKit’ine benzer çözümler olacak. HealthKit gibi teknolojilerden sonra talep arttı ve milyonlarca yazılım mühendisi yeni uygulamalar geliştirebilir.”

Online pazarlar


eBay ve gittidiyor gibi online pazarlar fazlasıyla başarılı. Ancak online pazarlara “mobil öncelikli” yeni pazarlar da eklenmeye başlayacaktır.

İnternet güvenliği


2014 şifre güvenliği için pek de iyi bir yıl olmadı. Sony sızıntıları ve büyük ölçekli iCloud fotoğraf hackleri ile Kate Upton, Rihanna, Jennifer Lawrence gibi ünlülerin çıplak fotoğraflarının online olarak yayılmasına neden oldu ve bu güvenlik ihlalleri, mahremiyetin kolayca zedelenebileceğini gözler önüne serdi.

Bu nedenle güvenliğin en önemli trendlerinden biri olacağını söylemek hiç de şaşırtıcı olmaz. Şirketler veri ihlallerinin ne zaman ve nerede ortaya çıktığını tanımlayacak ve daha sonra her şeyi daha korunaklı hale getirerek hasar tespiti yapacak.

Bitcoin


Bitcoin’in fiyatı düşmeye başlasa da Balaji Srinivasan’ın söylediğine göre bu yıl sanal para çözümleri bakımından üç şey dikkate alınacak. Birincisi bitcoin hala yeni ve bunu benimsemeliyiz. Ayrıca yeni ödeme uygulamaları geliştirilebilir ve bitcoin altyapı olarak hesaba katılabilir.

Bulut bilişim


Bulut bilişim ile cihazlarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Bulut esasen telefonunuzda, tabletinizde ve bilgisyarınızda kullandığınız uygulama ve dosyaların depolandığı ortak bir yeri ifade eder. Yani her bir cihazınızla dünyanın neresinde olursanız olun dosyalarınıza bağlanarak kolaylıkla işlem yapabilirsiniz.

Bu da her cihazınız için ekstra depolama alanı ekstra işlemci kullanmanıza ihtiyaç kalmayacağı anlamına gelir. Bu sayede hem çok daha hızlı işlem yapabilir hem de büyük oranda tasarruf etmiş olursunuz.

Bilişim sektöründe önde gelen kuramcılar, internetin geleceğini bulut bilişimin belirleyeceğini ileri sürmektedirler.

Kitle fonlaması


Kitle fonlamasını düşündüğümüzde bilgisayarımızın başına geçip genç bir girişimcinin projesine veya icat ettiği bir ürüne bağış yapacağımız aklımıza gelir. Cebimizde taşıdığımız akıllı telefonlar sayesinde sadece kitle fonlaması platformları çok daha popüler hale gelmeye başlayacaktır.

Nesnelerin interneti


Aşırı tüketim kültürümüz nedeniyle eski veya bozuk cihazları sürekli olarak yenileriyle değiştirmeye meğilliyiz. Bu aşırı tüketim kültürünün çözümü ise nesnelerin internetinden geçiyor.

“Nesnelerin interneti bir şeyleri değiştirecek ve yeni tamir kültürü yaratacak. Ekipmanlarını düzenli olarak yenileyemediğiniz veya bir şeyleri tamir edemediğiniz küçük bir aile restoranınız varsa nesnelerin interneti sayesinde bütün sorularınıza cevap bulabileceksiniz: derin dondurucunun daha zor çalışmasının sebebi birisinin kapıyı açık unutması mı derin dondurucunun kompresörünün bozulması mı?”

Online video


YouTube uzun süredir var ancak online video pazarı daha da büyüyecek. YouTube, girişimciler ve şirketler tarafından kendi amaçlarına uygun olarak biçimlendirilecek. Videolardan para kazanmanın yeni yolları bulunacak ve video reklamcılığı çok daha fazla yayılacak.

3d yazıcılar


Gelecekte 3d yazıcıların seri üretimde kullanılmaya başlanmasıyla yeni bir devrin başlayacağı düşünülüyor. Şimdiden 100’lerce çeşidi bulunan 3d yazıcılar geleceğe yatırım yapmak isteyenlere için harika bir iş alanı.

Drone kameralar


Sosyal ağların popülerleşmesiyle başlayan fotoğraf çekip sosyal ağlarda paylaşma çılgınlığı birçok yeni iş kolunun fitilini ateşledi. Bunlardan biri de drone kameralar.

Öz çekimden video çekimine kadar ister sizin kontrolünüzde istersenizde de otomatik olarak çekim yapan birçok drone kamera türedi. Extreme spor yapanlar için de oldukça kullanışlı olan drone kameraların bir gün her evde bir tane bulunacağı iddaa edilmekte.

Akıllı evler


Yeni bir iş kurmak isteyen ve hangi sektöre girsem diye düşünen girişimcilerdenseniz akıllı ev sistemleri sektörünü de göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdiki teknoloji ile evinizden kilometrelerce uzakta olsanız dahi birkaç dokunuşla evinizde ne olup bittiğini görebiliyor; ışık, sıcaklık ve güvenlik gibi birçok konuda kontrolü elinizde bulundurabiliyorsunuz.

İnsanlara güvenli ve konforlu bir yaşam sunan akıllı ev sistemleri sektörünün gelecek 4 yılda %60’a yakın büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Top